Kατασκευή ξυλολέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #35014 από orfpap
Απαντήθηκε από orfpap στο θέμα Απ: Kατασκευή ξυλολέβητα

kosmidis80 έγραψε:

Grecu_ έγραψε: Εκτος απο τον ελεγχο της καυσης, αν κοβει τελειως τον αερα οταν π.χ. πεσει το ρευμα, θα μπορει να αποτρεψει και τα χειροτερα.
Αντε, αντε, αντε! :p


Αυτο το εχει αναλαβει ηδη το UPS, τωρα δουλευει μονο τον κυκλοφορητη αλλα λογικα μας περνει να βαλουμε και το βεντιλατερ! ;)

Αν δεν φτανει το ups τοτε σε κατασταση διακοπης δουλευεις μονο κυκλοφορητη με ρευμα απο το UPS και απλα ανοιγεις την κατω πορτα (για να μην μεινεις απο θερμανση) ή απλα αφηνεις και σβηνει η φωτια και ο κυκλοφορητης συνεχιζει την λειτουργια.


παρεμπιπτώντος, εχτες το βράδυ τον άναψα και έχω να πω οτι δοκίμασα με κλειστες βάνες και κλειστό κυκλοφορητή, και διαπίστωσα οτι μόλις σταματήσει το βεντηλατέρ η θερμοκρασία δεν ξεφεύγει πάνω απο 3-5 βαθμούς. Τον έχω ρυθμισμένο στους 70 και πήγε βαριά 75, με το θάλαμο καυσης τίνγκα. Οπότε το θέμα ασφάλειας δε με αγχώνει και πολύ. Τον δουλεύω ανοιχτό δοχείο βέβαια, αλλά πέρσυ στην αρχή τον είχα στο ήδη υπάρχον κλειστό του πετρελαίου, και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Επίσης φέτος έβαλα ηλεκτροβάνες ελεγχόμενες απο το θερμοστάτη χώρου και έχω μπαϊ-πας για την εκτώνωση του κυκλοφορητή. Αποτέλεσμα, αφού τον άναψα στις 18:30 με θερμοκρασία στο σπίτι 18C, έπιασα τους 21 στις 21:20 περίπου (και στα δυο σπίτια), έφυγα στη δουλειά (νυχτερινός σε νοσοκομείο) και το πρωί που γύρισα στις 6:30 είχα ένα κούτσουρο να σιγοκαίει... Θα μου πείς ακόμα δεν κάνει κανονικό κρύο αλλά όλα αυτά με ένα γέμισμα είναι κάτι...

δε θα μας φάνε αυτοί, εμείς θα τους φάμε!!!
η κρίση θέλει εφευρετικότητα!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #35017 από orfpap
Απαντήθηκε από orfpap στο θέμα Απ: Kατασκευή ξυλολέβητα

kosmidis80 έγραψε: orfpap σου εχω νεοτερα σε οτι αφορα το controller του βεντιλατερ!

Σε λίγες μέρες θα μου έρθει το φτιαχτο απο τον ηλεκτρονικο μου, αλλά και ενα ετοιμο με αισθητηρα νερου και θερμοκρασιας καυσαεριων απο Πολωνια.

Θα δοκιμαστουν και τα δυο στο εργαστηριο και θα μπει το καλύτερο.

θα επανελθω λοιπον γι αυτο.

Σε οτι αφορα την τρυπα στην πορτα θα αλλαξω το κατω καπακι με ενα ετοιμο για το βεντιλατερ και εσωτερικα θα κανουμε ενα φλαπ για να μην 'ψεκαζει' ουσιαστικα τον αερα απευθειας στην φωτια και την σβηνει, όπως πολύ σωστα είπες και έκανες και εσυ!


Με ενδιαφέρει ασφαλώς και περιμένω τα νεότερα!! Ευχαριστώ!!

δε θα μας φάνε αυτοί, εμείς θα τους φάμε!!!
η κρίση θέλει εφευρετικότητα!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #35022 από orfpap
Απαντήθηκε από orfpap στο θέμα Απ: Kατασκευή ξυλολέβητα

kosmidis80 έγραψε:
Ο λεβητας ειναι καλα σφραγισμενος, οποτε δεν θα παιρνει απο αλλου αερα ΑΡΑ θα ειναι πληρες ελεγχομενη η καυση. Με αυτο τον τροπο ευελπιστω οτι η καταναλωση θα ειναι η βελτιστη μικροτερη και οι χρονοι ανεφοδιασμου του μεγαλου ετσι κι αλλιως θαλαμου θα ειναι μεγαλοι!


Μεγάλη υπόθεση όπως είπες, οι πόρτες να κλείνουν καλά, και ο αέρας να είναι μόνο απο το βεντλατέρ...
Γι'αυτό το λόγο και εγώ προτίμησα το εσωτερικό συρτάρι για τη στάχτη, και δεν έβαλα ένα από κάτω...

δε θα μας φάνε αυτοί, εμείς θα τους φάμε!!!
η κρίση θέλει εφευρετικότητα!!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by orfpap.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #35029 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Kατασκευή ξυλολέβητα

orfpap έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: orfpap σου εχω νεοτερα σε οτι αφορα το controller του βεντιλατερ!

Σε λίγες μέρες θα μου έρθει το φτιαχτο απο τον ηλεκτρονικο μου, αλλά και ενα ετοιμο με αισθητηρα νερου και θερμοκρασιας καυσαεριων απο Πολωνια.

Θα δοκιμαστουν και τα δυο στο εργαστηριο και θα μπει το καλύτερο.

θα επανελθω λοιπον γι αυτο.

Σε οτι αφορα την τρυπα στην πορτα θα αλλαξω το κατω καπακι με ενα ετοιμο για το βεντιλατερ και εσωτερικα θα κανουμε ενα φλαπ για να μην 'ψεκαζει' ουσιαστικα τον αερα απευθειας στην φωτια και την σβηνει, όπως πολύ σωστα είπες και έκανες και εσυ!


Με ενδιαφέρει ασφαλώς και περιμένω τα νεότερα!! Ευχαριστώ!!



Μπορεις να δεις και την παρουσιαση του δικου μου λεβητα, όπου σημερα εκανα την κινηση και βαλαμε το βεντιλατερ στην κατω πορτα.

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...1&id=31665&Itemid=53


Το κοντρολερ απο Πολωνια μαζι με ενα ακομα που πηρα για εναν φιλο λογικα σημερα ξεκινησε απο Πολωνια.

Μολις παραλαβω και δοκιμαστουν θα σου πω! Αν ολα ειναι οκ θα βαλω αλλα 3-4 παραγγελια στις επομενες μερες, οποτε αν θελησεις περνω ενα και για σενα.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kosmidis80.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": orfpap

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #36915 από vasilis rizas
Απαντήθηκε από vasilis rizas στο θέμα Απ: Kατασκευή ξυλολέβητα
Για χαρα αγαπητε φιλε.
Θα ηταν ευκολο να μου στειλεις τα σχεδια για τον λαβητα σου το mail μου ειναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
θελω να το χρησιμοποιησω για αρχη σε κατασκευη παρομοιου τυπου αλλα για καυσιμο με πυρινοξυλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37543 από orfpap
Απαντήθηκε από orfpap στο θέμα Απ: Kατασκευή ξυλολέβητα

kosmidis80 έγραψε:

orfpap έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: orfpap σου εχω νεοτερα σε οτι αφορα το controller του βεντιλατερ!

Σε λίγες μέρες θα μου έρθει το φτιαχτο απο τον ηλεκτρονικο μου, αλλά και ενα ετοιμο με αισθητηρα νερου και θερμοκρασιας καυσαεριων απο Πολωνια.

Θα δοκιμαστουν και τα δυο στο εργαστηριο και θα μπει το καλύτερο.

θα επανελθω λοιπον γι αυτο.

Σε οτι αφορα την τρυπα στην πορτα θα αλλαξω το κατω καπακι με ενα ετοιμο για το βεντιλατερ και εσωτερικα θα κανουμε ενα φλαπ για να μην 'ψεκαζει' ουσιαστικα τον αερα απευθειας στην φωτια και την σβηνει, όπως πολύ σωστα είπες και έκανες και εσυ!


Με ενδιαφέρει ασφαλώς και περιμένω τα νεότερα!! Ευχαριστώ!!



Μπορεις να δεις και την παρουσιαση του δικου μου λεβητα, όπου σημερα εκανα την κινηση και βαλαμε το βεντιλατερ στην κατω πορτα.

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...1&id=31665&Itemid=53


Το κοντρολερ απο Πολωνια μαζι με ενα ακομα που πηρα για εναν φιλο λογικα σημερα ξεκινησε απο Πολωνια.

Μολις παραλαβω και δοκιμαστουν θα σου πω! Αν ολα ειναι οκ θα βαλω αλλα 3-4 παραγγελια στις επομενες μερες, οποτε αν θελησεις περνω ενα και για σενα.


παρεμπιπτώντος μόλις ανακάλυψα αυτό. Ριξε μια ματιά...
www.ms-shop.gr/index.php?act=viewProd&productId=2636

δε θα μας φάνε αυτοί, εμείς θα τους φάμε!!!
η κρίση θέλει εφευρετικότητα!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ