Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34415 από alex5815
Απαντήθηκε από alex5815 στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!
καλα κανουν και κοβουν γιατι το κρατος δεν νοιαζεται για την φτωχεια 1,40 με 1,50 το πετρελαιο
με μισθους 500 ευρω τον μηνα ποιος μπορει να βαλει και 1000 λιτρα για ενα σπιτι σε βορειο ελλαδα με πολλα κρυα ειναι μονο για ενα μηνα αντε 1 μισυ .
ενα αλλο εχεις δει καποιον απο δασαρχειο να βγει στα χωρια που κοβουν και να σημαδεψει τα δεντρα που πρεπει να κοβωνται οπως κανουν σε ολα τα πολιτισμενα κρατη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34455 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!

alex5815 έγραψε: καλα κανουν και κοβουν γιατι το κρατος δεν νοιαζεται για την φτωχεια 1,40 με 1,50 το πετρελαιο
με μισθους 500 ευρω τον μηνα ποιος μπορει να βαλει και 1000 λιτρα για ενα σπιτι σε βορειο ελλαδα με πολλα κρυα ειναι μονο για ενα μηνα αντε 1 μισυ .
ενα αλλο εχεις δει καποιον απο δασαρχειο να βγει στα χωρια που κοβουν και να σημαδεψει τα δεντρα που πρεπει να κοβωνται οπως κανουν σε ολα τα πολιτισμενα κρατη.


Alex δεν τα λες καλα . Εννοειται πως το προβλημα ειναι βαθια κοινωνικο , για τη θερμανση μιλαω, και πως το κρατος ειναι πλεον εχθρος του πολιτη ,οπως και ο πολιτης βλεπει εχθρικα ολες τις ενεργειες που μας φερνουν στο αμην . Συμπασχω και το λεω ειλικρινα .Και μεχρι τωρα που μιλαμε ουτε ξυλα εχω,ουτε λεβητα καινουργιο ,ουτε πετρελαιο εννοειται θα παρω και το σπιτι μου ειναι 170τμ.Δηλαδη μιλαω καθε αλλο παρα εκ του ασφαλους γι αυτο τα παραθετω. Απλα νομιζω πως δεν ειναι αυτη η λυση . Το να καψουμε τα δαση μας επειδη μερικα λαμογια θελουν να εξαφανισουν τους Ελληνες .Δε γνωριζω ποια ειναι η εναλλακτικη αλλά όπως το να σκοτώνεις και να ληστεύεις δεν ειναι η λυση στο οτι δεν εχεις χρηματα , ετσι και το να αφανισεις τα δαση δεν ειναι η λυση στο οτι κρυωνεις . Γνωμη μου παντα ...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34520 από kostas.b
Απαντήθηκε από kostas.b στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!

Τάκης έγραψε:
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις. πχ κάποιος που έχει εύκολη πρόσβαση στα ξύλα αλλά θέλει να ελαχιστοποιήσει την ασχολία του με τον λέβητα λόγω δουλειάς ή ηλικίας, λιγότερη τροφοδοσία και καθάρισμα. Πρόχειρο παράδειγμα ο Leonas που, από ότι κατάλαβα είναι εγκαταστάτης λεβητων, και έχει αγοράσει έναν από αυτούς. Αν μάλιστα τον αγοράζει κανείς μέσω κάποιου προγράμματος με επιδότηση μέχρι και 70% γίνεται ακόμη πιο εύκολο. Πριν καμιά 20ριά μέρες κάποιος χρήστης μόλις τέλειωνε το 340μ2 σπίτι στα Επτάνησα και έψαχνε παρόμοιο ξυλολέβητα. Άλλοι ψάχνουν να ζεστάνουν σπίτια άνω των 200μ2 με ξύλα.


Τακη μην μπερδευεσαι για ξυλολεβητα μιλαμε και οχι για πελλετολεβητα.
Ενας ξυλολεβητας οσο διαστημικη τεχνολογια κι αν ενσωματωνει δεν παυει να ειναι ενας ξυλολεβητας ο οποιος εκτος απο την καθημερινη ενασχοληση απαιτει και προεργασια κατα την διαρκεια του καλοκαιριου οπως πολυ σωστα αναφερει ο φιλος valsam ποιο πανω εστω κι αν η προσβαση στα ξυλα ειναι ευκολη οπως λες (αναρωτιεμαι βεβαια ποσα σπιτια ειναι κτισμενα στην ακρη ποταμων τιγκα στη λευκα και στο πλατανι).
Ο leonas του παραδειγματος σου ειναι γνωστης του αντικειμενου εδω και πολυ καιρο εμπορευεται και εγκαθειστα μηχανηματα αυτου του ειδους.Ως τετοιος λοιπον επελεξε το καλυτερο για τον εααυτο του και σιγουρα στην μιση τιμη απο του λοιπους θνητους.
Βρες λοιπον αλλο παραδειγμα να μας παραθεσεις.
Τα μηχανηματα ανωτερης τεχνολογιας που σαφως και θα πρεπει να πληρωνονται πιο ακριβα αγοραζονται ειτε απο συνειδητοποιημενους ανθρωπους, ως επι το πλειστον και λατρεις της τεχνολογιας, που με χαρτι και μολυβι ζυγιζουν τις αναγκες τους και προχωρουν στην αγορα ειτε απο αφελεις παραληδες που απλα ικανοποιουν την ματαιοδοξια τους.

Και στο ξαναλεω Τακη μιλαμε παντα για ξυλολεβητες που τρεις φορες την ημερα εισαι με επ ωμου αρμ το φτυαρι για την σταχτη και επ ωμου παρουσιαστε τα ξυλα μεσα στον λεβητα.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34537 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!

kostas.b έγραψε:

Τάκης έγραψε:
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις. πχ κάποιος που έχει εύκολη πρόσβαση στα ξύλα αλλά θέλει να ελαχιστοποιήσει την ασχολία του με τον λέβητα λόγω δουλειάς ή ηλικίας, λιγότερη τροφοδοσία και καθάρισμα. Πρόχειρο παράδειγμα ο Leonas που, από ότι κατάλαβα είναι εγκαταστάτης λεβητων, και έχει αγοράσει έναν από αυτούς. Αν μάλιστα τον αγοράζει κανείς μέσω κάποιου προγράμματος με επιδότηση μέχρι και 70% γίνεται ακόμη πιο εύκολο. Πριν καμιά 20ριά μέρες κάποιος χρήστης μόλις τέλειωνε το 340μ2 σπίτι στα Επτάνησα και έψαχνε παρόμοιο ξυλολέβητα. Άλλοι ψάχνουν να ζεστάνουν σπίτια άνω των 200μ2 με ξύλα.


Τακη μην μπερδευεσαι για ξυλολεβητα μιλαμε και οχι για πελλετολεβητα.
Ενας ξυλολεβητας οσο διαστημικη τεχνολογια κι αν ενσωματωνει δεν παυει να ειναι ενας ξυλολεβητας ο οποιος εκτος απο την καθημερινη ενασχοληση απαιτει και προεργασια κατα την διαρκεια του καλοκαιριου οπως πολυ σωστα αναφερει ο φιλος valsam ποιο πανω εστω κι αν η προσβαση στα ξυλα ειναι ευκολη οπως λες (αναρωτιεμαι βεβαια ποσα σπιτια ειναι κτισμενα στην ακρη ποταμων τιγκα στη λευκα και στο πλατανι).
Ο leonas του παραδειγματος σου ειναι γνωστης του αντικειμενου εδω και πολυ καιρο εμπορευεται και εγκαθειστα μηχανηματα αυτου του ειδους.Ως τετοιος λοιπον επελεξε το καλυτερο για τον εααυτο του και σιγουρα στην μιση τιμη απο του λοιπους θνητους.
Βρες λοιπον αλλο παραδειγμα να μας παραθεσεις.
Τα μηχανηματα ανωτερης τεχνολογιας που σαφως και θα πρεπει να πληρωνονται πιο ακριβα αγοραζονται ειτε απο συνειδητοποιημενους ανθρωπους, ως επι το πλειστον και λατρεις της τεχνολογιας, που με χαρτι και μολυβι ζυγιζουν τις αναγκες τους και προχωρουν στην αγορα ειτε απο αφελεις παραληδες που απλα ικανοποιουν την ματαιοδοξια τους.

Και στο ξαναλεω Τακη μιλαμε παντα για ξυλολεβητες που τρεις φορες την ημερα εισαι με επ ωμου αρμ το φτυαρι για την σταχτη και επ ωμου παρουσιαστε τα ξυλα μεσα στον λεβητα.

Σωστος φιλε kostas.b!
Στα μηχανηματα ανωτερης τεχνολογιας που αναφερεις δηλ. συνγκατελεγεις και τους ξυλολεβητες αυτους τους ακριβους που λεμε εμεις οι κοινοι θνητοι?
Δεν ειναι λιγο οξύμωρο να μιλαμε για ξυλο και απ'την αλλη να χρησιμοποιουμε τις λεξεις ανωτερης τεχνολογιας ,ειναι σαν να λεμε πω'ρε μαγκα ειδες την καινουργια ξυλοαμαξα (καρο)που βγηκε εχει και υδραυλικα γκεμια δισκοφρενα και ζαντες αλουμινιου!
Επισης για το value for money που ελεγα εχει αναρωτηθει κανεις ποιο ειναι το μεροκαματο-φορολογια στην Σουηδια ( Varmebaronen)και ποσο στην Βουλγαρια και κατα ποσο επιρεαζει-επιβαρηνει την τελικη τιμη του προιοντος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34843 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!
Κωστα μακαρι να τον αγοραζα στην μιση τιμη γιατι δεν ειμαι
εμπορος απλα τον πηρα 200 ευρω παρακατω συν την τοποθετηση
που την εκανα μονος και οπως εχω γραψει παλιοτερα σε τετοια
μηχανηματα δεν θα βρεις τρελες διαφορες στις τιμες.
Σαν εγκαταστατης θα μπορουσα να βαλω οτι θελω στο σπιτι μου
εχω δει αρκετους λεβητες που οι καταναλωσεις τους ηταν τεραστιες
και οι διαδρομες του λεβητα αστειες κοινως με την εμπειρια μου
λιγο πολυ καταλαβαινω που μπορει να παιξει σε αποδωση περιπου
ο καθε ξυλολεβητας και πιστευω οτι 30% οικονομια στα ξυλα δεν
ειναι λιγο.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34850 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!

LEONAS έγραψε: Κωστα μακαρι να τον αγοραζα στην μιση τιμη γιατι δεν ειμαι
εμπορος απλα τον πηρα 200 ευρω παρακατω συν την τοποθετηση
που την εκανα μονος και οπως εχω γραψει παλιοτερα σε τετοια
μηχανηματα δεν θα βρεις τρελες διαφορες στις τιμες.
Σαν εγκαταστατης θα μπορουσα να βαλω οτι θελω στο σπιτι μου
εχω δει αρκετους λεβητες που οι καταναλωσεις τους ηταν τεραστιες
και οι διαδρομες του λεβητα αστειες κοινως με την εμπειρια μου
λιγο πολυ καταλαβαινω που μπορει να παιξει σε αποδωση περιπου
ο καθε ξυλολεβητας και πιστευω οτι 30% οικονομια στα ξυλα δεν
ειναι λιγο.

Φιλε LEONA μηπως εχεις διαβασει αυτα που εχω γραψει σε αλλα ποστ μου για τις αποδωσεις και τα πρασινα αλογα οπου με την δικη μου ελαχιστη εμπειρια συμπερανα για ορισμενα μηχανηματα οτι βασει των διαδρομων τους δεν μπορουσαν να δωσουν αυτην την αποδοση που υποσχετε ο κατασκευαστης?
Μηπως ειμαι εντελος λαθος και τζαμπα τους κακολογησα?
Η εχω δικαιο?
Βαση της δικιας σου εμπειριας γιατι ρε φιλε δεν βγαινεις μπροστα να πεις τα συκα συκα και την σκαφη σκαφη,και αφηνεις το κραξιμο σε μας με την ελαχιστη εμπειρια?
Ο δικος μου μου ο λεβητας με τις διαδρομες που εχει βαση της εμπειριας σου τι αποδοση λες μπορει να εχει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ