Kατασκευή ξυλολέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #28988 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Kατασκευή ξυλολέβητα
Καλως τον! Πολλά Μπραβο για την δουλεια που κανατε!!!

Η σχετικά στενή καμινάδα έχει μειωμένο ελκυσμό, με αποτέλεσμα να επιτυγχάνουμε ρύθμιση της θερμοκρασίας νερού στο λέβητα, σταματώντας τον ανεμιστήρα.

Μπορεις σε παρακαλω να αναλυσεις λιγο το παραπανω? Τι καμιναδα εχεις? και πως εκανες τον αυτοματισμο για τον ανεμιστηρα? Πες μου λιγο εντυπωσεις, προβληματα κτλ επειδη και εγω θα προσπαθησω να αποφυγω την αλλαγη καμιναδας με μεγαλυτερη (απο Φ130 σε Φ150 που ζηταει ο λεβητας) και θα ετοιμασω αυτοματισμο για ελεγχο βεντιλατερ σε σχεση με την θερμοκρασια στα νερα.

Σ ευχαριστω προκαταβολικα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #28990 από YIANM
Απαντήθηκε από YIANM στο θέμα Απ: Kατασκευή ξυλολέβητα
orfpap

ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29215 από orfpap
Απαντήθηκε από orfpap στο θέμα Απ: Kατασκευή ξυλολέβητα
H καμινάδα μου είναι φ150 τη στιγμή που οι περισσότεροι ξυλολέβητες έχουν φ180 και πάνω. Ειναι δηλ. σχτικά στενή, οπότε όταν σταματήσει ο ανεμιστήρας με βαση τη θερμοκρασία νερού στο λέβητα, τα ξύλα σιγοκαίνε. Σε περίπτωση που είχαμε δυνατό ελκυσμό απο την καμινάδα η φωτιά θα έκαιγε ανεξέλεγκτα γιατί απο το βεντηλατέρ ανάμεσα πάλι μπορεί να περνάει αέρας. οι εντυπώσεις μου γενικά είναι καλές, αν και ο λέβητας έχει πειθώρια βελτίωσης. Για παράδειγμα σκέφτομαι με σιδηροσωλήνα να οδηγήσω μέρος του αέρα, στο πίσω μέρος του θαλαμου καύσης, ωστε να κάνω αυτό που λένε "διπλή καύση". Σε αυτήν την περίπτωση αναφλέγεται και το CO με αποτέλεσμα μεγαλύτερη θερμότητα και λιγότερη κάπνα.

δε θα μας φάνε αυτοί, εμείς θα τους φάμε!!!
η κρίση θέλει εφευρετικότητα!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29216 από orfpap
Απαντήθηκε από orfpap στο θέμα Απ: Kατασκευή ξυλολέβητα
από προβλήματα είχα μόνο τον καθαρισμό της πίσσας που είναι λίγο "μανικι". Βέβαια περσυ που τον άναψα δέν είχα βάλει τρίοδη ωστε να ανεβάζω τη θερμοκρασία επιστροφής των νερών, οπότε ο λέβητας αργούσε να περάσει το σημείο υγροποίησης με αποτέλεσμα τη συσόρευση πίσσας στα τοιχώματα. (φταίνε λίγο και τα ξύλα που ήταν αρκετά υγρά) για φέτος σκεφτομαι και δοχείο αδρανειας, όχι τόσο για οικονομία, όσο για καθαριότητα στο λέβητα.Ο λέβητας για να μπορέσει να ζεστάνει και το δοχείο, αναγκαστικά θα δουλεύει συνεχόμενα (για ένα-δυο γεμίσματα) οπότε θα είναι συνέχεια ζεστός και άρα θα έχει λιγότερες υγροποιήσεις.

δε θα μας φάνε αυτοί, εμείς θα τους φάμε!!!
η κρίση θέλει εφευρετικότητα!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29230 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Kατασκευή ξυλολέβητα

orfpap έγραψε: H καμινάδα μου είναι φ150 τη στιγμή που οι περισσότεροι ξυλολέβητες έχουν φ180 και πάνω. Ειναι δηλ. σχτικά στενή, οπότε όταν σταματήσει ο ανεμιστήρας με βαση τη θερμοκρασία νερού στο λέβητα, τα ξύλα σιγοκαίνε. Σε περίπτωση που είχαμε δυνατό ελκυσμό απο την καμινάδα η φωτιά θα έκαιγε ανεξέλεγκτα γιατί απο το βεντηλατέρ ανάμεσα πάλι μπορεί να περνάει αέρας. οι εντυπώσεις μου γενικά είναι καλές, αν και ο λέβητας έχει πειθώρια βελτίωσης. Για παράδειγμα σκέφτομαι με σιδηροσωλήνα να οδηγήσω μέρος του αέρα, στο πίσω μέρος του θαλαμου καύσης, ωστε να κάνω αυτό που λένε "διπλή καύση". Σε αυτήν την περίπτωση αναφλέγεται και το CO με αποτέλεσμα μεγαλύτερη θερμότητα και λιγότερη κάπνα.


Καλυψες τους ενδοιασμους μου νομιζω! Δηλαδη δεν μπουκωνει οταν φυσαει το βεντιλατερ και δουλευει ομαλα με τον ελκυσμο της παρουσας καπνοδοχου, ετσι?

Επειδη ετοιμαζω και εγω την ιδια πατεντα με το βεντιλατερ σε λεβητα με εξοδο Φ150 και θα δουλεψει στην υπαρχουσα Φ130 καπνοδοχο.

Επείσης για το δοχειο και αφου το κανεις ιδιοκατασκευή, να σε ενημερωσω ότι αν χρειαστεις έχω βρει υλικό το οποίο μπορεί να περαστεί εσωτερικα η λαμαρινα και να μην εχεις στο μελλον θεμα με διαβρωση. Και περνιεται κατα την φαση κατασκευής πολύ ευκολα με πινέλο! Μπορει μεσα στον χειμωνα να το ετοιμασω και εγω το buffer, ειδωμεν!

Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29464 από orfpap
Απαντήθηκε από orfpap στο θέμα Απ: Kατασκευή ξυλολέβητα
σχετικά με το μπουκωμα που ανέφερες, καλό είναι το βεντηλατέρ να έχει ροοστάτη, γιατί αν τα κυβικά του είναι πολλά ενδέχεται να έχεις αυτό το μπούκωμα που λές. Πολλοί πιστεύουν οτι απλώς ο αέρας θα εξέρχεται απο την καμινάδα με μεγαλύτερη πίεση, αλλά δυστυχώς ο αέρας δεν είναι νερό. Ο αέρας στροβιλίζεται μεσα στο λέβητα, με αποτέλεσμα να χρειάζεται περισσότερο χώρο για την ομαλή εξαγωγή του. Εγώ αν αφήσω τον ανεμιστήρα στο φουλ, ένα μέρος του καπνού βγαίνει απο το λέβητα πατρελαίου που είναι στην ίδια καμινάδα. Παρεμπιπτώντος, μπροστά απο το βεντηλατερ (εσωτερικά της πόρτας) έχω βάλει ένα διάφραγμα που διασκορπίζει τον αέρα, διαφορετικά τα ξύλα έσβηναν, ή η καύση δεν γινόταν σωστά.

δε θα μας φάνε αυτοί, εμείς θα τους φάμε!!!
η κρίση θέλει εφευρετικότητα!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ