Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102105 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
Το τζάκι μου εγώ το καθαρίζω από κάτω. Η βούρτσα περνάει και από το κλαπέ και από τις ενώσεις και από τις 45άρες γωνίες με μεγάλη ευκολία. Προσωπικά την καμινάδα την πέρασα όπως λέει ο Στέλιος χωρίς σιλικόνούχους δακτύλιους και έβαζα στις ενώσεις μαγγανέζα σφικτήρα (αν και έχω πολλές αμφιβολίες για το αν κάνει τίποτα ιδιαίτερο καθώς δεν μπορεί να σφίξει το ίνοξ και αν τον βιδώσεις πολύ είτε το τσαλακώνει είτε κλωτσάνε τα πάσα :angry: ). Ο φιλιππακόπουλος έχει μια αλουμινοταινία με κόλλα αντοχής σε υψηλές θερμοκρασίες. Η χρησιμοποίηση της νομίζω ότι θα σε βοηθούσε πολύ. Ακόμα οι ανησυχίες σου θα γίνουν λιγότερες με έναν ανιχνευτή μονοξειδίου και καπνού, τον οποίο θεωρώ απαραίτητο σε όλες τις σύγχρονες και μοντέρνες μορφές θέρμανσης, όπως τζάκια, ξυλόσομπες, πελλετόσομπες κλπ, της Ελλάδας του success story :silly: :blink: :woohoo:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102111 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
Καλησπερα και απο μενα.
Οπως σας ειπαν πιο πανω λιγο σημασια εχει το πως θα τις βαλεις.αρκει να κουμπωσουν σωστα και με σφιγκτηρες.
αυτο που θα με απασχολουσε περισσοτερο ειναι το που τελειωνει το αμονωτο και που αρχιζει το μονωμενο
και κατα ποσο μπορει να σφραγιστει το μονωμενο στη πλακα, εχοντας υποψην και το περασμα του χρονου

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102120 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
Η μονωμενη θα αρχίσει 10 πόντους πριν την πλάκα της ταρατσας θα μπει πριν μια συστολη 300 -350 και θα αρχίσει η μονωμενη για 2 μετρα .πως είναι το καλύτερο να σφραγίσει η σωλήνα στην πλάκα η καλύτερα στις πλάκες ;μια που θα γίνουν 2 τρύπες.στην πρώτη τρύπα που θα περάσει η αμονωτη μας ενδιαφέρει η μόνωση για να μην φεύγει η ζέστη του θερμοθαλαμου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102124 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
η συστολη που λες η μαλλον διαστολη ...για ποιο λογο θα μπει?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102125 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
Για να ενωθεί η αμονωτη με την μονωμενη καμινάδα προσαρμογή καλύτερα θα έλεγα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102128 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
οκ καταλαβα :) ..αλλου πηγε το μυαλο μου

για τις μονωσεις που ρωτησες στην εσωτερικη πετροβαμβακας αρκει
αφου στουμπωσεις την τρυπα καλα καλα μπορεις να χρησιμοποιησεις τσιμεντο μη συρικνουμενο η και απλη τσιμεντοκονια με αμμο θαλασσης κατα προτιμηση αφηνοντας ομως περιμετρικα ενα μικρο κενο που το γεμιζεις με πυραντοχη σιλικονη ... αν η τρυππα σου βγει μεγαλη και θες νασαι λιγο πιο σωστος δινεις μια μικρη κλιση στην τσιμεντοκονια ωστε να φευγουν τα νερα κι ακομα καλυτερα περνας κι ενα χερακι επαλειφομενο μονωτικο και ελεγχο καθε χρονο ιδιαιτερα στην σιλικονη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ