Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #146925 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

etsa67 έγραψε: Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λέσ. Ο μηχανολόγος (νέος) θα μάθει πολλά ακόμη, σου επέλεξε 30 kw λέβητα? Και κάθε 2 ώρες βάζεις ξύλα?
Τι είναι αυτά που ακούω? Πόση είναι η ισχύ των σωμάτων?
Δεν έβαζες καλύτερα 20 kw ξυλολέβητα?
Για να σου εξηγήσω τι συμβαίνει όταν επιλέγεις ξυλολέβητα μικρό ή ακόμη και οριακό χωρίς Δ.Α. Ο χώρος καύσης είναι πολύ μικρός δεν χωράει πολλά ξύλα και ο συγκεκριμένος έχει και δύσκολο γέμισμα.
Ο ξυλολέβητας πρέπει να έχει διπλάσια ισχύ από τα θερμαντικά σώματα για να λειτουργεί άνετα και οικονομικά. Αν είχες επιλέξει τον 50 ή 60 kw θα έβαζες μέχρι και 10 -12 ξύλα των 2,5 -3 κιλών για 10-΄12 ώρες και για μία μόνο φορά αφού λές ότι έχεις τρίοδη βάνα φορτίου.
Μην επιλέγεται οριακό ξυλολέβητα η λέβητα πέλλετ ούτε να σωληνώνετε με μεγάλες διαετρους τις Κ. Στήλες. τα μικρά ξυλοκάζανα και ιδιαίτερα όσα έχουν διαφράγματα και όχι τούμπα λειτουργούν με πολύ χαμηλό β. Απόδοσης. Και είναι λογικό αυτό διότι ο θάλαμος καύσης είναι μικρός και δεν μπορεί να αναπτυχθεί σωστά , και οι διαδρομές μικρές όπου αυξάνεται πάρα πολύ η θερμοκρασία εξόδου των καυσαερίων Έχω δεί έως και 500 c για συνεχόμενη λειτουργία της μίας ώρας.
Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Και επισης ,για πες μου ρε φιλε,αυτο που λες δηλ. οτι εχεις δει έως και 500 c θερμοκρασία εξόδου των καυσαερίων για συνεχόμενη λειτουργία της μίας ώρας,αυτο στον burnit το εχεις δει?
Γιατι εγω εχω μετρηση με 2 πιστολια (και εχω καπου ανεβασει μεσα στο φορουμ και τις φωτογραφιες!!!) και σε φουλ λειτουργια με το φθηνο πιστολη ειδα μαξιμουμ μεχρι 139 βαθμους κελσιου και με το πανακριβο πιστολη του φιλου που εφερε απο το εργοστασιο(οπου λιωνουν μεταλα και μετρουν και με αυτο)μου εδειξε μαξ 164 βαθμους!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #146926 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Αγαπητέ φίλε το ξερό ξύλο σε απλό λέβητα δίνει 3,5 -3,8 kw το κιλό. (Κωνοφόρα)
Το πετρέλαιο το 11 kw/kg ή 9,6 / λίτρο.
Το πέλλετ 5-5,4 kw /kg.
Το υγραέριο 11,5 kw/κιλό ή 7 kw /l;itro.
Αυτές οι αποδόσεις αναφέρονται στη (Kατωτέρα θερμογόνο δύναμη) του κάθε καυσίμου.
Αν τα ξύλα σου είναι οξιές και δρύς τότε η ισχύς ανά κιλό μειώνεται περισσότερο.
Αν το σπίτι σου έχει μόνωση την απλή με διπλά τζάμια τότε ο συντελεστής θερμικής διαπερατότητας των δομικών επιφανειών ανέρχεται στο 2,4-2,8 w/m2cm2.
Με έναν εμπειρικό τύπο σου υπολογίζω τις θερμικές απώλειες με μέση ελάχιστη θερμοκρασία των 4 μηνάν (Δεκ-Μαρτ) περίπου 5 c.
Αυτή η θερμοκρασία ας υποθέσουμε ότι διαρκεί μερικές ώρες κατά μ. όρο των 120 ημερών άρα η ΔΘ=22-5=17c.
Q=140x2,5x3x17=17,850 ή 18 kw x 180 x 6 ώρες=19440 kw για το χειμερινό εξάμηνο.
Οι ώρες είναι 6 συνεχόμενης λειτουργίας του λέβητα για να κρατούν τη θερμοκρασία πάνω από τους 20-21c και τα βράδια και αφορούν 24 ωρη λειτουργία.
1.Οι 19440kw/3,5 kw to kg ξύλο=5564 κιλά. Ο β. απόδοσης του ξύλου όταν αυτό θα καεί ανέρχεται στο 80-85%. Δεν θα συμμετέχουν η στάχτη και ξύλα που απομακρύνθηκαν από την εστία της φωτιάς στο θάλαμο.
2.5564 x 1,20=6650 kg.
3 Ο β. απόδ. του λέβητα ανέρχεται στο 85% . Τότε η προσαύξηση ανέρχεται στο 1,15%.6650x1,15= 7500 kg.
7500x3,3 kw/kg=25294 kw για να πάρεις τις 19440 kw x 860=1671000 kcal/h.
Υπάρχουν βρε σύ πολλοί καλύτεροι από το λέβητά σου και μην ξεχνάς ότι με την αγορά κάποιου Βουλγάρικου δεν βοηθάμε το ΑΕΠ μας.
Θεμοστάλ ,Χαλκοθέρμ , Τόναθερμ ,Σαμαράς ,Υδρογούντ , Energidea. ,Skordas , Estia , Biosol , Thermis , και πολλοί
άλλοι με β. απόδοσης κοντά στο 88%.-92%.
Τώρα σε πετρέλαιο θα ήθελες 19440/9,6 kw /litr=2025 litra x 1,1=2200 litra x 0840=1871 kg.
και σε πέλλετ 19440 /5,2 kw/kg=3738kg x 1,05=3925 kg.
Αυτή είναι η οικονομική μου μελέτη για τη περίπτωσή σου.
Πρόσεχε δεν λέω ότι ο Λέβητας σου δεν είναι αξιόλογος αλλά εγώ επιμένω Ελληνικά και μεγαλύτερους σε ισχύ ξυλολέβητες.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #146927 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Για τη θερμοκρασία καυσαερίων χρησιμοποιώ όργανα της BRIGON και ψηφιακό αναλυτή. Το αισθητήριο βρέχεται από τα καυσαέρια μέσα σε τρύπα που ανοίγω στον καπναγωγό 8 μμ. Αν τα πιστόλια σου βγάζουν ακτίνες και απλά χτυπάς το μαύρο καπνοσυλλέκτη δεν δείχνουν σε καμία περίπτωση τη σωστή θερμοκρασία καυσαερίων αντιθέτως δείχνουν πολύ λιγότερη. Θα δείς για πλάκα 400+ βαθμούς με το βεντι΄λατέρ στο 8.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #146929 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

etsa67 έγραψε: Αγαπητέ φίλε το ξερό ξύλο σε απλό λέβητα δίνει 3,5 -3,8 kw το κιλό. (Κωνοφόρα)
Το πετρέλαιο το 11 kw/kg ή 9,6 / λίτρο.
Το πέλλετ 5-5,4 kw /kg.
Το υγραέριο 11,5 kw/κιλό ή 7 kw /l;itro.
Αυτές οι αποδόσεις αναφέρονται στη (Kατωτέρα θερμογόνο δύναμη) του κάθε καυσίμου.
Αν τα ξύλα σου είναι οξιές και δρύς τότε η ισχύς ανά κιλό μειώνεται περισσότερο.
Αν το σπίτι σου έχει μόνωση την απλή με διπλά τζάμια τότε ο συντελεστής θερμικής διαπερατότητας των δομικών επιφανειών ανέρχεται στο 2,4-2,8 w/m2cm2.
Με έναν εμπειρικό τύπο σου υπολογίζω τις θερμικές απώλειες με μέση ελάχιστη θερμοκρασία των 4 μηνάν (Δεκ-Μαρτ) περίπου 5 c.
Αυτή η θερμοκρασία ας υποθέσουμε ότι διαρκεί μερικές ώρες κατά μ. όρο των 120 ημερών άρα η ΔΘ=22-5=17c.
Q=140x2,5x3x17=17,850 ή 18 kw x 180 x 6 ώρες=19440 kw για το χειμερινό εξάμηνο.
Οι ώρες είναι 6 συνεχόμενης λειτουργίας του λέβητα για να κρατούν τη θερμοκρασία πάνω από τους 20-21c και τα βράδια και αφορούν 24 ωρη λειτουργία.
1.Οι 19440kw/3,5 kw to kg ξύλο=5564 κιλά. Ο β. απόδοσης του ξύλου όταν αυτό θα καεί ανέρχεται στο 80-85%. Δεν θα συμμετέχουν η στάχτη και ξύλα που απομακρύνθηκαν από την εστία της φωτιάς στο θάλαμο.
2.5564 x 1,20=6650 kg.
3 Ο β. απόδ. του λέβητα ανέρχεται στο 85% . Τότε η προσαύξηση ανέρχεται στο 1,15%.6650x1,15= 7500 kg.
7500x3,3 kw/kg=25294 kw για να πάρεις τις 19440 kw x 860=1671000 kcal/h.
Υπάρχουν βρε σύ πολλοί καλύτεροι από το λέβητά σου και μην ξεχνάς ότι με την αγορά κάποιου Βουλγάρικου δεν βοηθάμε το ΑΕΠ μας.
Θεμοστάλ ,Χαλκοθέρμ , Τόναθερμ ,Σαμαράς ,Υδρογούντ , Energidea. ,Skordas , Estia , Biosol , Thermis , και πολλοί
άλλοι με β. απόδοσης κοντά στο 88%.-92%.
Τώρα σε πετρέλαιο θα ήθελες 19440/9,6 kw /litr=2025 litra x 1,1=2200 litra x 0840=1871 kg.
και σε πέλλετ 19440 /5,2 kw/kg=3738kg x 1,05=3925 kg.
Αυτή είναι η οικονομική μου μελέτη για τη περίπτωσή σου.
Πρόσεχε δεν λέω ότι ο Λέβητας σου δεν είναι αξιόλογος αλλά εγώ επιμένω Ελληνικά και μεγαλύτερους σε ισχύ ξυλολέβητες.

Φιλε δεν ειναι αναγκη να λιωσεις τα πληκτρα στο κομπιουτερακι για να μου αποδηξεις κατι το οποιο δεν ισχυει,και αυτο που ισχυει ειναι οτι με τον Βουλγαρο εχω τρελη οικονομια,οσους υπολογισμους και να κανεις πεφτεις εξω,αν ηταν για εργασια στο πανεπιστημιο μπορει να επαιρνες και αριστα αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση στο ξαναλεω πεφτεις εξω,ουτε εμπορας ειμαι ουτε σχεσηση εχω με λεβητες ,ξυλα,πελλετ,κ.τ.λ για να πει κανεις οτι εχω συμφερον,εχουν περασει απο το σπιτι μου 4-5 συμφορουμιτες και εχουν δει με τα ματια τους και την εγκατασταση και εχουν δει και τα ξυλα που εχω ακομη1
Δεν ξερω που το πας αλλα μου φαινετε οτι δεν τα λες καθολου καλα,μας λες οτι το ξερό ξύλο σε απλό λέβητα δίνει 3,5 -3,8 kw το κιλό και μετα μας λες οτι το πέλλετ 5-5,4 kw /kg και μαλιστα μετα μας λες "Αυτές οι αποδόσεις αναφέρονται στη (Kατωτέρα θερμογόνο δύναμη) του κάθε καυσίμου",τι μετρας στην τελικη ρε φιλε την θερμογονο δυναμη του καυσιμου η το ποσο μας δινει εκει που θα καει?
Ολα τα πελλετ εχουν Kατωτέρα θερμογόνο δύναμη 5-5,4 kw /kg?
Τι χανεις αμα σου φερω πελλετ με πολυ μικροτερη θερμ. δυν.?
Εδω εξηγουνται ομως αρκετες απο τις τοποθετησεις σου"Υπάρχουν βρε σύ πολλοί καλύτεροι από το λέβητά σου και μην ξεχνάς ότι με την αγορά κάποιου Βουλγάρικου δεν βοηθάμε το ΑΕΠ μας.
Θεμοστάλ ,Χαλκοθέρμ , Τόναθερμ ,Σαμαράς ,Υδρογούντ , Energidea. ,Skordas , Estia , Biosol , Thermis , και πολλοί
άλλοι με β. απόδοσης κοντά στο 88%.-92%."!!!!!!
Ονοματα δεν λεω αλλα φιλος κολλητος γειτονας εχει ξυλολεβητα Ελληνικης προελευσης και ο καημενος ολη μερα στο ταισμα ειναι!
Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις?
Ακους εκει,και πολλοί άλλοι β. απόδοσης κοντά στο 88%.-92%."!!!!!!
Καλα να'σαι που με εκανες και γελασα φιλε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #146930 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Φίλε Καλό Πάσχα να έχουμε .
Καλές καύσεις και να σου είναι απροβλημάτιστος για Πολλά Χρόνια.
Τα λέμε.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #146934 από burnit40
Απαντήθηκε από burnit40 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
παιδια διαβασα με προσοχη ολα τα παραπανω αλλα ενα θα σας πω.γνωριζει καλυτερα οποιος τον εχει τον λεβητα.εγω εχω τον 40kw κ ζεσταινω 180 μετρα κ 1000 δοχειο αδρανειας.εχω αναφερει σε αλλο ποστ οτι ειχα μεγαλες εξοδους καυσαεριων της ταξης 300 c.φτιαχνοντας τα αντιστοιχα διαφραγματα τα εριξα 160-180.το γεμισμα του λεβητα ειναι πανευκολο. αν με τα 1200 ευρω που πηρα αυτον εβρισκα καλυτερο θα ειχα λογω να μην τον παρω?μηλαμε για ενα οικονομικο μηχανημα με καλες αποδοσεις.θα χαρω πολυ να με επισκεφθει καποιος κ να τον δει απο κοντα σε λειτουργια.ολα τα αλλα περισευουνε..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.137 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ