Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140030 από burnit40
Απαντήθηκε από burnit40 στο θέμα Re:Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
δοκιμασε οταν εχει αερα με βγαλμενη την ταπα να μην ερχετε με πιεση ο αερας,βασικα μου φενετε καπως περιεργο γιατι στο κλαπετακι εχει αντιβαρο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140039 από Argyrispro
Απαντήθηκε από Argyrispro στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Σε αυτό που αναφέρει ο Χρήστος στην προηγούμενη σελίδα ότι ο ξυλολέβητας πρέπει να δουλεύει συνεχώς στο φούλ ειναι σωστό. Στον δικό μου λέβητα έχω παρατηρήσει ότι όταν σταματάει να δουλεύει ο ανεμιστήρας επειδή έχει πιάσει 80 βαθμούς (δεν ξέρω μήπως υπάρχει πολύ μικρή λειτουργία του ανεμιστήρα όταν σταματάει αυτό θέλω να το μάθω) τότε απο την καμινάδα φαίνεται καπνός. Καπνός φαίνεται στην αρχή στο άναμα και όταν σταματάει να δουλεύει ο ανεμιστήρας, σε αυτά τα διαστήματα λοιπόν σίγουρα ο λέβητας δεν δουλεύει σε υψηλή απόδοση και έχεις ατελή καύση. Επίσης καλό ειναι οι λέβητες να δουλεύουν σε υψηλές θερμοκρασίες γιατί έτσι πετυχαίνουν καλύτερες αποδόσεις. Καλό ειναι να δουλεύουν απο 70 μέχρι 90 βαθμούς, αλλά για λόγους ασφαλείας το όριο ειναι οι 80 βαθμοί.

Για το δοχείο αδρανείας πάντως έχω πολλές ενστάσεις ακόμα. Το παιδί (ειναι και φίλος μου) που μου έκανε την εγκατάσταση + μελέτη χώρου μιας και ειναι Μηχανολόγος, νέος σε ηλικία με πολύ καλή ειδίκευση και στα θεματα θέρμανσης μου είπε πώς δεν χρειάζομαι δοχείο αδρανείας γιατί το κόστος αγοράς + εγκατάστασης δεν θα το αποσβέσεις ποτέ και αυτό πιστέυω ότι ισχύει, όσο και να χάνεις απο τα συχνά On/off το να φορτίσεις 1,000 λίτρα νερού καθημερινά στους 80 βαθμούς + το νερό του λέβητα + το νερό του κυκλώματος + τον ηλιακό ή το boiler δεν ειναι εύκολη υπόθεση.

Προσωπικά ακόμα ειμαι στο ψάξιμο και δοκιμάζω διάφορα σετ, ωστόσο ο λέβητας μου κάνει το πολύ 2 παύσεις στις 6-10 ώρες λειτουργίας και αυτό το έχω επιτύχει με τον εξής τρόπο :

1. Στο άναμα το γεμίζω κλαριά και 2-4 κουτσουράκια ξερά. Αυτό θα διαρκέσει περίπου 2-3 ώρες και εκεί θα έχω την 1η διακοπή επειδή θα φτάσει τους 80 βαθμούς μετά απο 1+ ώρα, μιας και τα σώματα στο σπίτι έχουν ζεσταθεί στο φούλ και οι επιστροφές γυρίζουν με ζεστά νερά.
2. Δεν βάζω ξύλα αν δεν έχει πέσει το νερό στους 70 βαθμούς, το νερό στους 70 βαθμούς σημαίνει πώς ο λέβητας δεν έχει ξύλα, άρα ανοίγω την πόρτα και πετάω 1-2 κουτσουράκια. Με αυτά θα περάσει άλλες 2 ώρες περίπου όπου θα δουλεύει στο φούλ για να συντηρήσει το νερό μεταξύ 70 και 80 βαθμών.

Μπορεί αυτός ο τρόπος να ακούγεται κουραστικός, όπως και το καθημερινό καθάρισμα στάχτης(το κάνω για λόγους καλύτερης απόδοσης) αλλά πρός ώρας μου αρέσει και μου φαίνεται παιχνιδάκι, άσε που το να ρίχνεις κάθε 2 ώρες 2 κουτσουράκια δεν ειναι δα και τόσο μεγάλη υπόθεση ειδικά αν δεν μένεις μόνος σου στο σπίτι. Για 1,000L δοχείο αδρανείας + Ladomat θέλεις περίπου 1400 ευρώ + διάφορα υλικά πάς 1600 + εγκατάσταση φτάνεις τα 1800+ ευρώ. Με 1800 ευρώ αγοράζεις 18 τόνους ξύλα. Αν θεωρήσουμε ότι κατά τα on/off χάνεις 1 τόνο όλο τον χειμώνα, πράγμα που δεν το πιστεύω με καμία παναγία τότε θέλεις 18 χρόνια για να κάνεις απόσβεση ΧΩΡΙΣ να υπολογίσουμε τα πόσα παραπάνω ξύλα θα κάψεις με δοχείο για να φορτίζεις καθημερινπα την δεξαμένη. Το δοχείο ειναι σίγουρα πολύ χρήσιμο για να μην γεμίζεις συχνά και να ελέγχεις καλύτερα την θερμοκρασία του σπιτιού με θερμοστάτη. Το ξύλο όμως δεν ειναι για όλους, όποιος θέλει τις ανέσεις του πετρελαίου καλύτερα να βάλει πέλλετ. Εγώ προσωπικά επέλεξα το ξύλο επειδή το έχω δωρεάν.

Δοχείο δεν έχω σκοπό να βάλω λοιπόν για τους εξής λόγους :

1. Θα καίω παραπάνω ξύλο για τους λόγους που ανέφερα. 1,000 L την ημέρα να ζεσταίνεις θέλεις αρκετή ποσότητα ξύλου.
2. Προσέχω και έχω μάθει περίπου πόση ποσότητα ξύλου πρέπει να βάλω για να μην έχω μεγάλη διάρκεια παύσης λειτουργίας και συχνές διακοπές λειτουργίας.
3. Φυσικά με βάση το (2) έχω μάθει να μην γεμίζω τον λέβητα φουλ με χοντρά ξύλα όταν το νερό ειναι στους 80 βαθμούς και τον οδηγήσω σε υπερθέρμανση ή/και καταπόνιση.
4. Τα περίπου 2κ ευρώ που θα χρειαστώ για το δοχείο θα τα επενδύσω αλλού.
5. Ο έλεγχος θερμοκρασίας με θερμοστάση δεν ειναι κανένα πρόβλημα, μιας και τώρα που έχει ακόμα καλό καιρό δεν ξεπερνάω τους 25 βαθμούς (πλέον καίω λιγότερες ώρες και φτάνω μέχρι 24 την θερμοκρασία).
6. Το να κατεβαίνω κάθε 2-3 ώρες να βάζω 2-3 κουτσουράκια εγώ ή κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας μου δεν ειναι θέμα μιας και ο λέβητας ειναι στην αποθήκη όπου συνδέεται εσωτερικά με το σπίτι, δεν βγαίνω δηλ σε βροχές, λάσπες και γενικά σε εξωτερικό χώρο.
7. Πίσσα στον λέβητα απο ατελή καύση δεν εχω διαπιστώσει, γενικά πίσσα εμφανίζεται απο κρύες επιστροφές(έχω τρίωδη) ή χλωρά ξύλα(έχω ξερά ξύλα) ή σε μικρότερο ποσοστό απο μεγάλη ποσότητα καπνού π.χ όταν σβήνει ο ανεμιστήρας. Για το 3ο ειναι αυτό που θέλω να τεστάρω, αν δηλαδή ο ανεμιστήρας συνεχίζει να δουλεύει πολύ χαμηλά για να τραβάει τα καυσαέρια που δημιουργούνται.

Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική άποψη με βάση συγκεκριμένα δεδομένα και κανόνες που έχω αναφέρει ότι εφαρμόζω και τηρώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140050 από burnit40
Απαντήθηκε από burnit40 στο θέμα Re:Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
τον λεβητα τον εχεις σε κλειστο χωρο η εξω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140140 από nikospep
Απαντήθηκε από nikospep στο θέμα Re:Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
εχω κανει ενα σκεπαστρο τoν εχω απο κατω
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by nikospep.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140274 από burnit40
Απαντήθηκε από burnit40 στο θέμα Re:Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
αν ειναι εξω ο λεβητας γυριζει με τον αερα το βεντιλατερ μηχανικα.βαλε μια γωνια κλειστη στο μοτερ πλαστικη κ τελος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140319 από nikospep
Απαντήθηκε από nikospep στο θέμα Re:Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Δεν συμβαίνει αυτό φίλε μου. Το έκανα και αυτό. Σταματημένο το μοτέρ χωρίς αέρα η φωτιά καίει κανονικά και το κλαπετο παίζει μόνο του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.141 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ