Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104480 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
Τι διαστάσεων είναι οι πλάκες σου?
Και η άποψή μου είναι να κάνεις σκελετό με οδηγούς γυψοσανίδας, που θα βιδωθούν με μεταλλικά βύσματα στον τοίχο και επάνω σε αυτές να βιδώσεις τις πλάκες.
Κόλα για τέτοιες πλάκες, έχει ο Φιλιππακόπουλος. Έχω την εντύπωση ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και το durostick d-8. Για σίγουρια επικοινώνησε με την εταιρία για να ρωτήσεις.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104481 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
ευχαριστω παιδια! 1250 Χ 1000 Χ 30mm
stavrax εννοεις να αφησω κενο μεταξυ τοιχου και μονωτικων πλακων .κολλες εχω προμηθευτικα μαζι με τις πλακες.σκεφτομουν να κανω θερμοεθελαμο μονο με αυτο χωρις οδηγους γυωοσανιδας παρα μονο μπροστα.στην προσοψη.παντως οιδεν πρεπει να ειναι ιδιες με τισ πλακες ιζολ.μου βγηκαν και πανακριβες η εγω εφαγα καποια φολλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104494 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
Ετοίμασα ένα σχέδιο με τον θερμοθάλαμο, όπως νομίζω ότι πρέπει να φτιαχτεί. Με κρυφό παταράκι, εκτόνωση και με το κενό για ψύξη του τοίχου στο πίσω μέρος της εστίας.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104499 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
Stavrax οτι και να πω ειναι λίγο!!σε υπέρ ευχαριστώ που μπηκες σ όλη αυτή την διαδικασία ..είμαι υποχρεος.
Μερικά πράγματα τώρα άμα δεις τις προηγούμενες σελίδες έχω βάλει φωτό του χώρου μου.ο τοίχος ειναι μήκος 5.5 μετρα .δλδ θα φτιαχτεί μια κατασκευή γυψοσανιδας με μήκος 5.5 μετρα.το τζάκι θα μπει τέρμα δεξιά που υπάρχει ένας τοίχος .θα γίνει ένα θερμοθαλαμος 2.3 μετρα μήκος και 80 εκ πλατοσ μετά θα ειναι πρόσωπο η γυψοσανιδα μέχρι τα 4 μετρα και μετά θα γίνει ένα βαθουλωμα 30 πόντους που θα στηριχτεί η τηλεόραση (φαίνεται αυτό σε μια φωτο που δείχνω πως τελική μορφή του τζάκιου).
Εάν κάνω κωνικο το θερμοθαλαμο προς τα έξω μέχρι το ταβάνι ο αέρας που εγκλοβιζεται πίσω μπορεί να φεύγει με άνοιγμα του θερμοθαλαμου στο πλάι και να μπει τελικά μια περσιδα στο βαθουλωμα που θα γίνει στα 4 μετρα;θα σου κάνω σχέδιο να στο εξηγήσω αναλυτικά.
Ευχαριστω και πάλι!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104500 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια

daskman έγραψε: μιλησα με τον αντιπροσωπο και και μου ειπε να αφαιρεσω και τα 2.ελπιζω να μην κανω καμια βλακεια..ο μηχανισμος ειναι αριστος οπως αλλωστε η πλειοψηφια των γερμανικων προιοντων.θα κανω προεκταση βεβαια της μπαρας του μηχανισμου γιατι θελω να μπει στο πλαι ο μοχλος.θελω ουπα για να βαλω στις πλακες πυριτικου ασβεστιου.εκτος απο κολλα ξερεις καποιος που θα βρω?

Εδω μαλλον αυτο σου κανει..www.kratki.gr/index.php?option=com_virtu...ory_id=55&Itemid=159

Με τι θα κολησεις τις πλακες στον τοιχο..
ειδα την isomat-fire δεν ξερω αν κανει...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": daskman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104501 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
Μπορεί να κλείσει με γυψοσανίδα ακριβώς στο πλάι και με αεραγωγό φ125 απ το πατάρι να στέλνει τον αέρα εκτόνωσης σε πλενουμ μποξ στο σημείο που θέλεις.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ