Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137143 από vaggelisdms
Απαντήθηκε από vaggelisdms στο θέμα Re:Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Γειας σας και απο εμενα.
Εγω σας βρηκα αφου πρωτα τοποθετησα τον λεβητα αλλα παρολα αυτα εχω και εγω μερικες ερωτησεις αλλα και απαντησεις σε ορισμενα θεματα που ειδα οτι απασχολουν ορισμενους.
Ας αρχισω με την δικη μου εγκατασταση.
Burnit 40 KW για διοροφη κατοικια 150 τ.μ. συνολο και ενα boiler 80 λιτρων. Λογω Χαρδουβελη το δοχειο αδρανειας αναβαλεται επ αοριστου.
Ο καθε οροφος με δικο του θερμοστατη και κυκλοφορητη και το boiler για ΖΝΧ με δικο του μικρο κυκλοφορητη.
Πινακας αυτονομιας για να λειτουργει ο καθε οροφος ανεξαρτητα.
Τα υπολοιπα ειναι 2 ανεπιστροφες βαλβιδες ( 1 για καθε οροφο ), 2 βαλβιδες ασφαλειας, δοχειο διαστολης 100 λιτρων, και ενας επιπλεον θερμοστατης στην εξοδο του λεβητα ο οποιος εχει ρυθμιστει ωστε ανεξαρτητα απο τις οποιες ρυθμισεις του λεβητα στους 85 βαθμους να οπλιζει τα ρελε και να ξεκιναν ολοι οι κυκλοφορητες.
Ο θερμοστατης χωρου εχει συνδεθει στην αντιστοιχη υποδοχη πισω απο τον κεντρικο πινακα γιατι δεν βγαζει υποδοχη στο πισω μερος και μεσω των λειτουργιων του λεβητα αλλα και του πινακα αυτονομιας ελεγχει εκτος απο τον ανεμιστηρα και τους κυκλοφορητες καθε οροφου ξεχωριστα.
Το boiler ΖΝΧ με το δικο του κυκλοφορητη εχει συνδεθει στην αντιστοιχη υποδοχη ενω ο sensor με την ενδειξη WUW ειναι για την θερμοκρασια του boiler ΖΝΧ και οχι του δοχειου αδρανειας. Τσεκαρισμενο καθως μετα την τοποθετηση του πισω απο το υπαρχον αναλογικο θερμομετρο του boiler ανοιξα το διακοπτη για θερμανση του νερου με ρευμα και ειδα τις σχετικες ενδειξεις θερμοκρασιας στον πινακα του λεβητα αφου πρωτα εβαλα ως επιλεγμενο mode λειτουργιας το καλοκαιρινο προγραμμα ωστε στην βασικη οθονη εκτος απο τα υπολοιπα να εμφανιζει και την θερμοκρασια του boiler ΖΝΧ.
Μια πατεντα που εκανε ο υδραυλικος ειναι οτι εφοσον δεν εβαλα την ειδικη θερμοστατικη βαλβιδα για ναλειτουργησει η σερπατινα σε περιπτωση υπερθερμανσης συνδεσε σε σειρα την σερπατινα με την εισοδο κρυου νερου στο boiler ΖΝΧ ετσι ωστε τραβωντας ζεστο νερο αντι να παρει κρυο απο το δικτυο θα παρει προθερμασμενο μεσω της σερπατινας. Μου ειπε οτι με αυτο τον τροπο θα εχω απεριοριστο ΖΝΧ και επιπλεον σε περιπτωση υπερθερμανσης μπορω χειροκινητα πλεον και οχι αυτοματα να ψυξω τον λεβητα απλως ανοιγωντας μια βρυση για να τρεξει ζεστο νερο απο το boiler.
Σκοπευω να τον λειτουργησω με το προγραμμα για προτεραιοτητα ΖΝΧ οπου θα δουλευει πρωτα ο μικρος κυκλοφορητης και μολις τα 80 λιτρα πιασουν την επιλεγμενη θερμοκρασια να αναλαμβανουν οι κυκλοφορητες θερμανσης των 2 οροφων. Εχετε να προτεινετε καποιο καλυτερο τροπο λειτουργιας με την υπαρχουσα εγκατασταση?.
Για τις ρυθμισεις τι ειναι καλυτερο να βαλω ?
Με ενδιαφερουν οι παρακατω τιμες :
Θερμοκρασια νερων λεβητα.
Θερμοκρασια ΖΝΧ
Ταχυτητα ανεμιστηρα
Sustain work
Sustain break
Καθως επισης και οι τιμες στο κρυφο μενου.

Kosmidis80 νομιζω οτι εσυ εχεις αναλυτικα ολες τις ρυθμισεις για το κρυφο μενου. Σε παρακαλω εσυ η οποιος αλλος το εχει ας το στειλει εδω η με email στο vaggelisdms (@) gmail (τελεια) com.
Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137147 από vaggelisdms
Απαντήθηκε από vaggelisdms στο θέμα Re:Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Να συμπληρωσω οτι ειμαι σε αναζητηση inverter - φορτιστη τον οποιο θα συνδιασω με μια μεγαλη μπαταρια που εχω για να μπορει ο λεβητας να λειτουργει με ασφαλεια σε περιπτωση διακοπης ρευματος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137348 από vaggelisdms
Απαντήθηκε από vaggelisdms στο θέμα Re:Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Μια ακομη ερωτηση. Ο μοχλος στην καμιναδα σε ποια θεση ειναι τελειως ανοιχτος. Δεν σημειωσα προτου συνδεσω την καμιναδα και δεν ξερω αν ειναι τερμα ανοιχτος η κλειστος και θελω να δοκιμασω τον λεβητα.
Επισης για εκεινο το pdf για το κτυφο μενου που λεγατε αρκετες σελιδες πισω αν μπορει να μου το στειλει καποιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140022 από nikospep
Απαντήθηκε από nikospep στο θέμα Re:Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια καποιου παρακαλω, οταν εξω εχει αερα βλεπω οτι κλαπετο απο το ανεμιστηρακι παιζει, με αποτελεσμα να ανεβαζει την θερμοκρασια στον θεο. ας βοηθησει καποιος ευχαριστω... :dry: :dry: :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140023 από burnit40
Απαντήθηκε από burnit40 στο θέμα Re:Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
βαλε καπελο θυελης οπως τα τζακια.στην καμιναδα σου εχεις ταπα η την γυριζεις με γωνια προς τον λεβητα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140025 από nikospep
Απαντήθηκε από nikospep στο θέμα Re:Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
εχω βαλει ταφ με ταπα καθαρισμου και καπελο εχω βαλει βαρελακι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.137 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ