Συμβουλές για κασσέτα μετατροπής τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30931 από skreiker
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΣΣΕΤΑΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΕΞΕΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ:1 NORDPEIS N25
2 LOTUS H570
3 Edilkamin
4 LA NORDICAΤΟ
ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ 92ΤΜ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΑΕΡΑΓΩΓΟΥΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ . ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ !!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
Υ.Γ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΚΑΙ Ο ASTERIS ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35700 από Miltiadis
ASTERI πρώτα απ'όλα σ'ευχαριστώ για τη υπερπολύτιμη βοήθεια που μου πρόσφερες άμεσα και με πού συμπάθεια.Αγόρασα τελικά την INVICTA VT 800 TOURBO και περιμένω την Πέμπτη για την τοποθέτηση.Θεωρώ καλή την επιλογή μου και σου είμαι ιδιαίτερα ευγνώμον και εύχομαι εσείς με τις πλούσιες γνώσεις και εμπειρίες σας και εγώ με όσα έμαθα και όσα ίσως ανακαλύψω να βοηθήσουμε άλλους μέσα απο το χρήσιμο αυτό FORUM (διότι δυστυχώς στην αγορά τζακιού ακούς πολλά ψέματα που στοχεύουν στην απελπισία του αγοραστικού κοινού).Ευχαριστώ και πάλι καλημέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35701 από Miltiadis
Kαλημέρα λόγω καποιών υποχρεώσεων δεν βρήκα χρόνο να απαντήσω άμεσα.Ίσως να έχεις πάρει τις απαιτούμενες πληροφορίες αλλά θα σου πώ και εγώ ότι γνωρίζω από τη δική μου έρευνα.
α)Η NORDPEIS δεν είναι κασέτα (νομίζω) αλλά τα 14KW σε καλύπτουν (εξαρτάται φυσικά και από τη διαρρύθμιση του χώρου.
β)Η lotus είναι μικρή και επιπλέον με ενόχλησε που συην επικοινωνία μου μαζί τους με παραμύθιαζαν (μου είπαν οτί τα δικά τους 9KW δεν είναι σαν των χωρών της μεσογείου και ότι μ'αυτά ζεσταίνεις εώς και 130τ.μ) και ως εκ τούτου είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός ή καλύτερα αρνητικός μαζί τους.
γ)EDILKAMIN:Είναι αξιόπιστη εταιρεία αλλά δεν έχει κασέτα με την απαιτούμενη για 'σένα ισχύ αλλά έχει μια ιδιαίτερα εξυπηρετικό εισαγωγέα που ο μηχανολόγος του είναι πρόθυμος να βοηθήσει και να σε συμβουλεύσει γι'άλλα μοντέλα.
δ)H LA NORDICA θεωρώ πως είναι κορυφαία εταιρεία αλλά επίσης με μικρής ίσχυς κασέτες (στις στοιχεία που δίνει φαίνεται ιδιαίτερα ειλικρινής και άρα αξιόπιστη).
Εν κατακλείδι είναι σημαντική πληροφορία η χωροταξία του σπιτιού σου και ο ASTERIS θα σε συμβουλεύσει ασφαλέστερα για όλα.Εγώ κατέληξα στην INVICTA VT 800 TURBO από τα le roy merlin στα 1300,00Ε. Άλλες επιλογές είναι οι BRONPI MADRIT 19KW,BRONPI KENIA,JOLLY MEC (χωρίς αφιγραντήρα στα 1900,00Ε).Κάτι τελευταίο αλλά σημαντικό είναι ότι στα υλικά τοποθέτησης αναφέρονται μόνο για μέσα στο σπίτι,ενώ κανονικά χρειάζεται (με κάποια επιφύλαξη) να τραβήξεις καμινάδα μέχρι πάνω (δεν το λένε για να μη τρομάξεις από το κόστος).Έτσι εγώ θα δώσω 300,00Ε παραπάνω για υλικά (έχω δύο ορόφους από πάνω).
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Miltiadis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35802 από Miltiadis
ASTERI πρώτα απ'όλα σ'ευχαριστώ για τη υπερπολύτιμη βοήθεια που μου πρόσφερες άμεσα και με πού συμπάθεια.Αγόρασα τελικά την INVICTA VT 800 TOURBO και περιμένω την Πέμπτη για την τοποθέτηση.Θεωρώ καλή την επιλογή μου και σου είμαι ιδιαίτερα ευγνώμον και εύχομαι εσείς με τις πλούσιες γνώσεις και εμπειρίες σας και εγώ με όσα έμαθα και όσα ίσως ανακαλύψω να βοηθήσουμε άλλους μέσα απο το χρήσιμο αυτό FORUM (διότι δυστυχώς στην αγορά τζακιού ακούς πολλά ψέματα που στοχεύουν στην απελπισία του αγοραστικού κοινού).Ευχαριστώ και πάλι καλημέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108857 από ΑΔΑΜ
Χθες πήρα την απόφαση να κάνω τελικά την οικονομική μου υπέρβαση και παρήγγειλα την κασέτα SPARTHERM !!!!!
Ε'ιναι το μοντέλο LINEAR XL900 14KW.Μου είπαν ότι θέλει 3-4 εβδομάδες (να κατασκευαστεί και να ταξιδέψει από Γερμανία) για να έρθει τελικά στο σαλόνι μου.
Πιστεύω ότι έκανα μια πολύ καλή επιλογή.
Τώρα για τα περί σωστής εγκατάστασης....το τζάκι μου είναι χτιστό με πυρότουβλα και η φούσκα του τζακιού πάλι χτιστή(μονότουβλο).Δεδομένου ότι δεν θέλω να πειράξω την φούσκα (να αρκεστώ στην ζέστη του τζακιού και της χρήσης βεντιλατέρ)ο εγκαταστάτης και αντιπρόσωπος της SPARTHERM στην Θεσσαλονίκη μου είπε ότι το μόνο που χρειάζεται για την εγκατάσταση(όπως προβλέπει ο κατασκευαστής)είναι η σύνδεση της κασέτας με inox καμινάδα ή με εύκαμπτο αν δεν μπορεί να μπει η inox καμινάδα επειδή η τρύπα της χτιστής δεν είναι ακριβώς στο κέντρο αλλά στο πλάι και ίσως είναι αδύνατο να μπει..Επειδή εδώ μέσα είδα να αναφέρεται ότι καλό θα είναι να αποφύγουμε την χρήση του εύκαμπτου τι να κάνω,να επιμείνω για inox καμινάδα?
Επίσης όταν του είπα αν θα πρέπει να μονώσει με πετροβάμβακα την κασέτα μου επειδή ο πίσω τοίχος του τζακιού είναι εξωτερικός, μου είπε ότι δεν χρειάζεται γιατί το πυρότουβλο δεν χρειάζεται μόνωση.
Αν όμως χρειαστεί να ξηλωθεί από πίσω το πυρότουβλο για να μπει η εστία,μήπως η μόνωση της κασέτας είναι απαραίτητη?
Ο αντιπρόσωπος κι εγκαταστάτης της SPARTHERM εδώ στην Θεσσαλνίκη,έχει πολύ καλό όνομα στον χώρο του τζακιού(κι ήταν ακόμη ένας λόγος που προτίμησα την SPARTHERM) και δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα κάνει εκπτώσεις και τσαπατσουλιές στην εγκατάσταση μιας τόσο καλής και αρκετά ακριβής κασέτας,και που αυτός θα είναι μετά υπεύθυνος.
Αστέρι,, ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109124 από morfeas
ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΖΟΝΕΤΑ 60 ΚΑΙ 60 ΤΕΤΡΑΓ.ΠΟΙΑ ΚΑΣΣΕΤΑ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΣΑ KW ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ,ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΤΖΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΓΩΝΙΑΚΟ ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΜΕ ΜΑΝΤΕΜΗ ,ΤΙ ΠΡΟΕΡΓΑΣΙΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ>??
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by morfeas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ