Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100376 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
Ευχαριστω Τεο κάτσε να φτιάξουμε το τζάκι με το καλό και θα δούμε τον προβολεα.αλωστε δεν είναι δουλειά αυτού του φόρουμ να ασχολείται μ αυτό ..κάτι άλλο να κοιτάξω παιδιά ; Η καμινάδα θα είναι αμονωτη μέχρι να βγει από την οικοδομή από εκεί και επάνω μονωμενη για τις υγροποιησεις .στο δωμάτιο που θα περάσει η καπνόδοχος θα γίνει μια κατασκευή γύρω γύρω με περσιδες να βγάζει λίγη θαλπωρή με την θερμοκρασία που ανάπτυσεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100378 από THEOJJ
Απαντήθηκε από THEOJJ στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
Εχεις δικαιο ,καλη συνεχεια με τις εργασιες σου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": daskman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100380 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια

daskman έγραψε: Ευχαριστω Τεο κάτσε να φτιάξουμε το τζάκι με το καλό και θα δούμε τον προβολεα.αλωστε δεν είναι δουλειά αυτού του φόρουμ να ασχολείται μ αυτό ..κάτι άλλο να κοιτάξω παιδιά ; Η καμινάδα θα είναι αμονωτη μέχρι να βγει από την οικοδομή από εκεί και επάνω μονωμενη για τις υγροποιησεις .στο δωμάτιο που θα περάσει η καπνόδοχος θα γίνει μια κατασκευή γύρω γύρω με περσιδες να βγάζει λίγη θαλπωρή με την θερμοκρασία που ανάπτυσεται.

Πολύ καλή ιδέα. Θέλει όμως καλή στεγανοποίηση με πυρίμαχη σιλικόνη στις ενώσεις των τμημάτων της καπνοδόχου, απαραίτητα ανιχνευτή μονοξειδίου για το δωμάτιο και θα χρειαστείς δύο περσίδες 200 τ.εκ. μία τέρμα κάτω και μια τέρμα επάνω για να δημιουργείται φυσική ροή.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": daskman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100386 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
Κάτι άλλο από εκεί που πήρα το τζάκι μου έχει πει για συστολη μετά την οικοδομή από 300 σε 350 διάμετρο.αυτο είναι για καλύτερο εφέλκυσμο; Πυριμαχη σηλικονη οπωσδήποτε και στην έξοδο από την οικοδομή την ίδια;οι διαστάσεις τον πέρσιδων στον πάνω όροφο πόσο να είναι περίπου;
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by daskman.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100395 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια
Όσο μεγαλώνει η διάμετρος, μεγαλώνει και ο ελκυσμός. Αφού στο πρότεινε κάποιο λόγο θα έχει. Και σ΄ εμένα πάντως μου φαίνεται περίεργο. Η καμινάδα σου θα είναι 6-7 μέτρα και με Φ300 θα έχεις πολύ μεγάλο ελκυσμό. Το τζάκι σου έχει κλαπέ?
Αν δεν έχει και βάλεις και την Φ350 στα τελευταία μέτρα θα έχεις πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση και ελάχιστο έλεγχο της καύσης καθώς η καμινάδα θα τραβάει βίαια την φλόγα...
Μεταξύ των ορόφων μπορείς να σφραγίσεις με κομμάτια από το μονωτικό σου και σιλικόνη, το ίδιο θα κάνεις και με την στέγη. Αν δεν σφραγίσεις καλά θα έχεις απώλειες στο περιβάλλον της θερμότητας του σπιτιού.
Διαστάσεις 200 τ.εκ. για τις περσίδες, στον επάνω όροφο νομίζω ότι αρκούν.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100396 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Μακρόστενα ενεργειακά τζάκια

daskman έγραψε: Κάτι άλλο από εκεί που πήρα το τζάκι μου έχει πει για συστολη μετά την οικοδομή από 300 σε 350 διάμετρο.αυτο είναι για καλύτερο εφέλκυσμο; Πυριμαχη σηλικονη οπωσδήποτε και στην έξοδο από την οικοδομή την ίδια;οι διαστάσεις τον πέρσιδων στον πάνω όροφο πόσο να είναι περίπου;


Συγνωμη αλλα ολα τα ξεκινας στραβα (ξερω ειμαι ο κακος παλι), τηλεοραση και τζακι φατσα καρτα απεναντι σου δεν στεκεται, εκτος κ αν ησουν 70 χρονων και ηθελες η γυναικα διπλα σου νε μπερδευεται με διαφορα..
Αυτος που πηρες το τζακι και σου ειπε να αυξησεις διαμετρο ειναι παντελως ασχετος!
Αυτο που σκεφτεσαι, να αφησεις ανοιγματα περι της καπνοδοχου ωστε να κερδισεις ζεστη στο επανω δωματιο να μην το κανεις.
Ειπα και ελλαλησα και αμαρτια ουκ εχω καιΟτλ.. (Και Ολα Τα Λοιπα που πιστευετε εννοω με το..καιΟτλ. Πως λεμε κτλ δηλαδη, κατι τετοιο σε αναπτυψη).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ