Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100413 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
Οχι την άλλη βδομάδα θα την έχω εδώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100416 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
αυτο ειναι το τζακι
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100426 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
μιλησα σημερα με τον αντιπροσωπο
μου ειπε οτι ετσι που το σκεφτομαι χωρις παταρι θα γινει τεραστιος ο θερμοθαλαμος και θα αργει να αποδοση το τζακι
πρεπει με καποιο τροπο να τον μειωσω
σκεφτομαι να το κανω κωνικο μετα απο ενα σημειο και να καταληγει στο ταβανι.δλδ αμα ειναι στο 1.5 μετρα υψος ειναι 2.5 μετρα πλατος ο θερμοθαλαμος στο ταβανι να καταληγει 1.5 μετρα πλατος.αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο.
επισης σκεφτομαι να ειναι κωνικος προς τα εξω δλδ απο τον τοιχο πισω απο το τζακι να καταληγει μπροστα, στην γυψοσανιδα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100431 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια

daskman έγραψε: μιλησα σημερα με τον αντιπροσωπο
μου ειπε οτι ετσι που το σκεφτομαι χωρις παταρι θα γινει τεραστιος ο θερμοθαλαμος και θα αργει να αποδοση το τζακι
πρεπει με καποιο τροπο να τον μειωσω
σκεφτομαι να το κανω κωνικο μετα απο ενα σημειο και να καταληγει στο ταβανι.δλδ αμα ειναι στο 1.5 μετρα υψος ειναι 2.5 μετρα πλατος ο θερμοθαλαμος στο ταβανι να καταληγει 1.5 μετρα πλατος.αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο.
επισης σκεφτομαι να ειναι κωνικος προς τα εξω δλδ απο τον τοιχο πισω απο το τζακι να καταληγει μπροστα, στην γυψοσανιδα

Από τα χαρακτηριστικά της εστίας σου δεν προκύπτει κάτι τέτοιο, συγκεκριμένα γράφει ότι το 40% της απόδοσης το δίνει μέσω της ακτινοβολίας και το υπόλοιπο 60% από την φυσική ροή. Η ακτινοβολία έτσι κι αλλιώς δεν έχει καμία σχέση με τον θάλαμο. Το πολύ πολύ να έχεις καθυστέρηση κανένα πεντάλεπτο από την ροή. Εφόσον θα χρησιμοποιηθεί η συγκεκριμένη μόνωση, δεν θα έχεις απώλεια της παραγόμενης θερμότητας σε κάποιο σημείο του θαλάμου.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100434 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
ευχαριστω για την βοηθεια
ε αμα ειναι κανενα 5λεπτο δεν πειραζει θα χρησιμοποιηθει η συγκεκριμενη μονωση σιγουρα.
συγκεκριμενα μου ειπε θα καθυστερει λιγο λογω του μεγαλου θερομθαλαμου που θα κατασκευαστει.συγκεκριμενα μου ειπε τοι αυτοι φτιαχνουν θερμοθαλαμο υψους 2 μετρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100460 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
Μια ερώτηση πειράζει ο εξωτερικός αέρας να έρθει απο τον τοίχο που είναι τζαμαρία και θα απέχει 3.5-4μετρα και θα κάνει γωνία για να κουμπωνει στο τζάκι;ο λόγος οτι αν βγει κατευθείαν στον εξωτερικό τοίχο είναι όριο οικοδομής και αν χτιστεί θα πρέπει να γκρεμίζωι πάλι την κατασκευή για να φέρω αέρα απο αλλού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ