Caminodesing P55 by theoilia

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45084 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia

dimlyk έγραψε: απλα δεν γινεται...εκτος κι αν ειναι λαθος η αναγραφη της καταναλωσης

με 2kg/h καπου στα 9 kw ειναι


Ακριβώς.Και τι μπορεί να κάνει ο "μπούφος" αγοραστής,όπως εγώ, που δεν είχε ιδέα για όλα αυτά και πίστεψε τον κατασκευαστή που την διαφημίζη ως 13 Kw;Μάλλον τίποτα.Ή να γράψει σε ένα φόρουμ όπως αυτό και να προσπαθήσει να προστατέψει τους επόμενους υποψήφιους αγοραστές.Να ξέρουν τι πληρώνουν και τι πέρνουν.Και για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι δεν είμαι ικανοποιημένος από την σόμπα.Θα την κρίνω όταν θα αρχίσουν τα κρύα.Αλλά νιώθω λίγο εξαπατημένος.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45089 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
Αυτός ακριβώς είναι ο τρόπος που μετράνε την ισχύ σε τέτοιες συσκευές. (Κατανάλωση x ισχύς ανά κιλό) - απώλειες (όγκος καυσαερίων επί θερμοκρασία).

Αν η σόμπα καταναλώνει μέγιστο 2 κιλά, τότε σίγουρα δεν μπορεί να είναι πάνω από 9.5kW στον χώρο.

Όσο για το τι μπορείτε να κάνετε, δεν είναι και πολλά, γιατί οι προδιαγραφές αναφέρουν ΘΕΡΜΙΚΗ ΙΣΧΥΣ 13kW και όχι ονομαστική. Σαν να σας πω, πωλείται Fiat Seicento 150 άλογα (τόση θερμική ενέργεια έχει η βενζίνη που καίει, άσχετα που αυτήν που πάει στις ρόδες είναι το 30%, τα 50 άλογα).

Θα μου πεις, παραπλάνηση κοινού που δεν ξέρει από τεχνικά. Εντάξει, από την άλλη, ανεπαρκείς νόμοι που δεν ορίζουν ότι ΜΟΝΟ ονομαστική ισχύς θα έπρεπε να αναφέρεται στις σόμπες/τζάκια/λέβητες. Για κάντε ένα τηλέφωνο στον συνήγορο του πολίτη να δείτε τι θα σας πει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45090 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
δεν εχω βρει πουθενα προσπεκτους

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45092 από ONEGREEK
Απαντήθηκε από ONEGREEK στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
Επανερχομαι και παλι, το θεμα ειναι οτι σιγουρα κατι ειναι ψεμματα και αυτο απο οτι καταλαβα είναι η ισχύς της σόμπας ή η μεγιστη καταναλωση. Εαν θελανε να κοροιδεψουν τον καταναλωτη γιατι να μην γραψουν οτι καιει παραπανω και να την πουλάνε για 13kw? Δεν θα επρεπε να εχουμε μία επίσημη απάντηση? Πως η εταιρεία μετραει την ισχύ? και πως υπολογιζει την μεγιστη καταναλωση? Εγω εχω την αισθηση οτι μαλλον το εκαναν για να δελεασουν με την ισχυ της. Νομιζω οτι μας οφείλουν μια ξεκαθαρη απαντηση. Εξαλλου ειναι τιμή μας που υποστηριζουμε μια ελληνική επιχείρηση στις μέρες μας.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ONEGREEK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45094 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia

theoilia έγραψε: Και αυτό είναι το προσπέκτους με τα τεχνικά χαρακτηριστικά

www.pliroforiodotis.gr/images/stories/20...llet_plirofories.jpg


φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45097 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia

ONEGREEK έγραψε: Επανερχομαι και παλι, το θεμα ειναι οτι σιγουρα κατι ειναι ψεμματα και αυτο απο οτι καταλαβα είναι η ισχύς της σόμπας ή η μεγιστη καταναλωση. Εαν θελανε να κοροιδεψουν τον καταναλωτη γιατι να μην γραψουν οτι καιει παραπανω και να την πουλάνε για 13kw? Δεν θα επρεπε να εχουμε μία επίσημη απάντηση? Πως η εταιρεία μετραει την ισχύ? και πως υπολογιζει την μεγιστη καταναλωση? Εγω εχω την αισθηση οτι μαλλον το εκαναν για να δελεασουν με την ισχυ της. Νομιζω οτι μας οφείλουν μια ξεκαθαρη απαντηση. Εξαλλου ειναι τιμή μας που υποστηριζουμε μια ελληνική επιχείρηση στις μέρες μας.


Μα και εγώ για αυτό την αγόρασα.Για να στηρίξω μία ελληνική εταιρία.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ