Υβριδικό (αερόθερμο - νερού )τζάκι της Hitze

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #158907 από GGEOR7777
Πάντως εγώ ψήνομαι να βάλω του χρόνου βαρυτικο ταμπερ.
Είναι μου φαίνεται απαραίτητο σε μια σωστή εγκατάσταση.
Και όπως λέω πάντα.. ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #158908 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση για τη ρύθμιση του ελκυσμού, ειδικά σε περπτώσεις που οι χουβαρντάδες (με τα δικά μας λεφτά) εγκαταστάτες σου λένε... βάλε Φ250 για να τραβάει.......

Και μετά μας πίνουν το άιμα και καταπίνουν τις παλέτες τα ξύλα.......

Γιώργο έκανες τη θερμομόνωση? Πως είναι τα αποτελέσματά της? Ευχαριστημένος? Υγρασίες τέλος ?
Last edit: 6 Χρόνια 11 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #158909 από GGEOR7777
Καλησπέρα Γιώργο,
Απλά σοβατισα και εβαψα τις κολώνες και
Τα δοκάρια της πυλωτης που ήταν εκτεθειμενες.
Και όλο το σπίτι φυσικά με ένα καλό χρώμα.
Τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά.
Ευχαριστώ για όλα Γιώργο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #158919 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Η αλήθεια είναι ότι υβριδικό το ονομάσαμε εμείς στην Ελλάδα και μάλιστα άρεσε τόσο πολύ στον διευθυντή της Hitze που θα το λανσάρουν και στην υπόλοιπη Ευρώπη.
στο θέμα μας όμως .
Αν δούμε ένα technical για αρχή που έχει παντού νερό (πλάτη ,πλαϊνά,οριζόντιους τουμποσωλήνες) η απόδοση που δίνει μετά τις απώλειες είναι 20-30% στο τζάμι και το υπόλοιπο στο νερό.αυτό θα είχε σαν αποτέλεσμα σε ενα σπίτι π.χ 135 τ.μ που 65 τ.μ είναι κρεβατοκάμαρες μπάνια και τα άλλα 65 τ.μ κουζίνα σαλόνι ενιαίο συνήθως να θέλω στο σαλόνι-κουζίνα το τζάκι σαν πηγή θέρμανσης και 1 με 2 σώματα ακόμα (αντί για 4 αν είχα πετρέλαιο) .
Αντίθετα το Hitze μετά τις απώλειες θα μας δώσει το 50-55 απο ακτινοβολία αλλά και απο τα πλαινά του (μέσο της φούσκας )μιας και δεν έχει νερό εκεί και με το δοχείο που έχει στο πάνω μέρος περνώντας κάθετοι τουμποσωλήνες απο μέσα του παίρνουμε το υπόλοιπο στο νερό.
το πλεονέκτημα σε αυτή την περίπτωση είναι οτι ακυρώνουμε πλέον τελείως τα σώματα στον ενιαίο χώρο αλλά το ακόμα καλύτερο που το ζητάνε οι Γερμανοί είναι οτι έχουμε πολύ χαμηλά ποσοστά μονοξείδιο .βέβαια εξαιτίας της πυρόλυσης σταματάει και το φαινόμενο της πίσσας σε πολύ μεγάλο ποσοστό !
Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα κάπου ..................!!!(αν δεν το κατάλαβες θα κοπής στις εξετάσεις )

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #158923 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ

GGEOR7777 έγραψε: Καλησπέρα Γιώργο,
Απλά σοβατισα και εβαψα τις κολώνες και
Τα δοκάρια της πυλωτης που ήταν εκτεθειμενες.
Και όλο το σπίτι φυσικά με ένα καλό χρώμα.
Τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά.
Ευχαριστώ για όλα Γιώργο.


Βρε συνονόματε, εξωτερική μόνωση έκανες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #158924 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Η αλήθεια είναι ότι υβριδικό το ονομάσαμε εμείς στην Ελλάδα και μάλιστα άρεσε τόσο πολύ στον διευθυντή της Hitze που θα το λανσάρουν και στην υπόλοιπη Ευρώπη.
στο θέμα μας όμως .
Αν δούμε ένα technical για αρχή που έχει παντού νερό (πλάτη ,πλαϊνά,οριζόντιους τουμποσωλήνες) η απόδοση που δίνει μετά τις απώλειες είναι 20-30% στο τζάμι και το υπόλοιπο στο νερό.αυτό θα είχε σαν αποτέλεσμα σε ενα σπίτι π.χ 135 τ.μ που 65 τ.μ είναι κρεβατοκάμαρες μπάνια και τα άλλα 65 τ.μ κουζίνα σαλόνι ενιαίο συνήθως να θέλω στο σαλόνι-κουζίνα το τζάκι σαν πηγή θέρμανσης και 1 με 2 σώματα ακόμα (αντί για 4 αν είχα πετρέλαιο) .
Αντίθετα το Hitze μετά τις απώλειες θα μας δώσει το 50-55 απο ακτινοβολία αλλά και απο τα πλαινά του (μέσο της φούσκας )μιας και δεν έχει νερό εκεί και με το δοχείο που έχει στο πάνω μέρος περνώντας κάθετοι τουμποσωλήνες απο μέσα του παίρνουμε το υπόλοιπο στο νερό.
το πλεονέκτημα σε αυτή την περίπτωση είναι οτι ακυρώνουμε πλέον τελείως τα σώματα στον ενιαίο χώρο αλλά το ακόμα καλύτερο που το ζητάνε οι Γερμανοί είναι οτι έχουμε πολύ χαμηλά ποσοστά μονοξείδιο .βέβαια εξαιτίας της πυρόλυσης σταματάει και το φαινόμενο της πίσσας σε πολύ μεγάλο ποσοστό !
Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα κάπου ..................!!!(αν δεν το κατάλαβες θα κοπής στις εξετάσεις )


Δημήτρη.... για να καταλάβω.....το "υβριδικό" τζάκι της HITZE είναι έως και πάνω από την κόφτρα όπως ένα φυσικής ροής, και έχει όλο τον εναλλάκτη νερού στον κώνο εξόδου των καυσαερίων. Καλά κατάλαβα?

Είναι μαντεμένιο ή σιδερένιο? Αν είναι σιδερένιο, λογικά είναι φουλ ντυμένο με βερμικουλίτη ή thermotte ή accumote κλπ, σωστά?

Άρα σκοτώνει από την ακτινοβολία, αλλά δίνει τίποτα με φυσική ροή? Περισσεύει τίποτα (από ενέργεια) για να το δώσει με φυσική κυκλοφορία? Γιατί όσον αφορά το θάλαμο καύσης, από εκεί δίνει με ακτινοβολία, και ότι πάει πιο πάνω, στο δίνει στο νερό.

Αλλά.... "πονηροί οι βλάχοι..." σου λένε, αμά περάσει τίποτα πίσω από το βερμικουλίτη... στο δίνει και με φυσική ροή.

Και βρε Δημήτρη, ότι πάει στον κώνο εξόδου, είναι αρκετό για να αποδώσει σε ένα εναλλάκτη νερού και να ζεστάνει ένα σπίτι? Μήπως η μεγάλη πτώση θερμοκρασίας εκεί ψηλά, κάνει πολλές υγροποιήσεις....και πίσες? Και μήπως φρανάρουν τα καπναέρια και δεν τραβάει σωστά? (Αλλά γι΄αυτό θα μου πεις βάζουμε το βαρυτικό τάμπερ). Εκτός αν στο θάλαμο καύσης με τους βερμικουλίτες γίνεται πανικός από τη θερμοκρασία, η οποία διαλύει τις από πάνω πίσες....

Ρε συ..... να ξηλώσω το ελληνικό μου, να βάλουμε ένα....? Αλλά δε θέλω να το μπλέκω με την ενδοδαπέδια..... Ψήνομαι.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ