HP22 by ΑCIDBLACK

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63180 από ACIDBLACK
Απαντήθηκε από ACIDBLACK στο θέμα HP22 by ΑCIDBLACK
καλημερα και εις ετη πολλα σε ολους τους πελετακηδες και βιομαζιστες

@ stoikon

την δουλευω στο χειροκινητο και εχω πολυ καλες θερμοκρασιες στον ενιαιο χωρο του σπιτιου και ικανοποιητικες στα υπολοιπα δωματια
εκατσα βεβαια και μαρκαρα κιλο κιλο την δεξαμενη του πελλετ για τα πρωτα 5 κιλα και μετα ανα και εχω βαλει να δεκαπεντοκιλο μεσα οποτε μπορω να την χρονομετρησω και να βγαλω επακριβως κατναλωση ανα ωρα
και σημερα θα την δουλεψω εργοστασιακα για να δω τι ακριβως καιει
να παρουμε παντα υποψη το καυσιμο και τις εξωτερικες θερμοκρασιες βεβαια που εδω στην Κρητη ειναι υψηλες
το μοναδικο που παρατηρησα εινι οτι ειδα περισοτερη μαυριλα στον θαλαμο καυσης (μαυρισαν τα ζαμια γρηγορα)
και γιαυτο γυρναω στι εργοστασιακες ρυθμισεις καυσαεριων για να δωσο λιγο περιοσοτερο αερα

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ACIDBLACK.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stoikon

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66338 από ACIDBLACK
Απαντήθηκε από ACIDBLACK στο θέμα HP22 by ΑCIDBLACK
λοιπον μετα απο πολλες μελετες και αλλαγεε ρυθμισεων κλαπετων καυσαεριων
εφτασα στο μαγικο νουμερο με 1 κιλο ανα ωρα !
πολυ καλη φλογα στο νουμερο ενα
νορμαλ ποσοτητες καυσεις
και πολυ ελαφρυ μαυρισμα στο τζαμι
κλινγερ μηδεν καπνος μηδεν .
το κλαπετο αερα ειναι στο σχεδον κλειστο
Το εσωτερικο μενου καταναλωσης ειναι στο χαμηλοτερο επιπεδο .
τα καυσαερια ειναι απο το 130 στο 1 και αναπτυσονται ανα 20
με εξωτερικες θερμοκρασιες 10 βαθμων και παρα πολυ υψηλη υγρασια καιω 1000 γρμ πελλετ στο χειροκινητο
στην βαθμιδα 1 και εχω κανονικες θερμοκρασιες στον ενιαιο χωρο 23-24 βαθμους και 20-21 στους υπολοιπους .

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66350 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα HP22 by ΑCIDBLACK
καλησπερα και καλη χρονια για πες μου λιγο φιλε και εμενα τι ρυθμισεις εχεις κανει γιατι εγω ακομα το ψαχνω και απο καταναλωση εψω λιγο περισσοτερη μαλλον επειδη το πελλετ ειναι αρκετα κοντο.το κλαπετο δηλαδη απο πισω το ξεβειδωσες και σχεδον το εκλεισες? τα καυσαερια τι εννοεις στα 130?για ποσα τετρεαγωνικα μιλαμε?

love.bacardi καλεί ACIDBLACK λαμβάνει
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by love.bacardi.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69810 από ACIDBLACK
Απαντήθηκε από ACIDBLACK στο θέμα HP22 by ΑCIDBLACK
παραθετω ακριβεις ρυθμισεις αφου μου το ζητησε ο LOVE.BACARDI ....(ΧΡΩΣΤΑς ΕΝΑ ΜΟJΙΤΟ)

εχω καταναλωση στο 1 απο 1 κιλο βαρια βαρια 1,100 με σχεδον κλειστο κλαπετο

και ρυθμισεις καυσαεριων

130
150
170
190
210

το μενου του αερα δεν εχει καμμια σημασια

σε μενα ειναι

200
200
200
210
210

η ρυθμιση καταναλωσης ειναι βαση των οδηγιων που εχει δωσει ο κκ Μοσχαλης στην χαμηλοτερη ενδειξη

Ειναι ολα θεμα πελλετ πιστευω ....το οποιο σε μενα το ποιο κοντο ειναι 1,5 cm και το ποιο μακρυ 4 cm

τα ποιο πολλα ειναι απο 1,5 εως 2 cm

Χρησιμοποιω το ΡΖ και ειμαι υπερβολικα ευχαριστημενος ....ειχα καψει ενα τσουβαλι bionergy πριν

στο 5 εβγαζε την φλογα που βγαζι το rz στο 3 με το ζορι και με εργοστασιακες ρυθμισεις

και εξωτερικων θερμοκρασιων που εδω δεν ξεπερνανε του 8 βαθμους για την ωρα

αλλο μενου δεν εχω χρησιμοποιεισει ακομα .

εχω 23-24 βαθμους στο κεντρικο χωρο και 20-21 στα δωματια σε λιγη ωρα και μετα απο κανα 3ωρω πιανω

καθαρα 24-25 και 21 στα δωματια μεσα ...ειμαι στο ποιο μακρυνο δωματιο του σπιτιου και σου γραφω

εχει 21 βαθμους .

καθαριζω βεβαια καθε μερα για να εχω γρηγορο αναμα το πρωι που ξυπναω .

καλο μας βραδυ ...

υ.γ με 6 βαθμους και λειτουργια 15 ωρων καταναλωη 16 κιλα .....

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ACIDBLACK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69917 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα HP22 by ΑCIDBLACK
Καλημέρα φίλε ACIDBLACK,

σε διαβάζω και χαίρομαι που το ψάχνεις τόσο πολύ με την κατανάλωση. Αλλά (εντελώς φιλικά, έτσι;) στην Κρήτη μένεις. Πόσο κρύο να κάνει εκεί; Το αγαπημένο μου νησί... Καλές καύσεις. Χαιρετίσματα από τον Αρκτικό Λαγκαδά Θεσσαλονίκης (θερμοκρασια στις 06:59 -9.2 :blink: )
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pannarab.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70101 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα HP22 by ΑCIDBLACK
αχ ρε φιλε και εγω σαλονικιος ειμαι απο τα καστρα.....ορεστιαδα προχτες 8 το πρωι -8.....αλλα σημερα ηταν καλα -6.5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ