Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28351 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Σάμη γνωριζεις τιμή για αυτό εδω?
www.sunsystem.bg/en/otoplenie/details.php?id=156

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28381 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Οχι Παντελη δεν ξερω, θα παω απο βδομαδα αμα θες να ρωτησω,παντος μοιαζει εσωτερικα με τον δικο μου μονο που αντι να εχει τα τουμπο του νερου κατω τα εχει πανω για να χτυπαει η φλογα του καυστηρα ακριβος επανω τους,αν ειναι κανα χιλιαρικο 1500 πιο ακριβο απο τον active συμφερει γιατι τουλαχιστον τοσο θα δωσεις για να βαλεις και εναν καυστηρα πελλετ στον active!Κοιτα εδω κατι τιμες στα burnit (σκανδιναβια)www.slg-maskin.se/burnit-boilers-1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28414 από gia_nnisps
Απαντήθηκε από gia_nnisps στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε:

gia_nnisps έγραψε: 'Εχει λιγες μερες που πηρα τον 30αρη και θα τον βαλω παραλληλα με τον πετρελαιου,μαλλον με κλειστο δοχειο χωρις μπαφερ(του χρονου το μπαφερ).Για ανοιχτο δοχειο θα μου βγει μεγαλύτερο το κοστος εγκαταστασης;

Φιλε γινετε σε παρακαλω να μου στειλεις το προσπεκτους με email αν το εχεις στα Ελληνικα,πες το ναι και θα σω δοσω το email μου , η αν εισαι θεσ/νικη να περασω να το βγαλω μια φωτοτυπια .

φιλε δυστηχος ουτε εγω το εχω στα ελληνικα
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by gia_nnisps.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28419 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

gia_nnisps έγραψε:

valsam έγραψε:

gia_nnisps έγραψε: 'Εχει λιγες μερες που πηρα τον 30αρη και θα τον βαλω παραλληλα με τον πετρελαιου,μαλλον με κλειστο δοχειο χωρις μπαφερ(του χρονου το μπαφερ).Για ανοιχτο δοχειο θα μου βγει μεγαλύτερο το κοστος εγκαταστασης;

Φιλε γινετε σε παρακαλω να μου στειλεις το προσπεκτους με email αν το εχεις στα Ελληνικα,πες το ναι και θα σω δοσω το email μου , η αν εισαι θεσ/νικη να περασω να το βγαλω μια φωτοτυπια .

φιλε δυστηχος ουτε εγω το εχω στα ελληνικα

ο χωρος καυσης τι λεει πορτα τι διαστασεις εχουνε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28458 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Ο χωρος καυσης ειναι μεγαλουτσικος 73 λιτρα και η πορτα καλη ειναι 39 Χ 25 αλλα καμια σχεση με τον viessman ,τον εχει κουμπαρος μου κι ξερω αλλα αλλο τα 2800 και αλλο τα ουτε χιλια που δωσαμε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28459 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

ΑΛΕΚΟΣ έγραψε:

valsam έγραψε:

ΑΛΕΚΟΣ έγραψε:

gia_nnisps έγραψε: με την καταναλωση εισαι οκ;
ανοιχτο η κλειστο δοχειο αλεκο;

καταναλωση 2τ τον μηνα περιπου.με θερμ.24-26 ολο το 24ωρο.κλειστο δοχειο

Σε πετρελαιο ποσο εκαιγες φιλε τον μηνα περιπου για να εχεις τις αντιστοιχες θερμοκρασιες,ρωτω γιατι θελω να συγκρινω,επισης ποσο ξερα ηταν τα ξυλα που εκαιγες περυσι?

γυρω στους2.5τ πετρελαιο με το θερμοστη τη μερα στο 22 κ το βραδυ στο 18.τα ξυλα που ειχα ειτανε σχεδον πενταετιας.[Υ.Γ ο δικος μου ο λεβ.ειναι πυρολησης]

Δηλ. για να ειχες 24-26 βαθμους με το πετρελαιο ουτε με 3-3,5 τονους πετρελαιο δεν την εβγαζες,συνολικα αν εκαψες 10-12 τονους ξυλα τον χειμωνα εισαι σε αναλογια ξυλου με πετρελαιο στο 3,5,
με λιγα λογια αν ηθελες να εχεις την ιδια ζεστη με αυτην που επαιρνες με το πετρελαιο θα ησουν στην αναλογια 3 κιλα ξυλα(33-40 λεπτα) προς 1 λιτρο πετρελαιο (1,40-1,50),χαλαλι το χαμαλικη τοτε, ο κουμπαρος με τον viessman παντος μιας και ειχε φρεσκα υγρα ξυλα ειχε αναλογια 5 προς ενα δηλ. απο εκει που εκαιγε 30 λιτρα πετρελαιο την ημερα σε ξυλα εβαζε 150 κιλα την ημερα,και εφαγε χοντρο λουκι αφου του εσβηναν αβερτα τα ξυλα!
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.130 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ