Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #14892 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
για τον akis εχω βαλει τον viessman 25s

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18445 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Tην Τριτη παω να τον παρω,1350 με το φπα τον 30ρη με ενα δοχειο 500λιτρα,οσο και να'ψαξα στο ιντερνετ δεν βρηκα καποιον που να τον εβαλε για να μας πει την γνωμη του,απ'οτι ειδα ομως η sunsystem δεν ειναι καμια τυχαια εταιρια,πουλαει σχεδον σε ολον τον κοσμο,τον βρηκα Αγγλια κοντα στα 2000 ακομη και Αμερικη τον εξαγουνε αρα πισυευω δεν θα'ναι της πλακας,τον 30ρη στο προσπεκτ τον δινουν για σπιτια απο 120 εως 180 τ.μ,το σπιτι μου ειναι 180 τ.μ,θα με καλυψει,αλλος μου λεει παρε τον 40ρη για.νασαι σιγουρος και αλλος μου λεει εφ'οσων βαζεις μπαφερ μια χαρα θα'σαι,επισης στον 40ρι θα εχω προβλημα μιας και η υπαρχον καμιναδα μου(το λεβητα πετρελαιου)ειναι ελενιτ φ150 και ο burnit ο 40ρης βγαζει φ180 ενω ο 30ρης φ150 !
Με 300ρη μπαφερ καλυπτομαι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18472 από drifter
Απαντήθηκε από drifter στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε: Με 300ρη μπαφερ καλυπτομαι?



Τουλάχιστον 1000 lt....

Αποψη μου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18485 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Ο κουμπαρος μου εβαλε 1000λιτ. σε 50ρη viessman και μου λεει οτι πολυ ειναι,δηλ. καιει πολλα ξυλα για να το ζεστανει,ο αδελφος μου που μολις τελειωσε την εγκατασταση του τζακολεβητα του εβαλε 500ρη και μου λεει παλι μεγαλο ειναι γιαυτο σκεφτηκα τον 300ρη μηπως και τζαμπα η ενεργεια που θα καψω να τον ζεστανω!
Το ξερω οτι οι ξενοι συνηστουν τουλαχιστον 50 λιτρα για καθε kw,δηλ. 30w=1500 λιτρα,αλλα γιατι?
100 λιτρα νερου εχει ο λεβητας + αλλα 300 της αποθηκευσης δεν επαρκουν ,400 λιτρα νερου πολλα μου ακουγονται!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18487 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Re: Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε: Ο κουμπαρος μου εβαλε 1000λιτ. σε 50ρη viessman και μου λεει οτι πολυ ειναι,δηλ. καιει πολλα ξυλα για να το ζεστανει,ο αδελφος μου που μολις τελειωσε την εγκατασταση του τζακολεβητα του εβαλε 500ρη και μου λεει παλι μεγαλο ειναι γιαυτο σκεφτηκα τον 300ρη μηπως και τζαμπα η ενεργεια που θα καψω να τον ζεστανω!
Το ξερω οτι οι ξενοι συνηστουν τουλαχιστον 50 λιτρα για καθε kw,δηλ. 30w=1500 λιτρα,αλλα γιατι?
100 λιτρα νερου εχει ο λεβητας + αλλα 300 της αποθηκευσης δεν επαρκουν ,400 λιτρα νερου πολλα μου ακουγονται!


καίει πολλά είτε γιατί ο λέβητας του είναι μεγάλος (50kw) είτε γιατί το σπίτι του είναι μεγάλο...όχι γιατί είναι μεγάλο το Buffer...τα buffer δεν καταναλώνουν ενέργεια (πτώση θερμοκρασίας 1Κ το 24ωρο συνήθως τα σωστά buffer) αλλά μόνο αποθηκεύουν.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18490 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε: Tην Τριτη παω να τον παρω,1350 με το φπα τον 30ρη με ενα δοχειο 500λιτρα,οσο και να'ψαξα στο ιντερνετ δεν βρηκα καποιον που να τον εβαλε για να μας πει την γνωμη του,απ'οτι ειδα ομως η sunsystem δεν ειναι καμια τυχαια εταιρια,πουλαει σχεδον σε ολον τον κοσμο,τον βρηκα Αγγλια κοντα στα 2000 ακομη και Αμερικη τον εξαγουνε αρα πισυευω δεν θα'ναι της πλακας,τον 30ρη στο προσπεκτ τον δινουν για σπιτια απο 120 εως 180 τ.μ,το σπιτι μου ειναι 180 τ.μ,θα με καλυψει,αλλος μου λεει παρε τον 40ρη για.νασαι σιγουρος και αλλος μου λεει εφ'οσων βαζεις μπαφερ μια χαρα θα'σαι,επισης στον 40ρι θα εχω προβλημα μιας και η υπαρχον καμιναδα μου(το λεβητα πετρελαιου)ειναι ελενιτ φ150 και ο burnit ο 40ρης βγαζει φ180 ενω ο 30ρης φ150 !
Με 300ρη μπαφερ καλυπτομαι?


Valsam καλοδουλευτος να είναι και καλές καύσεις!

όταν τον φέρεις και αν χρειάζεσαι βοήθεια για την σύνδεση count me in.

έχουμε τα ίδια δεδομένα απ ότι βλέπω στους προβληματισμούς μας με την επιλογή λέβητα (πελετ, ξυλο κτλ) όπως επίσης παρόμοια σπίτια, αλλά και καπνοδόχους.
Εγώ η αλήθεια είναι ότι αν και τον ζαχάρωνα, ακόμα δεν κάνω την κίνηση για αγορά.

θα περιμένω τις πρωτες εμπειρίες σου μου φένεται και μετά αν ειναι θα πάρω αυτόν ή εναν Ελληνικό απλό και να ξεμπερδεύουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ