Τιμές ξύλου

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113616 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τιμές ξύλου
Τα ξύλα που βγάζει σε προσφορά για αύριο και μεθαύριο το Carrefour (3 ευρώ τα 0,034 κυβικά), αν είναι από την ίδια παρτίδα με εκείνα που είχε και την προηγούμενη εβδομάδα (μια παλέτα είχε όλη κι όλη στο City gate), δεν είναι στεγνά.
20 κιλά έγραφε ότι είναι στο διχτάκι κι αν τα υπολογίσεις βάσει όγκου, πρέπει να έχουν περίπου 40% υγρασία.
Αρκετά ακριβά (και δεν καίγονται άμεσα), αν σκεφτεί κάποιος ότι δεν περιλαμβάνεται η μεταφορά (στο σενάριο να θελήσεις να πάρεις σημαντική ποσότητα, εάν κι εφόσον φυσικά είναι διαθέσιμη).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113858 από bromiaris1gr
Απαντήθηκε από bromiaris1gr στο θέμα Τιμές ξύλου
Καλημέρα
Όντας αρχάριος να ρωτήσω για τιμές ξύλου?
Ακόμα στην περιοχή μου πωλούν το ξύλο με τον τόνο…
Το λεγόμενο «δέντρο» είδος βελανιδιάς αν κρίνο από τα σχεδόν όμοια φύλλα του πωλείτε σχισμένο και ντανιασμένο σε αποθήκη από πέρσι στα 120 ευρώ
Η ελιά πωλείτε 110 με 120 και αυτή ξερή..
Πόσο ξερή φυσικά δεν γνωρίζω
Είναι καλές τιμές?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113868 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τιμές ξύλου
κανε μια αναζητηση στο ιντερνετ ναχεις ιδια αποψη :)

καλες φαινονται παντως ειδικα αν η υγρασια τους ειναι χαμηλη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116506 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Τιμές ξύλου
Επειδή το ανέφερε ο τασος για τα ξυλα του καρφουρ με εναν προχειρο υπολογισμο έρχετε στα 130 το κυβικο πήρα 2 δυχτακια απο περιεργεια να δω αν ειναι καλα και τζιφος αντι να αναβει η φλόγα έσβηνε!κόβω ένα και το μετράω!!45% υγρασία!!!!!! σήμερα πήγα στα λερόυ 110 το 1.4κυβ. καλή τιμή λέω βλέπω το δείγμα μάλιστα σε ερώτηση μου για υγρασια φερνει ενα υγρασιομετρο και μετρησε επιφανειακα 13% του λεω δεν ειναι σωστη μετρηση!τελος παντων δεν μπορουσα να μετρησω σωστα υπολογισα να εχουν 20 με 30 % του λεω και στην αποθηκη σου τα ιδια ειναι?ναι μου λεει και πηρα μια παλετα.
οταν εφτασα σπιτι κι εκοψα ενα και μετρησα 40% κοβω κι αλλο 40%...τα εχω βαλει τωρα να λιαστουν μηπως και κατεβει σε κανενα διμηνο το μονο κακο ειναι πως πρεπει να τα σχισω γιατι εχει κατι τεραστια κουτσουρα που δεν καιγονται ετσι!ευτυχως και στα μεγαλα κουτσουρα 40% εχουν!
Και να απαντησω και στον bromiaris1gr φίλε μου οι ξυλάδες ξέρουν τι τους γίνεται γνωριζουν ποιος εχει ξερα ξυλα και ποιος οχι και τσιμπανε τις τιμες αν ειναι ξερα τα ξυλα η τιμη ειναι πολυ καλη.στην περιοχη μου οι περισσοτεροι τα εχουν με 60και 70 % υγρασια μονο ενας ειχε καταστεγνα ξυλα και τα ειχε 120 το κυβικο και αλλος ενας που παλι ηταν στεγνα 6-7% στην οξυα τα ειχε 130 αν αυτα που βρηκες 120 και ειναι ξερα παρτα! με τον τονο στα 160 το δινουν νομιζω!και να παρεις υγρασιομετρο να τα σκιζεις και να τα μετρας πριν τα αγορασεις.Το ξυλο που εχει χαμηλη υγρασια δεν εχει φλυδα ειναι αποκολημενη απο το ξυλο επισης ειναι σκασμενο και ειναι ελαφρυ σε σχεση με τον ογκο του!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130236 από !storm!
Απαντήθηκε από !storm! στο θέμα Τιμές ξύλου
Σήμερα πήγα να πάρω προσάνναμα για τα ξύλα και έπαθα την πλάκα μου. Η μαντράδες δεν έχουν τον θεό τους.
πουλάνε την σακούλα που έχει 5 κιλά δαδί 5 ευρώ. Δηλαδή 1 ευρώ το κιλό και μόλις του είπα οτι ειναι
τρελός για να πουλάει με τέτοια τιμή, μου απαντά οτι αγοράζει 280 ευρώ τον τόνο το κομμάτι του πεύκου που είναι για δαδί δηλαδή 0,28 το κιλό και επειδή πρέπει να το κόψει σε μικρά κομμάτια και έχει έξοδα ο καημένος
πρέπει να το πουλήσει 1 ευρώ το κιλό για να βγάλει και κάτι. Αφού δεν του έσπασα το κεφάλι τυχερός είναι!!
Μιλάμε οτι θέλουν πολλές κλωτσιές......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130240 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Τιμές ξύλου
storm δε ξερω σε ποια περιοχη μενεις αλλα στην Αθήνα τα δαδιά τα πουλάνε 5 ευρω και πριν 2 χρονια τα ειχαν 4 ευρω.Χρόνια στην απάτη!!! Επίσης απ ότι κατάλαβα το ξύλο γενικά είναι ακριβό δηλ. πλωρώνεις 100 ευρω το κυβικό και δεν είναι κυβισμένο σωστά και μερικοι που έχουν πιο καλα ντανιασμενα τα ξυλα σχεδον με πολυ λιγα κενα το εχουν απο 120 ευρω το κυβικο και πανω!!!!
στην ουσια με 80-100 ευρω θα παρεις μια <<κλεμένη>> παλέτα και με 120-140 ευρω μια πιο σωστη παλετα ενος κυβικου και συνεχιζω....
Την περασμενη βδομαδα κατεβαινοντας την Κηφισιας στο υψος του Αμαρουσιου ειδα μια καινουρια εταιρεια που πουλουσε ξυλα την Πυροξυλ..Λεει πως εχει φουρνους και κανει και απεντομωση στα ξυλα ειναι στεγνα κλπ..αφου μιλησαμε για λιγο και πιστεψα πως βρηκα εναν πιο εξιδεικευμενο ξυλεμπορα τελικα αποδειχθηκε τζιφος-αφρος
πήρα ενα τσουβαλακι οξυα και δρυς για στεγνα και δεν καιγοντουσαν 20%υγρασια...και σε μερικα 25-30%...
το μονο θετικο ειναι πως εχει πολυ ωραια συσκευασια αλλα πολυ ακριβος για την ποιοτητα που ισχυριζεται πως
πουλαει(διπλασια θερμαντικη αξια μηδενικη εκπομπη ρυπων στο περιβαλλον μεσα κι εξω απο το σπιτι κλπ...)δεν ηξερα πως τα ξυλα βγαζουν καυσαερια μεσα στο σπιτι του χρονου θα περασω απο ΚΤΕΟ την εστια μου για να εκδοσω καρτα καυσαεριων!!!
Σε ερωτηση μου γιατι δεν εχουν 15% υγρασια οπως προβλεπετε απο τη νομοθεσια μου απαντησε πως οι καταναλωτες του παραπονιουντε πως καιγονται πολυ γρηγορα και γι αυτο τα ξυλα του δεν εχουν κατω απο 20% υγρασια.....
κι απο τιμες με εκπτωση 144 το κυβικο η Δρυς απο 180 ευρω και οξυα σε big bag κρατηθητε!!!!απο 150 σε προσφορα τα εχει 125 ευρω μεγα ευκαιρια...
μεχρι 300 ευρω εχει ο τονος σε μπρικετα και την χειροτερη ποιοτητα να παρουμε παλι μας συμφερει.....
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by pontios74.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.153 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ