Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29341 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε: Eιπα εξαρταται το τι θελει να κανει και τι υλικα θα χρειαστει!
1500 ευρω ειναι τα πιο λιγα λεφτα που μπορει να ξοδεψει (σχεδον απιθανο σεναριο)δηλ. εαν παρει τον λεβητα απο Βουλγαρια + 300-400 ευρω υλικα(τα απολυτος απαραιτητα,χαλκοσωληνες και γωνιες ταφ κ.τ,λ ,2-3 μετρα καμιναδα ,ασφαλιστικα,εξαεριστηρακια,κοληση, τεφλον,καλαι,τριοδι)βαζω ελαχιστη καμιναδα,και δεν βαζω κυκλοφορητη ουτε συστολικο κλειστα ουτε θερμοστατικη της σερμπαντινας γιατι ειναι ακριβες,αντε και δεν βαζει κλειστο κυκλωμα και βαζει ανοιχτο παλι το 100σταρικο θα το φαει+ 100 ευρω βαζω τα μαστορικα εαν εχει καποιον που θα τα κανει με τοσα!
Το 4000 εως και 5 φθανει ανετα,π.χ αν τον παρει απο'δω 1200 εως και 1450 τον πουλανε + το μπαφερ αλλα 600 πιανει ανετα τα 2000 ευρω + 2 κυκλοφορητες+τριοδη(τριοδες)+ηλεκτροβανες + αν χρειαζετε πολλα μετρα χαλκο?+ups+ινοξ διπλου τοιχοματος καμιναδα 10 μετρα π.χ,++++++ αλλα πολλα φθανει ανετα τα 4-5 χιλιαρικα,βρε ακομη και παραπανω!


Σάμη τα λές πάρα πολύ σωστά..Γιατί εγώ καπου εκεί κυμαίνομαι και γιαυτό προβληματίζομαι εντονα και θα εξηγησω το γιατί
-λέβητας 40αρης+δοχειο 1000αρι με σερπατινα(ισως διπλη) 2300ευρω.
-εργατικά 500ευρω(μπορει και λιγο προς τα πάνω)
-Υλικά (χαλκοσωληνες,βανες,ασφαλιστικά,υδροστατες,τριοδη,δυο κυκλοφορητες(θελω 3 τον εναν τον εχω)για να πετυχω αυτονομιες,μιας και ολοι λένε να μην βαλω ηλεκτροβάνες,ολα αυτα 1000 ευρω.
΅Εφτασα αισίως τα 4χιλιαρικα. και αμα θέλω και καμινάδα 9 μετρα χ 45 ευρω στην καλυτερη των περιπτωσεων που βρηκα, Πάμε κατευθειαν για εγκεφαλικό.... :(

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29344 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

pantelis1973 έγραψε:

valsam έγραψε: Eιπα εξαρταται το τι θελει να κανει και τι υλικα θα χρειαστει!
1500 ευρω ειναι τα πιο λιγα λεφτα που μπορει να ξοδεψει (σχεδον απιθανο σεναριο)δηλ. εαν παρει τον λεβητα απο Βουλγαρια + 300-400 ευρω υλικα(τα απολυτος απαραιτητα,χαλκοσωληνες και γωνιες ταφ κ.τ,λ ,2-3 μετρα καμιναδα ,ασφαλιστικα,εξαεριστηρακια,κοληση, τεφλον,καλαι,τριοδι)βαζω ελαχιστη καμιναδα,και δεν βαζω κυκλοφορητη ουτε συστολικο κλειστα ουτε θερμοστατικη της σερμπαντινας γιατι ειναι ακριβες,αντε και δεν βαζει κλειστο κυκλωμα και βαζει ανοιχτο παλι το 100σταρικο θα το φαει+ 100 ευρω βαζω τα μαστορικα εαν εχει καποιον που θα τα κανει με τοσα!
Το 4000 εως και 5 φθανει ανετα,π.χ αν τον παρει απο'δω 1200 εως και 1450 τον πουλανε + το μπαφερ αλλα 600 πιανει ανετα τα 2000 ευρω + 2 κυκλοφορητες+τριοδη(τριοδες)+ηλεκτροβανες + αν χρειαζετε πολλα μετρα χαλκο?+ups+ινοξ διπλου τοιχοματος καμιναδα 10 μετρα π.χ,++++++ αλλα πολλα φθανει ανετα τα 4-5 χιλιαρικα,βρε ακομη και παραπανω!


Σάμη τα λές πάρα πολύ σωστά..Γιατί εγώ καπου εκεί κυμαίνομαι και γιαυτό προβληματίζομαι εντονα και θα εξηγησω το γιατί
-λέβητας 40αρης+δοχειο 1000αρι με σερπατινα(ισως διπλη) 2300ευρω.
-εργατικά 500ευρω(μπορει και λιγο προς τα πάνω)
-Υλικά (χαλκοσωληνες,βανες,ασφαλιστικά,υδροστατες,τριοδη,δυο κυκλοφορητες(θελω 3 τον εναν τον εχω)για να πετυχω αυτονομιες,μιας και ολοι λένε να μην βαλω ηλεκτροβάνες,ολα αυτα 1000 ευρω.
΅Εφτασα αισίως τα 4χιλιαρικα. και αμα θέλω και καμινάδα 9 μετρα χ 45 ευρω στην καλυτερη των περιπτωσεων που βρηκα, Πάμε κατευθειαν για εγκεφαλικό.... :(

γιατι ρε παιδια εγω περσι εδωσα 3620Ε.για ολα αυτα πλιν το μπαφερ αντε κ εβαζα κ ενα μπαφερ 800αρι ανεβενα ακομη ενα χιλιαρικο.ΥΓ εβαλα τον viessman τον 25αρι παραλληλα κ του πετρελαιου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29345 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Βαλε ενα bill of quantities και θα σου δειξω. Εσυ τι θεωρεις, οτι εδωσες πολλα η λιγα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29346 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Grecu_ έγραψε: Βαλε ενα bill of quantities και θα σου δειξω. Εσυ τι θεωρεις, οτι εδωσες πολλα η λιγα?

ξερω γω αν συγκρινουμε τους λεβητες μαλλον λιγα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29349 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

ΑΛΕΚΟΣ έγραψε:

pantelis1973 έγραψε:

valsam έγραψε: Eιπα εξαρταται το τι θελει να κανει και τι υλικα θα χρειαστει!
1500 ευρω ειναι τα πιο λιγα λεφτα που μπορει να ξοδεψει (σχεδον απιθανο σεναριο)δηλ. εαν παρει τον λεβητα απο Βουλγαρια + 300-400 ευρω υλικα(τα απολυτος απαραιτητα,χαλκοσωληνες και γωνιες ταφ κ.τ,λ ,2-3 μετρα καμιναδα ,ασφαλιστικα,εξαεριστηρακια,κοληση, τεφλον,καλαι,τριοδι)βαζω ελαχιστη καμιναδα,και δεν βαζω κυκλοφορητη ουτε συστολικο κλειστα ουτε θερμοστατικη της σερμπαντινας γιατι ειναι ακριβες,αντε και δεν βαζει κλειστο κυκλωμα και βαζει ανοιχτο παλι το 100σταρικο θα το φαει+ 100 ευρω βαζω τα μαστορικα εαν εχει καποιον που θα τα κανει με τοσα!
Το 4000 εως και 5 φθανει ανετα,π.χ αν τον παρει απο'δω 1200 εως και 1450 τον πουλανε + το μπαφερ αλλα 600 πιανει ανετα τα 2000 ευρω + 2 κυκλοφορητες+τριοδη(τριοδες)+ηλεκτροβανες + αν χρειαζετε πολλα μετρα χαλκο?+ups+ινοξ διπλου τοιχοματος καμιναδα 10 μετρα π.χ,++++++ αλλα πολλα φθανει ανετα τα 4-5 χιλιαρικα,βρε ακομη και παραπανω!


Σάμη τα λές πάρα πολύ σωστά..Γιατί εγώ καπου εκεί κυμαίνομαι και γιαυτό προβληματίζομαι εντονα και θα εξηγησω το γιατί
-λέβητας 40αρης+δοχειο 1000αρι με σερπατινα(ισως διπλη) 2300ευρω.
-εργατικά 500ευρω(μπορει και λιγο προς τα πάνω)
-Υλικά (χαλκοσωληνες,βανες,ασφαλιστικά,υδροστατες,τριοδη,δυο κυκλοφορητες(θελω 3 τον εναν τον εχω)για να πετυχω αυτονομιες,μιας και ολοι λένε να μην βαλω ηλεκτροβάνες,ολα αυτα 1000 ευρω.
΅Εφτασα αισίως τα 4χιλιαρικα. και αμα θέλω και καμινάδα 9 μετρα χ 45 ευρω στην καλυτερη των περιπτωσεων που βρηκα, Πάμε κατευθειαν για εγκεφαλικό.... :(

γιατι ρε παιδια εγω περσι εδωσα 3620Ε.για ολα αυτα πλιν το μπαφερ αντε κ εβαζα κ ενα μπαφερ 800αρι ανεβενα ακομη ενα χιλιαρικο.ΥΓ εβαλα τον viessman τον 25αρι παραλληλα κ του πετρελαιου.



Δεν ειναι μονο το χιλιαρικο του δοχειου..Βάλε τι εξτρα θα χρειαστεις και για εκει(τριοδη,βανες,κυκλοφορητη)..
Εγω πρεπει να εχω και αυτονομιες σε δυο ξεχωριστους οροφους,ισογειο και πρωτος..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29350 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Eχει μαστορια και φτηνα και ακριβα, εχει παρελκομενα και πιο φτηνα και πιο ακριβα (δεν θα συγκρινουμε wilo με nocchi ή caleffi με noname), εχει και λυσεις που μπορουν να θεωρηθουν υπερβολες απο μερικους ή απολυτως απαραιτητες απο αλλους, εχει αυτονομιες ή δεν εχει, εχει, εχει...

Πουχου αν εχεις μια εγκατασταση με 3 κυκλωματα θερμανσης (ενδοδαπεδια και 2 ζωνες σωματων), δοχειο ΖΝΧ και ανακυκλοφορια αυτων, αντισταθμισεις, ηλιακο συλλεκτη με συνδεση στο δοχειο των ΖΝΧ, κτλ, κτλ, κτλ, και λεβητα να μην βαλεις παλι θα σταξεις ενα καρο λεφτα για τα υπολοιπα! :woohoo:
Αν απο την αλλη κοτσαρεις τον νεο λεβητα διπλα στον υπαρχοντα και χρησιμοποιησεις μεχρι και τον κυκλοφορητη του παλιου, ε, λογικο ειναι να βγει φτηνο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.343 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ