Μετατροπή απλού τζακιού σε ενεργειακό

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41601 από tentas13
Μια προχειρη σχεδιαση θα βρειτε εδω!!

Το σπιτι ειναι σε πολυκατοικια στον πρωτο οροφο!Η σαλονοκουζινα βρισκεται πανω απο πυλωτη οπως και ενα μερος του δωματιου των 20 τ.μ.!
Βορεινο δεν ειναι κανενα δωματιο μιας και απο εκεινη την μερια καλυπεται απο αλλο διαμερισμα της πολυκατοικιας (να και κατι θετικο)...
Η πολυκατοικια ειναι λιγο ξεμπαρκη απο αλλα σπιτια γυρω γυρω και το πισω δωματιο (αυτο των 20 τ.μ.) ειναι ακριβως μπροστα (φατσα καρτα που λεμε) απο το ρεμα Χαλανδριου!Προφανως εκει οφειλεται η διαφορα θερμοκρασιας με το υπολοιπο σπιτι!
Τα τζαμια ειναι διπλα απο αλουμινιο αλλα η εσωτερικη μονωση των ντουβαριων μου ειναι λιγο αγνωστη!Πολυκατοικια του '99 παντως...προφανως οχι και τοσο κακη μονωση!!

Υγ: Για αλλη μια φορα ζητω συγνωμη που σας ζαλιζω!!!!


Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41677 από Asteris
Το πρώτο υπνοδωμάτιο θα έχει ούτε 2 βαθμούς παρακάτω από το σαλόνι και το άλλο 4-5. Στα πολλά τα κρύα βάλε έναν ανεμιστήρα να φυσάει αέρα προς τον διάδρομο για να ζεσταίνει παραπάνω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44581 από tentas13
Αυριο κατα τις 2 το μεσημερακι παω να κλεισω κασετα!!!ενα 1.400αρι μου ειπε χωρις περσιδες στη φουσκα και +200 ευρω πανω αν μου κανει και μια περσιδα!!!

μιας και ειμαι αποφασισμενος να φτασω σε αυτο το ποσο...μηπως φιλε Αστερη ή καποιος αλλος, υπαρχει καμια 18 kw ή εστω πιο πανω απο τα 13kw της Edil Ecostar ,που δεν ανεβαινει πολυ στην τιμη να την χωσω μεσα στην εστια χωρις τρυπηματα στη φουσκα???
Το ξερω οτι εγινα κουραστικος...αλλα αυριο μεσημερακι θα σας εχω νεα ποια τελικα εκλεισα!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44585 από Asteris
1300€ κάνει η Invicta 800GV στα 18kW, αλλά για 82τμ είναι λίγο υπερβολή. Εκτός αν ήθελες 3+ τόνους πετρέλαιο για να ζεσταθείς μέχρι τώρα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44591 από tentas13
οχι, δεν χρειαζομαι 3 τονους!!!γυρω στα 700-800 λιτρα βαλαμε περυσι αλλα η αληθεια ηταν οτι δεν ζεσταθηκαμε κιολας!!!επεσε πολυ περικοπη στη λειτουργια του καλοριφερ....

αρα θεωρεις πιο σωστο, να μεινω στην εκοσταρ ειτε με περσιδες, ειτε χωρις...παρα να παω στην ινβικτα σκετη χωρις τρυπηματα!!

βλεπεις και το μπατζετ ειναι περιορισμενο....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44874 από tentas13
Σημερα εκλεισα επιτελους την Ecostar!!!1650 τα ευρα με δυο περσιδες στη φουσκα και κλεισιμο με τη γυψοσανιδα την καλη, που δε θυμαμαι πως την λενε!!!...το μονο που θα εχω εγω θα ειναι το βαψιμο!!!
απο οσα μαγαζια και αν γυρισα ηταν και ο πιο οικονομικος...αλλα και ο πιο εξυπηρετικος!!!!

Τα αποτελεσματα την προσεχη δευτερα που θα ερθει σπιτι για την τοποθετηση!!!

Ευχαριστω οσους μπηκαν στον κοπο να απαντησουν!
Ενα μεγαλο ευχαριστω στην Αθηνα και στον κυριο Δημο...που τις εχουν ηδη τοποθετησει και δεχτηκαν να επικοινωνησουν μαζι μου για να με πληροφορησουν!!!
Ενα ακομα μεγαλο ευχαριστω στον Αστερη...που ηταν παρων σε καθε απορια μου!!!!

ΥΓ Μολις του ειπα για την Salgueda 800 GV ... παρολο που του εβγαινε +250 ευρωπουλα, μου ειπε οτι και ο Αστερης!!!Πως ειναι υπερβολη για το σπιτι μου!!!!

ΥΓ2 Την προσεχη Δευτερα, θα αρχισω να αναφερω εντυπωσεις!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ