Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100471 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
Αν κουμπωνει επάνω στην εστία και το εμβαδό του αεραγωγού είναι ίσο ή μεγαλύτερο από το εμβαδό της εισόδου εξωτερικού αέρα, δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Η εστία θα τραβάει τον αέρα που θα χρειάζεται.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100474 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
ναι φιλε μου κουμπωνει ενα κουτι θα μπει στον τοιχο 14 επι 14 και καταληγει σε φ 12.5 και θα παρω μια σωληνα για αεραγωγο με 2 κολιεδες να την κουμπωσω στο τζακι.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by daskman.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100476 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
Καλημέρα,
Θέλεις να ζεστάνεις 80 τμ σε έναν όροφο και άλλα 80 στον απο πάνω όροφο.
Εχεις ένα τζάκι που σου βγάζει το 40% της ενέργειάς του με ακτινοβολία και το άλλο 60% με ροή αέρα.
Αρα
Θεωρώ πως ο κάτω όροφος θα γίνεται φούρνος και ο πάνω (που θεωρητικά θα έχει και μεγαλύτερες απώλειες μιας και είναι ο τελευταίος) θα είναι κρύος.

Μήπως να σκεφτόσουν εναλλάκτη καμινάδας όσο γίνεται πιο κοντά στην εστία και από εκεί 2 αγωγοί να πηγαίνουν στον πάνω όροφο?

Κάτι άλλο.
Στην εικόνα αυτή πρόσεξε πως αριστερά από το τζάκι στον κενό χώρο έχει κρυφό φωτισμό.

daskman έγραψε: ....ετσι θα γινει το τζακι η το φανταζομαι τουλαχιστον

Δεν νομίζω να το έχουν κάνει τυχαία.
Νομίζω πως για λόγους εξισορρόπησης της φωτεινότητας που βγάζει το τζάκι έχουν προσθέσει "τεχνητή" φωτεινότητα και στον αριστερό κενό χώρο.
Αρα ίσως να χρειαστείς να αφήσεις έστω αναμονές ηλεκτρολογικες (αν όχι να κάνεις την εγκατάστση εξαρχής)

Όσον αφορά την αύξηση της διατομής από 300 σε 350 και το καπέλο.
Δεν καταλαβαίνω γιατί να μη μπει καπέλο κατάληλο για φ300 σωλήνα.
Σκέψου τι πιθανά προβλήματα θα έχεις στον καθαρισμό αν προχωρήσεις σε διαστολή της καμινάδας.

Ενα πράγμα που δεν κατάλαβα.
Αν θέλεις εξήγησέ το λίγο.
Για ποιόν λόγο θέλεις η πάνω περσίδα να είναι τέρμα επάνω?
Και μετά με κλίσεις να προσπαθείς να οδηγήσεις τον αέρα προς τα κάτω?
Γιατί δλδ δεν θέλεις η πάνω περσίδα να είναι πιο χαμηλά? πχ στα 2 μέτρα ή και ακόμα πιο χαμηλά?

Τέλος.
Η καμινάδα είναι καμινάδα. Είναι για να απάγει τα καυσαέρια. Ναι μεν στα πρώτα χρόνια τα σφραγιστικά και οι ενώσεις θα είναι σίγουρες και δεν θα έχουν διαρροές αλλά είσαι σίγουρος πως 9 χρόνια από σήμερα (με ότι φθορές έχουν τα υλικά και ότι τραντάγματα θα έχουν προκληθεί στην καμινάδα από τους καθαρισμούς και ότι δεν μπορώ να φανταστώ) θέλεις να κοιμάσαι ή θέλεις το παιδί σου να διαβάζει δίπλα σε έναν αγωγό που μέσα έχει καυσαέρια?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100488 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
καλημερα φιλε μου!
το τζακι δεν θα ειναι η κυρια θερμανση του σπιτιου.το κατω μερος με ενδιαφερει που περναμε τις περισοοτερες ωρες τησ μερας.η σκαλα ειναι διπλα ακριβως στο τζακι.και θα ανεβαινει και πανω θελω να πιστευω καποια θερμοτητα.οι αναγκες του σπιτιου ενεργειακα δεν ειναι πολλες.αλλωστε ειμαι σε μια περιοχη που η θερμοκρασια δυσκολα να πεσει κατω απο 5 βαθμους. και αυτο αντε 1-2 μερες.φετος χειμωνα δεν ειδαμε καν ...

αυτο που λες με τον φωτισμο ειναι πολυ σωστο το καλο ειναι οτι εκει που δειχνει η εικονα ενα βαζο διπλα στο τζακι υπαρχουν τωρα πριζα και πριζα κεραιας οποτε θα μεταφερθουν για να μπουν πισω απο την τηλεοραση θα κρυφτουν πισω απο γυψοσανιδα και θα μπει και ο κρυφος φωτισμος.
με το καπελο εκανα εγω λαθος.απλα η σωληνα η μονωμενη που θα βγει απ την ταρατσα ειναι 300 εσωτερικη 350 εξωτερικη και θα κουμπωνει το καπελο στο 350.

μακαρι να μπορουσα την περσιδα ωα την εβαζα και πιο χαμηλα αλλα θα μου κοβει την εικονα του προβολεα αυτος ειναι ο κυριο λογος που θελω να μπει στην κορυφη και να ειναι και μακροστενη μιλαμε για 6 επι 200 cm

η καμιναδα που θα περναει απο το ενα υπνοδωματι αμονωτη φαναταζομαι θα βγαζει θαλπωρη
οπωσδηποτε θα μπει μετρητης μονοξειδιου
μακαρι φιλε να μπορουσα να εβγαζα την καμιναδα απο τον τοιχο αλλα ειναι οριο οικοδομης.και δεν μπορω να την βγαλω εξω γιατι αμ χτιστει θα κολησει το τοιχος στον δικο μου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100495 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
Αν η σκάλα είναι ακριβώς δίπλα στο τζάκι τότε στον κάτω χώρο θα ζεστένεσται κυρίως από την ακτινοβολία καθώς ο θερμός αέρας από την περσίδα θα φεύγει μέσω της σκάλας προς το επάνω επίπεδο στο μεγαλύτερο ποσοστό του. Αν στο χαμηλό επίπεδο έχεις απομακρυσμένο χώρο που θέλεις να ζεστένεται όταν λειτουργεί το τζάκι θα πρέπει με κάποιο τρόπο να περιοριστεί η ροή μέσω της σκάλας (δοκαρακι από γυψοσανίδα ή βεβιασμένη ροή προς τον χώρο αυτό). Κατα τ'άλλα το τζάκι σου, ειδικά για την περιοχή σου, η άποψή μου είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιείται για αποκλειστική θέρμανση περιορίζοντας κατά πολύ τις ώρες που θα λειτουργεί ο λέβητας.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100498 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
Με μπλέ τα σχόλιά μου (λάβε τα περισσότερο σαν σκέψεις και όχι σαν δεδομένα που πρέπει ντε και καλά να τα ακολουθήσεις) :)

daskman έγραψε: καλημερα φιλε μου!
το τζακι δεν θα ειναι η κυρια θερμανση του σπιτιου.το κατω μερος με ενδιαφερει που περναμε τις περισοοτερες ωρες τησ μερας.η σκαλα ειναι διπλα ακριβως στο τζακι.και θα ανεβαινει και πανω θελω να πιστευω καποια θερμοτητα.οι αναγκες του σπιτιου ενεργειακα δεν ειναι πολλες.αλλωστε ειμαι σε μια περιοχη που η θερμοκρασια δυσκολα να πεσει κατω απο 5 βαθμους. και αυτο αντε 1-2 μερες.φετος χειμωνα δεν ειδαμε καν ...
13 kw δεν νομίζω να είναι λίγα για την περίπτωσή σου. Οπότε θα δείς πως το ξύλο θα γίνει η κύρια πηγή θέρμανσής σου. Δλδ θα καλυφθείς από ζέστη. Το θέμα είναι να προσπαθήσεις να πετύχεις καλή κατανομή στους 2 ορόφους. Τα παρακάτω σχόλιά μου αυτό ακριβώς αφορούν. Πως να πετύχεις καλύτερη κατανομή (ή να έχεις την δυνατότητα ελέγχου) του θερμού αέρα στους 2 ορόφους.

αυτο που λες με τον φωτισμο ειναι πολυ σωστο το καλο ειναι οτι εκει που δειχνει η εικονα ενα βαζο διπλα στο τζακι υπαρχουν τωρα πριζα και πριζα κεραιας οποτε θα μεταφερθουν για να μπουν πισω απο την τηλεοραση θα κρυφτουν πισω απο γυψοσανιδα και θα μπει και ο κρυφος φωτισμος.
με το καπελο εκανα εγω λαθος.απλα η σωληνα η μονωμενη που θα βγει απ την ταρατσα ειναι 300 εσωτερικη 350 εξωτερικη και θα κουμπωνει το καπελο στο 350.

μακαρι να μπορουσα την περσιδα ωα την εβαζα και πιο χαμηλα αλλα θα μου κοβει την εικονα του προβολεα αυτος ειναι ο κυριο λογος που θελω να μπει στην κορυφη και να ειναι και μακροστενη μιλαμε για 6 επι 200 cm
Υπάρχει δυνατότητα να βγάλεις περσίδα από τα πλάγια αριστερά? Ετσι και περισσότερη ζέστη θα φεύγει προς τα επάνω (αν κατάλαβα καλά εκεί είναι η σκάλα) αλλά και θα μπορείς να την ρυθμίζεις (αν βάλεις περσίδα με ελεγχόμενα πτερύγια)

η καμιναδα που θα περναει απο το ενα υπνοδωματι αμονωτη φαναταζομαι θα βγαζει θαλπωρη
οπωσδηποτε θα μπει μετρητης μονοξειδιου
μακαρι φιλε να μπορουσα να εβγαζα την καμιναδα απο τον τοιχο αλλα ειναι οριο οικοδομης.και δεν μπορω να την βγαλω εξω γιατι αμ χτιστει θα κολησει το τοιχος στον δικο μου
Δεν σου προτείνω πουθενά να βγάλεις την καμινάδα έξω από τον τοίχο.
Αυτό που σου προτείνω είναι το εξής.
Αν μπρείς να εκμεταλευτείς τα 2 μέτρα ύψος που έχεις πάνω από την εστία και να βάλεις εναλλάκτη καμινάδας με βεντιλατέρ και ρυθμιστή στροφών. Αυτός θα σου βγάλει 2 αγωγούς με χλιαρό έως ζεστό αέρα. Αυτόν τον αέρα να τον στείλεις επάνω.



Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ