Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100511 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια

Stavrax έγραψε: Αν η σκάλα είναι ακριβώς δίπλα στο τζάκι τότε στον κάτω χώρο θα ζεστένεσται κυρίως από την ακτινοβολία καθώς ο θερμός αέρας από την περσίδα θα φεύγει μέσω της σκάλας προς το επάνω επίπεδο στο μεγαλύτερο ποσοστό του. Αν στο χαμηλό επίπεδο έχεις απομακρυσμένο χώρο που θέλεις να ζεστένεται όταν λειτουργεί το τζάκι θα πρέπει με κάποιο τρόπο να περιοριστεί η ροή μέσω της σκάλας (δοκαρακι από γυψοσανίδα ή βεβιασμένη ροή προς τον χώρο αυτό). Κατα τ'άλλα το τζάκι σου, ειδικά για την περιοχή σου, η άποψή μου είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιείται για αποκλειστική θέρμανση περιορίζοντας κατά πολύ τις ώρες που θα λειτουργεί ο λέβητας.



στο 5 οροφο ειναι το σαλονι η κουζινα και ενα μπανιο και ειναι ολα ενιαιος χωρος οποτε πιστευω θα ζεστενεται μια χαρα.φανταζομαι στα 5 μετρα που θα καθομαστε απ το τζακι θα πεθαινουμε απ την ζεστη λογω ακρινοβολιας.το καλο του σπιτιου ειναι οτι εχω δικο μου λεβητοστασιο και τεποζιτο και ειναι ξεχωριστες οι θερμανσεις κατω και πανω οροφου.η σκαλα εχει τεραστειο ανοιγμα και θα πηαγαινει η ζεστη επανω.η σκαλα εχει φατσα ακριβως το υπνοδωματιο μας που πιστευω οτι θα το κανει μια χαρα αν ειναι κλειστες οι πορτες των αλλων υπνοδωματιων.προπερυσι που εκανε κανονικο χειμωνα εκαψα 750 κιλα πετρελαιο ολο και ολο.. το καλο του σπιτιου ειναι οτι το βλεπει ολη μερα ο ηλιος(μειονεκτημα το καλοκαιρι)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100513 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
gdevil ισα ισα θελω να μου δινετε ιδεες
το τζακι εχει 14.5 kw μεσο ορο τριων οκταωρων απο οτι αναφερει το μανουαλ.για την χανια νομιζω ειναι αρκετα.το καλο ειναι η αφθονια σε ξυλα λογω ελιων που εχω(το κακο ειναι το ανεβασμα επανω)
στην φωτο που βλεπεις το τζακι ειναι τοιχος της 1.4 πλατος που ειναι μια μικρη τουαλετα και ακριβως μπροστα αρχιζει η σκαλα θα βαλω και φωτο να δειτε μολις παω σπιτι.
το μπουρι του τζακιου αρχιζει στο 1.30 περιπου και 20 ποντους που θα σηκωθει μας μενει μεχρι στο ταβανι 1.20.αλλα δεν θελω να βαλω βεντιλατερ.δεν θελω καθολου θορυβο...

φιλικα παντα Μανος
η τρυπα του εξωτερικου αερα μπορει να γινει σε 60 η 70 ποντους υψος η θα εμποδιζει την ροη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100629 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια

daskman έγραψε: ....η τρυπα του εξωτερικου αερα μπορει να γινει σε 60 η 70 ποντους υψος η θα εμποδιζει την ροη?

Πιστεύω ότι δεν θα έχεις σοβαρό πρόβλημα γιατί η υποπίεση που θα δημιουργείται από την άνοδο των καπναερίων θα τραβάει τον αέρα που χρειάζεται για τη καύση από τα σημεία που υπάρχει η δυνατότητα, δηλαδή την είσοδο αυτή και το μικρό κενό στην πόρτα. Όμως, όσο πιο περίπλοκη θα γίνεται η διαδρομή του αεραγωγού τόσο περισσότερο αέρα θα τραβάει από την πιο εύκολη δίοδο δηλαδή την πόρτα, οπότε όσο χαμηλότερα και με λιγότερες γωνίες γίνει η τρύπα και η διαδρομή, τόσο καλύτερα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100642 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
ευχχαριστω stavrax
μιλησα με τον αντιπροσωπο και μου ειπε οτι οσο πιο χαμηλα γινετε η τρυπα τοσο το καλυτερο.επισης οσο πιο κοντα και αμεση το καλυτερο
ειναι και θεμα μου λεει τι προσανατολισμο εχει το σπιτι.μπορει σε ενα τοιχο βορινο να τραβαει καλυτερα ενω σε ενα αλλο τοιχο του σπιτιου οχι.
επισης να ρωτησω θα αγορασω τον καπνοδοχο απο την καμινοχ στα χανια.ειναι ευκολια να μην μλεκω με μεταφορικες.
εχει κομματια 2μετρα και τριμετρα.μηπως συμφερει να παρω ενα τριμετρο κομματι να κανω πιο λιγες συναρμογες?
επισης η μονωμενη σωληνα να αρχιζει λιγο πριν την εξοδο της ταρατσας η μετα απο αυτην?
οριστε και μερικες φωτο του σπιτιου





Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100727 από trelos_panos
Απαντήθηκε από trelos_panos στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
Μοretti!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100728 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
τι moretti?
το τζακι εχει αγοραστει ηδη brunner 166

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ