Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99316 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι

αλλωστε αν ηταν ετσι απλο θα το εφαρμοζαν και στους λεβητες και δεν θα χρειαζονταν να μετρανε μονοξειδια κλπ


Όπα... Αυτό έχει σχέση με του ρύπους όπου υπάρχουν αυστηροί νόμοι...

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99317 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι
οχι μονο με τους ρυπους

απο την περιεκτικοτητα σε co co2 υγρασια και υδρογονο υπολογιζονται οι απωλειες πειραματικα πλεον

το αυστηροι νομοι μ αρεσε :P

τασο οχι δεν γινεται ουτε θεωρητικα οπως το λετε γιατι πολυ απλα δεν ειναι γνωστη η ειδικη θερμοτητα των καπναεριων (αυτο το νουμερο ειναι που ρωταω ) :)
αν καποιος εχει καποια προσεγγιση γιατι στην πραγματικοτητα εχει ενα σχετικα δυσκολο υπολογισμο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99319 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι

dimlyk έγραψε: οχι μονο με τους ρυπους

απο την περιεκτικοτητα σε co co2 υγρασια και υδρογονο υπολογιζονται οι απωλειες πειραματικα πλεον

Είναι ακριβός το ίδιο πράγμα....Υγρασία, διοξείδιο=περίσσια αέρα, υδρογόνο=νερό
Σκέψου το.


το αυστηροι νομοι μ αρεσε :P
Εδω δεν έχεις και άδικο....

τασο οχι δεν γινεται ουτε θεωρητικα οπως το λετε γιατι πολυ απλα δεν ειναι γνωστη η ειδικη θερμοτητα των καπναεριων (αυτο το νουμερο ειναι που ρωταω ) :)
αν καποιος εχει καποια προσεγγιση γιατι στην πραγματικοτητα εχει ενα σχετικα δυσκολο υπολογισμο
Δεν νομίζω ότι αλλάζει από αυτό του αέρα. Θα ρωτήσω και θα σου πω.


Gregori
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99321 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι
δεν παει ακριβως ετσι ...το ξυλο περιεχει υδρογονο και οξυγονο σαν ενωσεις του ανθρακα ...ασχετα δηλ απ την υγρασια αλλα πολυ το τραβηξαμε
οσο για τον συντελεστη αν μπορεις να μαθεις κατι ..καλο θα ηταν :)


να συμπληρωσω γι οσους διαβαζουν γιατι εχουμε αφησει ενα λαθος να αιωρειται σχεδον απο την αρχη του νηματος ..σε οτι θερμοκρασιες μετραμε πρεπει να αφαιρουμε την θερμοκρασια του εισερχομενου αερα για ναχουμε μια σωστη βαση υπολογισμου .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99518 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι
Ρε συ Τας τι θα γινει επι τελους? Με προ..σ..καλεις να σου κανω μετρηση τζαμπα? Ελα εσυ εδω να σου αποδειξω οτι θελεις! Δεν ξαναδιαβαζεις την ολη κουβεντα μπας και καταλαβεις οτι δεν παιζεσαι με τιποτα..
Ολοι ειναι μαρτυρες, ολοι διαβαζουν τι εγραψε ο καθ ενας μας, εγω ειπα οτι.. 1)Η θερμοκρασια απο μονη της δεν λεει τιποτα αν δεν ξερουμε και τον ''ΟΓΚΟ'' της παροχης ωστε απο το γινομενο των 2 να βρουμε μια θερμικη ποσοτητα.
2)Η Βεβιασμενη κυκλοφορια μετριεται ειπα και οτι λειπει ενα οργανο απ την αγορα για τους τζακαδες ωστε να μετραμε την φυσικη ροη ειπα. Ειπα κατι αλλο στο οποιο διαφωνεις?
Η κανεις τον χαζο, η την κυρα Κατινα (ταλεντο αραγεςςς?), η με δουλευεις και γελας.. Ο καθε μανιακος χρηστης (σημερα, αυριο μπορει και να μισει τα τζακια ενας τετοιος..) ξαφνικα εγινε και ειδικος? Η.. παιζει κατι αλλο και τζαμπα το μελανι μας?
Ειλικρινα αναρωτιεμαι αν εχω διαφωνια τωρα με τον Τασ και τον καθε Τας η αν ειμαι ο μ@λ@κας που βαζω νερο στ μυλο τους.
Ξαναθυμιζω και τονιζω οτι ο Τας ρωτουσε και συντηρησε την <κατ αυτον> εκτος θεματος συζητηση και μετα την κατηγγειλε.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99572 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι

Στελιος1 έγραψε: Ρε συ Τας τι θα γινει επι τελους? Με προ..σ..καλεις να σου κανω μετρηση τζαμπα? Ελα εσυ εδω να σου αποδειξω οτι θελεις! Δεν ξαναδιαβαζεις την ολη κουβεντα μπας και καταλαβεις οτι δεν παιζεσαι με τιποτα..
Ολοι ειναι μαρτυρες, ολοι διαβαζουν τι εγραψε ο καθ ενας μας, εγω ειπα οτι.. 1)Η θερμοκρασια απο μονη της δεν λεει τιποτα αν δεν ξερουμε και τον ''ΟΓΚΟ'' της παροχης ωστε απο το γινομενο των 2 να βρουμε μια θερμικη ποσοτητα.
2)Η Βεβιασμενη κυκλοφορια μετριεται ειπα και οτι λειπει ενα οργανο απ την αγορα για τους τζακαδες ωστε να μετραμε την φυσικη ροη ειπα. Ειπα κατι αλλο στο οποιο διαφωνεις?
Η κανεις τον χαζο, η την κυρα Κατινα (ταλεντο αραγεςςς?), η με δουλευεις και γελας.. Ο καθε μανιακος χρηστης (σημερα, αυριο μπορει και να μισει τα τζακια ενας τετοιος..) ξαφνικα εγινε και ειδικος? Η.. παιζει κατι αλλο και τζαμπα το μελανι μας?
Ειλικρινα αναρωτιεμαι αν εχω διαφωνια τωρα με τον Τασ και τον καθε Τας η αν ειμαι ο μ@λ@κας που βαζω νερο στ μυλο τους.
Ξαναθυμιζω και τονιζω οτι ο Τας ρωτουσε και συντηρησε την <κατ αυτον> εκτος θεματος συζητηση και μετα την κατηγγειλε.



Υποκλίνομαι. Πλέον είσαι μια ανάσα από το να αποκαλύψεις το σκοτεινό ρόλο μου και να ξεμπροστιάσεις τα συμφέροντα που εξυπηρετώ. :lol:
Το ότι σε προκάλεσα να αποδείξεις αυτό που λες και εσύ το συνδύασες με το οικονομικό, λεει πολλά. Αλλος στη θέση σου, αν μπορούσε θα μετρούσε τα κυβικά και θα ξεμπρόστιαζε με στοιχεία τον συνομιλητή του σε όλο το φόρουμ. Και όχι, δε ζήτησα τίποτα τσάμπα.
Οι χαρακτηρισμοί από άτομα τα οποία δε με ξέρουν και δεν τα ξέρω, με αφήνουν αδιάφορο. Η έκφραση "ρητορική ερώτηση" προφανώς σου είναι άγνωστη, γι' αυτό και συνεχίζεις να επιμένεις ότι... ρώτησα.
Δεν θα απαντήσω σε τίποτα απ' όσα είπες. Αλλωστε, δεν παρουσίασες κανένα επιχείρημα. Θεωρώ χάσιμο χρόνο να συνεχίσω την κουβέντα. Εδώ παρά λίγο να βγάλεις τρελούς όλους όσοι επέλεξαν Invicta. Οι άνθρωποι έσκαγαν από ζέστη και εσύ έλεγες ότι τα συγκεκριμένα τζάκια είναι μάπα και τα πλήρωσαν ακριβά.
Τέλος, θα ήταν αστείο να πω ότι τα ξέρω... όλα. Τα λίγα που γνωρίζω είναι χάρη σ' αυτό το φόρουμ, χάρη σε ανθρώπους που είναι διατεθειμένοι να μοιραστούν τις γνώσεις τους δίχως να ειρωνευτούν και που είναι σε θέση να εξηγήσουν με σαφήνεια και απλότητα. Δεν ανήκεις σ' αυτήν την κατηγορία.
Δεν απαντώ, αλλά θυμίζω μερικά απ' όσα έγραψες:

"Πολυ ωραια μπραβο σας, μηπως εκτος απο θερμοκρασια μετρησες και κυβικα ανα ωρα ωστε να μην ασχολουμαστε μονον με κοτσανες;"

"Κυβικα με ελευθερη ροη θελουν ειδικα οργανα για να μετρηθουν (ενα σοβαρο τετοιο οργανο θα επρεπε να κυκλοφορησει στ αγορα για τ τζακαδες, αλλα μπααα)"

"…ενω αντιθετα λογω της αργης ταχυτητας-ροης ο θερμος αερας της φυσικης ροης η τα καπναερια της καπνοδοχου δεν μετρωνται με απλα οργανα και γινονται ιδιαιτερα δυσκολα τα συμπερασματα".

"Με φυσικη ροη και στ ροη τ καπνοδοχου χρειαζεται οργανο.. μετερεωλογιας.
Για τους ορειβατες, τους κυνηγους, τ ψαραδες, τ αθλητες κτλ εχουν βγαλει ανεμομετρα, για τους τζακαδες δεν θα επρεπε να εχει ειδικα? Να το βαζει ο μαστορας στ καπνοδοχο και να ξερει! Ε δεν μπορω να βρω, δεν υπαρχει! Κ ομως, αν καποια φιρμα (πχ στανλει) το διεθετε θα πουλουσε χιλιαδες τετοια."


Scripta manent...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ