Kατασκευή ξυλολέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29474 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Kατασκευή ξυλολέβητα

orfpap έγραψε: σχετικά με το μπουκωμα που ανέφερες, καλό είναι το βεντηλατέρ να έχει ροοστάτη, γιατί αν τα κυβικά του είναι πολλά ενδέχεται να έχεις αυτό το μπούκωμα που λές. Πολλοί πιστεύουν οτι απλώς ο αέρας θα εξέρχεται απο την καμινάδα με μεγαλύτερη πίεση, αλλά δυστυχώς ο αέρας δεν είναι νερό. Ο αέρας στροβιλίζεται μεσα στο λέβητα, με αποτέλεσμα να χρειάζεται περισσότερο χώρο για την ομαλή εξαγωγή του. Εγώ αν αφήσω τον ανεμιστήρα στο φουλ, ένα μέρος του καπνού βγαίνει απο το λέβητα πατρελαίου που είναι στην ίδια καμινάδα. Παρεμπιπτώντος, μπροστά απο το βεντηλατερ (εσωτερικά της πόρτας) έχω βάλει ένα διάφραγμα που διασκορπίζει τον αέρα, διαφορετικά τα ξύλα έσβηναν, ή η καύση δεν γινόταν σωστά.


Ναι θα εχει ροοστατη, το εχω σκεφτει! Για το διαφραγμα δεν το ειχα υπολογισει, μπορεις να ανεβασεις καποια φωτογραφια του? Επίσης αν μπορείς και από τον πίνακακι που εκανες για να παρω μια ιδεα.

Εγω το πανελ λεω να το κανω με plexiglass μαυρο και να χαραξω με laser επανω γραμματα για τις λειτουργιες. Μετά με λευκή πχ μπογια να περασω τα χαραγμενα και να δειχνει σαν εργοστασιακο. Ετσι λεω, χρονο να δω που θα βρω να το κανω?! :)

Παντως οσο περισσοτερες φωτο μπορεσεις και βαλεις θα με βοηθουσε για να ακολουθησω περπατημενη και να μην χανω χρονο με δοκιμες... Ευχαριστω!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29488 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Kατασκευή ξυλολέβητα
Τελικα οι δοκιμες ξεκινησαν εργαστηριακα!

Η χειροκινητη λειτουργια αυξομειωσης δουλευει μια χαρα με το βεντιλατερ του pc!




Επόμενο στάδιο, να παρουμε τον σωστό αισθητηρα για την αυτόματη λειτουργια σε σχεση με την θερμοκρασια του νερου και να ετοιμαστει και αυτο!

Φυσικά θα περάσει το κύκλωμα σε πλακετα :) και θα ακολουθησει και η κατασκευή του πανελ με το μαυρο plexiglass!
Στο πανελ σκεφτομαι να βαλω και την λειτουργια του κυκλοφορητη, την μετρηση πίεσης και ισως και κανα εξτρα θερμομετρο να γεμισει!

Το κοστος υλικών μεχρι τωρα : 4 E! ;)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30407 από orfpap
Απαντήθηκε από orfpap στο θέμα Απ: Kατασκευή ξυλολέβητα
ελπιζω οι φωτο να είναι κατατοπιστικές. Όταν δεν είχα το διάφραγμα είχα πρόβλημα, και έβαζα το βεντηλατέρ στο min. με αποτέλεσμα να μην έχω δυνατή καύση. Βέβαια το έχω να φυσάει στην ευθεία με τη σχάρα, ενώ ίσως θε έπρεπε να φυσάει από κάτω. Δεν ξέρω... κάνε τις δοκιμές σου...τα συστήματα βελτιώνονται με ομαδική δουλειά και πειραματισμούς!!
Υ.Γ. το κενό ανάμεσα στη μπούκα του ανεμιστήρα και το διάφραγμα είναι περίπου 2cm ενώ το διάφραγμα είναι περίπου 12x12.



δε θα μας φάνε αυτοί, εμείς θα τους φάμε!!!
η κρίση θέλει εφευρετικότητα!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30479 από spyroseva
Απαντήθηκε από spyroseva στο θέμα Απ: Kατασκευή ξυλολέβητα
Καλημέρα orfpap,
ένας φίλος ψάχνεται να κατασκευάσει κάτι παρόμοιο.
Δύο ερωτήσεις.
- Οι διαστάσεις τις κατασκευή σου,είναι συγκεκριμένες για κάποιο σκοπό ή μπορεί να υπάρχει και απόκλιση?
-Είναι δυνατόν να στείλεις τα μέτρα κοπής,επειδή δεν διακρίνονται απο το βίντεο?
Ευχαριστώ.

Σπύρος
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30863 από orfpap
Απαντήθηκε από orfpap στο θέμα Απ: Kατασκευή ξυλολέβητα

spyroseva έγραψε: Καλημέρα orfpap,
ένας φίλος ψάχνεται να κατασκευάσει κάτι παρόμοιο.
Δύο ερωτήσεις.
- Οι διαστάσεις τις κατασκευή σου,είναι συγκεκριμένες για κάποιο σκοπό ή μπορεί να υπάρχει και απόκλιση?
-Είναι δυνατόν να στείλεις τα μέτρα κοπής,επειδή δεν διακρίνονται απο το βίντεο?
Ευχαριστώ.

Σπύρος
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.


μετα από πολύ σερφάρισμα σε διάφορες εταιρίες που κάνουν ξυλολέβητες, κατέληξα πως για τις θερμίδες του λέβητα υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ θερμαινόμενης επιφάνειας και χωριτηκότητας σε νερό. Έτσι σχεδίασα αυτόν τον λέβητα ωστε να παίρνει περίπου 140lt και να έχει περίπου 3m2 θερμαινόμενη επιφάνεια για να έχω 60,000 θερμίδες. Φυσικά δεν είμαι ο ειδικός που μπορεί με επιστημονικό τρόπο και υπολογισμούς να δώσει τον ακριβή αριθμών θερμίδων που αποδίδει ο λέβητας, πάντως αν σκεφτείς πως θερμαίνω δυο σπίτια που χρειάζονται μαζί 40,000 θερμίδες έφτασα πολύ κοντά στο στόχο. Να θυμάστε οτι στο ξύλο υπάρχει υγρασία και για αυτό ο λέβητας πρέπει να υπολογίζεται σχεδόν στο διπλάσιο. Μάλιστα κάποιες εταιρίες δίνουν ονομαστική και ωφέλιμη ισχύ(η ωφέλιμη είναι στο μισό) για το λόγο αυτό. Τώρα αν για κάποιο λόγω πρέπει να κάνεται κάποιες αλλαγές στις διαστάσεις, το αφήνω στην κρίση σας. Εγώ δεν μπορώ να πω κάτι υπεύθυνα. Απλά έφτιαξα κάτι και πέτυχε... Έυχομαι καλή επιτυχία!!

δε θα μας φάνε αυτοί, εμείς θα τους φάμε!!!
η κρίση θέλει εφευρετικότητα!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ν.ΝΙΚΟΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30867 από orfpap
Απαντήθηκε από orfpap στο θέμα Απ: Kατασκευή ξυλολέβητα
παραθέτω τα σχέδια κοπής της λαμαρίνας και του θαλάμου καύσης με τον εξωτερικό μανδύα, για όσους φίλους θέλουν να προσπαθήσουν. Η αλήθεια είναι οτι στο video είναι δυσδιάκριτα...

δε θα μας φάνε αυτοί, εμείς θα τους φάμε!!!
η κρίση θέλει εφευρετικότητα!!
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, spyroseva, SPIROSG, ioan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ