Kalor Marta 18kW by mantsiapi

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #36996 από daco
Απαντήθηκε από daco στο θέμα Kalor Marta 18kW by mantsiapi
Καλες ζεστες φιλε μου. Καλοριζικη. Το μπεμπη και τα μάτιας σας. Να σας ζησει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mantsiapi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37009 από ACIDBLACK
Απαντήθηκε από ACIDBLACK στο θέμα Kalor Marta 18kW by mantsiapi
καλες καυσεις ευχομαι ...μερακλιδικη εγκατασταση ! μαρεσε πολυ το δισκακι inox poy εβαλες στην εξοδο καυσαεριων για να καλυψεις το μερεμετι ...

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mantsiapi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37356 από mantsiapi
Απαντήθηκε από mantsiapi στο θέμα Kalor Marta 18kW by mantsiapi

DragonHD έγραψε: Εγω ρε παιδια,θελω να μου απαντησει καποιος,τελικα ποσο καιει καθε μερα μια σομπα υδρο π.χ 15kw για να ζεστανει τα σωματα σε ενα σπιτι(διαμερισμα) 100τμ σε περιοχη της Βορειας Ελλαδας με πραγματικο κρυο.Γιατι αν ολη την ημερα σου καιε 2 τσουβαλακια 15κιλα ,τοτε προσωπικα εμενα δεν με συμφερει,μιαςκ αι το διαμερισμα μου ειναι καλα μονωμενο,και ενδεικτικα περυσι εκαψα 995 ευρω πετραιλαιο ολη τη σαιζον,σε περιοχη του Β.Εβρου.Δηλαδη θελω να πω οτι αν μου καιει 9 ευρω τη μερα πελλετ,τοτε παει 270 ευρω το μηνα,πραγμα που και με τη νεα τιμη στο πετρελαιο παλι δεν συμφερει.Χωρια δηλαδη που θα εχω ρηξει και 3χιλιαρικα+ για την αγορα της σομπας,συν το θορυβο ,συν την καθημερινη ενασχοληση για καθαρισμα κ.λ.π συν τις πιθανες βλαβες που θα βγαλει η δυσλειτουργιες ,συν το κουβαλημα πελλετ ..... Ας μας πει ενας φιλος που την εχει δουλεψει λοιπον ,ποσο τελικα καιει;


Φίλε μου Dragonhd από το site της Kalor που σου έστειλα για την αμέσως μικρότερη υδρο 14kw η οποία καλύπτει αν θυμάμαι καλά 100 m2 , ο κατασκευαστής δινει κατανάλωσει ελαχιστο 0,9 κιλ και μεγιστο 2,72 κιλ και νομιζω ήταν αρκετα ποιο φθηνή απο τη 18kw...
H σόμπα όταν πιάσει θεμοκρασία μετά συντηρείται και καίει το ελάχιστο....Φίλος πέρσι με μια Υδρο νομιζω της Eldikamin(νομίζω) με πέλλετ εφτανε όπως ανέφερες τα 2 σακιά το 24ωρο και άλλαξε πέλλετ έβαλε το αυστριακό rz και έφτασε να καίει 1 - 1.5 σακιά το 24ωρο και όλη μέρα θεμοκράσια σπίτι του 21-22 βαθμους...
Τώρα στη δικια μου θα δείξει στα κρύα...παίζει μεγάλο παράγοντα και φυσικά και η μόνωση του σπιτιού που από οτι ειπες έχεις πολύ καλή μόνωση
Αν έκαψες πέρυσι μόνο 1000λιτρα φέτος θα σου κοστίσει 500€ παραπάνω με πέτρελαιο....είναι καλά!!
Εγώ υπολογίζω να θέλω όλοι τη σεζόν 3-4 τόνους πέλλετ επι 350€ = 1400€ και να εχω ολοι μερα θεμοκρασια 20-22 βαθμούς
Όσο αφορα το καθάρισμα εχω μια σκούπα για στάχτη την κλεινω μισή ωρα να κρυώσει και 2 λεπτά υπόθεση με τη σκούπα καθαρίζω...ούτε βρωμιές και σκόνες
Οσον αφορά τις βλάβες , αν την προσέχεις και χρησιμοποιεις καλης ποιοτητας πέλλετ σπάνια θα σου βγάλει κάτι...αν είναι να βγάλει κατι, θα βγάλει στην αρχή....αλλιώς δεν θα βγάλει ποτέ...!!
Όσο αφορα το θόρυβο δεν ακούγεται καθόλου...απλά στο βίντεο είναι ευαισθητο το μικρόφωνο της κάμερας...θα είχα θέμα εξάλλου και με τη γυναίκα μου, γιατι με είχε προειδοποιήσει....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": plaintiff

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37360 από -mike-
Απαντήθηκε από -mike- στο θέμα Kalor Marta 18kW by mantsiapi
καλες καυσεις και καλο χειμωνα :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mantsiapi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37372 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Kalor Marta 18kW by mantsiapi

DragonHD έγραψε: Εγω ρε παιδια,θελω να μου απαντησει καποιος,τελικα ποσο καιει καθε μερα μια σομπα υδρο π.χ 15kw για να ζεστανει τα σωματα σε ενα σπιτι(διαμερισμα) 100τμ σε περιοχη της Βορειας Ελλαδας με πραγματικο κρυο.Γιατι αν ολη την ημερα σου καιε 2 τσουβαλακια 15κιλα ,τοτε προσωπικα εμενα δεν με συμφερει,μιαςκ αι το διαμερισμα μου ειναι καλα μονωμενο,και ενδεικτικα περυσι εκαψα 995 ευρω πετραιλαιο ολη τη σαιζον,σε περιοχη του Β.Εβρου.Δηλαδη θελω να πω οτι αν μου καιει 9 ευρω τη μερα πελλετ,τοτε παει 270 ευρω το μηνα,πραγμα που και με τη νεα τιμη στο πετρελαιο παλι δεν συμφερει.Χωρια δηλαδη που θα εχω ρηξει και 3χιλιαρικα+ για την αγορα της σομπας,συν το θορυβο ,συν την καθημερινη ενασχοληση για καθαρισμα κ.λ.π συν τις πιθανες βλαβες που θα βγαλει η δυσλειτουργιες ,συν το κουβαλημα πελλετ ..... Ας μας πει ενας φιλος που την εχει δουλεψει λοιπον ,ποσο τελικα καιει;


Για να έκαψες 995€ με την τιμή κοντά στο 1€, ας πούμε ότι έκαψες χοντρικά 1000lt.

Αυτά θεωρητικά ισοδυναμούν με 2,2tn πέλλετ, που κοστίζουν και πάλι σαφώς λιγότερο από το πετρέλαιο στο 1,5€/lt.

Δες τιμές πέλλετ και κάνε υπολογισμό πόσο θα σου στοιχίσει.

Έχε υπόψη σου ότι αφενός τώρα πια είναι ακριβό και όσο μπαίνουμε στο χειμώνα μάλλον θα ανεβαίνει κι άλλο, αφετέρου η αγορά του πέλλετ μπορεί να γίνει τέλη άνοιξης - αρχές καλοκαιριού σε αρκετά καλύτερη τιμή.

Οπότε δες στο περίπου σε τι βάθος χρόνου θα μπορέσεις να κάνεις απόσβεση. Αν σε ικανοποιεί, προχώρα.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": plaintiff

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37374 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Kalor Marta 18kW by mantsiapi

DragonHD έγραψε: Εγω ρε παιδια,θελω να μου απαντησει καποιος,τελικα ποσο καιει καθε μερα μια σομπα υδρο π.χ 15kw για να ζεστανει τα σωματα σε ενα σπιτι(διαμερισμα) 100τμ σε περιοχη της Βορειας Ελλαδας με πραγματικο κρυο.Γιατι αν ολη την ημερα σου καιε 2 τσουβαλακια 15κιλα ,τοτε προσωπικα εμενα δεν με συμφερει,μιαςκ αι το διαμερισμα μου ειναι καλα μονωμενο,και ενδεικτικα περυσι εκαψα 995 ευρω πετραιλαιο ολη τη σαιζον,σε περιοχη του Β.Εβρου.Δηλαδη θελω να πω οτι αν μου καιει 9 ευρω τη μερα πελλετ,τοτε παει 270 ευρω το μηνα,πραγμα που και με τη νεα τιμη στο πετρελαιο παλι δεν συμφερει.Χωρια δηλαδη που θα εχω ρηξει και 3χιλιαρικα+ για την αγορα της σομπας,συν το θορυβο ,συν την καθημερινη ενασχοληση για καθαρισμα κ.λ.π συν τις πιθανες βλαβες που θα βγαλει η δυσλειτουργιες ,συν το κουβαλημα πελλετ ..... Ας μας πει ενας φιλος που την εχει δουλεψει λοιπον ,ποσο τελικα καιει;


Αν πέρυσι έκαψες 1 τόνο πετρέλαιο, τότε το σπίτι ζήτησε περίπου 7500kW ενέργειας για να αντισταθμίσει τις απώλειές του και να ανεβάσει θερμοκρασία όση του ζήτησες, υποθέτοντας ότι ο λέβητας πετρελαίου έχει απόδοση 75%. Σε αντίστοιχο χειμώνα, με αντίστοιχες θερμοκρασίες χώρου και αν υποθέσουμε ότι η πελετόσομπα θα έχει 85% απόδοση, τότε θα χρειαστεις περίπου 1700-1800 κιλά πέλλετ.

Προϋπόθεση είναι να καθαρίζεις την σόμπα τακτικότατα, να καις σωστό πελλετ απόδοσης >5kW το κιλό, να έχει γίνει σωστή εγκατάσταση με τις τρίοδες και ότι άλλο ζητάει ο κατασκευαστής, να μην μπει σε κάνα μπαλκόνι όπως κάνουν μερικοί, και φυσικά η απόδοση που δηλωνει ο κατασκευαστής να είναι αληθινή και σχετικά σταθερή από χαμηλή μέχρι την μέγιστη ισχύ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": plaintiff

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ