Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25735 από gia_nnisps
Απαντήθηκε από gia_nnisps στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
καλησπερα,τελικα βρηκα τον ηλεκτρονικο Burnit τον 30αρη 1210 και τον 40αρη 1275.
το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποιον να παρω μιας και η διαφορα τους σε κοστος ειναι πολυ μικρη.
εχω 80m2 μονοκατοικια με μετρια προς καλη μονωση,6 σωματα που το καθενα ειναι μεγαλητερο σε kcal απ'οτι χρειαζεται καθε δωματιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25750 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
για 80 μετρα 30 και 40 Kw? :blink:

εισαι σιγουρος? μαλλον καποιο λαθος κανεις!

Το σπιτι πως ειναι απο μονωση? Ποιος σου ειπε για 40Kw? ο αντιστοιχος πετρελαιου που εχεις ποσο ειναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25757 από gia_nnisps
Απαντήθηκε από gia_nnisps στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
πριν κανω ανακαινιση το σπιτι ηταν μεγαλητερο με κακη μονωση και ο πετρελαιου ειναι κατα πολυ μεγαλητερος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25759 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Αρκετοί τους αγοράζουν έτσι, γιατί τους λεν οι έμποροι να πάρουν μεγαλύτερους για να μην γεμίζουν τακτικά. Φίλος πήρε 100kW για 100τμ σπίτι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25761 από gia_nnisps
Απαντήθηκε από gia_nnisps στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
γι αυτο και εχω μεγαλα σωματα,λογο τις κακης μονωσης που ειχα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25796 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

gia_nnisps έγραψε: καλησπερα,τελικα βρηκα τον ηλεκτρονικο Burnit τον 30αρη 1210 και τον 40αρη 1275.
το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποιον να παρω μιας και η διαφορα τους σε κοστος ειναι πολυ μικρη.
εχω 80m2 μονοκατοικια με μετρια προς καλη μονωση,6 σωματα που το καθενα ειναι μεγαλητερο σε kcal απ'οτι χρειαζεται καθε δωματιο.

Φιλε εγω για 180 τμ πηρα τον 30ρη(η burnit τον δινει για 120 εως 180 τμ)δεν ξερω σιφουρα αν θα με καλυψει αλλα πιστευω οτι θα το κανει(στην τελικη κλεινω τα κατω σωματα που δεν τα χρησιμοποιουμε και ζεσταινω 140 τμ) ειδικα μιας και θα βαλω και μπαφερ,ο 30ρης για 80 τμ πιστευω οτι ειναι υπεραρκετος εως και !περισσοτερο ενεργοβορος απ'οτι χρειαζεσε,θα επαιρνα τον 40ρη για να'μαι καλυμενως αλλα μιας και υπαρχει η καπνοδοχος φ150 που με καλυπτει πηγα στον 30ρη,η διαφορα στην τιμη ειναι μικρη,ο κουμπαρος μου με 40ρη viessman σε 400τ σπιτι το κανει φουρνο!
Κι'εγω στο πετρελαιο ειχα 40,000 θερμιδες καυστηρα και λεβητα αλλα αφου μετρησα τα σωματα (23,000)και ειχα προηγουμενη μετρηση με την καταναλωση πετρελαιου 2,5 τονους πετρελαιο (δηλ. 24,000 θερμιδες εκαψα ολον τον χειμωνα)την σαιζον με 22-23 βαθμους στο σπιτι ,με 30kw δηλ. 26,000 θερμιδες πιστευω οτι καλυπτωμαι ανετα!
Μετρα τα σωματα σου ,δες τι εκαψες τις προηγουμενες χρονιες σε πετρελαιο και βγαλτα,ευκολο ειναι!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gia_nnisps

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.151 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ