Edilkamin - προβλήματα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55613 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Edilkamin - προβλήματα
Βρε EL, είναι δυνατό να ανοίγεις θέμα για αναζήτηση λύσης σε πρόβλημα τζακιού, χωρίς να αναφέρεις εξαρχής ότι είναι υδραυλικό? :S

Απ' όσα λες, φαίνεται πως έχεις πρόβλημα ελκυσμού. Αυτό από μόνο του μπορεί σίγουρα να προκαλέσει πρόβλημα στην απόδοση του τζακιού σου, εκτός του καπνίσματος.

Αφού λύσεις αυτό σε πρώτη φάση, αν συνεχίζεις να έχεις θέμα, πράγμα που απεύχομαι, θα πρέπει να δεις και το υδραυλικό σκέλος.

Η σύνδεση έγινε με τον τρόπο που λέει ο κατασκευαστής?
Την έκανε υδραυλικός ή τζακάς που έχει και "γνώσεις" υδραυλικού και έκανε ότι του κατέβαινε στο κεφάλι?


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55622 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Απ: Edilkamin - προβλήματα
Αν έχεις κάποιο παράθυρο ανοιχτό καπνίζει? Τα ξυλά σου είναι ξερά η χλωρά?

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55743 από gagelak
Απαντήθηκε από gagelak στο θέμα Απ: Απ: Edilkamin - προβλήματα

Savvas έγραψε: Δεν μπορώ να φανταστώ τι φταίει. Σίγουρα έχεις κάποιο θέμα με την καμινάδα (το τάμπερ το φρέσκου αέρα δουλεύει κανονικά ή μηπως είναι κολλημένη η περσίδα του?)

Πάντως η αλήθεια είναι ότι για το πρώτο ζέσταμα του νερού θες αρκετά ξύλα και χρόνο (εγώ έχω το αντίστοιχο των 29kw και για να ζεστάνω το κύκλωμα μου -εννοώ και το νερό των σωμάτων αφού ανοίξει ο κυκλοφορητής) θέλω γύρω στη 1 1,5 ώρα. Ο κυκλοφορητής στους 50oC ανοίγει περίπου στα 25-35 λεπτά, υπο την προϋπόθεση ότι το τζάκι είναι κρύο. Κάνει ανεβοκατεβάσματα έως ότου ζεσταθεί το κύκλωμα συνολικά οπότε είναι μετά σχετικά εύκολο να το συντηρήσεις ζεστό με λιγότερα ξύλα και σταθερή θερμοκρασία.

Η απόδειξη κατάθεσης χρημάτων φυσικά και είναι πολύ χρήσιμη. Μπορείς με αυτή να βρεις το δίκιο σου.


Εχω το idro50 και οι χρονοι που αναφερεις, συγκριτικα με το δικο μου (19Kw), ειναι υπερβολικα μεγαλοι! Εγω συνηθως το αναβω με αρκετα ξυλα μεσα, ο κυκλοφορητης αρχιζει και στελνει ζεστα νερα (50ο C) σε 12-15 min και μεσα σε 30min το αργοτερο εχει φτασει σε θερμοκρασιες πληρους λειτουργιας. Το σπιτι μου ειναι 110m2 και εχω ανοικτα 6 απο τα 8 σωματα. Εσυ ποσα τετραγωνικα σπιτι εχεις και σε ποια περιοχη μενεις?

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55768 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Απ: Απ: Edilkamin - προβλήματα
Το δικό μου έχει 90λιτρα νερό ενώ το δικό σου 60, που σημαίνει 33% περισσότερο.
Την πρώτη φωτιά την βάζω με κανονικά ξύλα ούτε λίγα αλλά ούτε και υπερβολικά πολλά για να ζεσταθεί με φυσιολογικό ρυθμό. Το κύκλωμα μου είναι μεγάλο αρκετά (περίπου 120λτ ανα όροφο -χωρίς να συμπεριλαμβάνεται το νερό το τζακιού) και δεν έχω κλειστά σώματα. Με το τζάκι ζεσταίνω 2 ορόφους των 105μ2 που όμως ελέγχονται ξεχωριστά. Οι χρόνοι που έδωσα αναφέρονται για έναν όροφο. Εαν το καργάρω ξύλα οι χρόνοι συντομεύουν, αλλα δεν το προτιμώ γιατί θέλω η πρώτη θέρμανση να γίνεται ομαλά.
Αττική είμαι νότια προάστια, όπου οι θερμοκρασίες δεν είναι ακραίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55809 από gagelak
Απαντήθηκε από gagelak στο θέμα Απ: Edilkamin - προβλήματα
Για 210 m2 λογικο μου ακουγεται το 29kw. Στο χωρο που υπαρχει το τζακι μηπως να κλεινες κανα σωμα? Και περισσοτερη οικονομια σε ξυλο και ποιο ομοιομορφη θερμοκρασια στο σπιτι ( η συμβουλη δεν ειναι δικη μου αλλα του κατασκευαστη).




Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56266 από EL
Απαντήθηκε από EL στο θέμα Απ: Edilkamin - προβλήματα
Παιδια, σας ευχαριστω,
ευτυχως ο λογαριασμος ειναι στου ιδιου το ονομα
οσο αφορα την αποδοση του τζακιου ,την εγκατασταση την εκανε υδραυλικος ,οχι ο ιδιος ο τζακας.Ο ιδιος υδρυλικος εκανε την εγκατασταση στα τζακια δυο φιλων μου (αυτοι δεν εχουν edilkamin) και ειναι πολυ ευχαριστημενοι. Η αποδοση τους ειναι σαν του φιλου gagelak.
οσο αφορα το καπνισμα ,τα ξυλα που χρησιμοποιω ειναι ξηρα και καπνιζει το ιδιο ειτε εναι κλειστα τα παραθυρα ειτε οχι.
οταν το τζακι ειναι ανοιχτο ο μισος καπνος παει ευθεια πανω στην καμιναδα,και ο υπολοιπος ερχεται προς τα εξω και μερος αυτου παει προς την καμιναδα οπως γινεται οταν το κλαπετο ειναι κλειστο (ενω ειναι ανοιχτο, το εχω τσεκαρει ) και λιγος βγαινει στον χωρο,ενω ο χωρος πανω ψηλα προς τη μερια της πορτα ειναι γεματο καπνο τις περισσοτερες φορες
το περιεργο ειναι οτι αν αναψεις τσιγαρο και το εχεις στην πορτα του τζακιου ,τραβαει το καπνο του!
οταν το τζακι ειναι κλειστο ειναι φουλ γεματο μεσα καπνο οποτε μολι ανοιξεις βγαζει πολυ εκτος απο μπροστα και πισω που ειναι οι ροδελες των συρματοσκοινων.
Εχω ελεγξει τη καμιναδα και δε φαινεται να εχει κατι,το μονο που βλεπω εναι μια μεγαλη βιδα περιπου 10-15εκ. η οποια βρισκεται στην εξοδο του τζακιου,στο λαιμο του δηλ. εκει που αρχιζει η καμιναδα .ειναι δηλ. στη μεση της διατομης της καμιναδας και κραταει και μια μικρη μπαλιτσα απο σιλικονη(μαλλον την εβαλε ο τζακας ,τωρα πως του μπηκε εκει σιλικονη,τι να πω!) .Λετε να δημιουργει αυτο το προβλημα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ