S.O.S !!! Στραβωσε η σόμπα ???!!!

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123172 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μήτσο εγώ θα σου απαντήσω μόνο για αυτά που ισχυουν σε πολώνια και Γερμανία και με τις εταιρίες που εχω ασχοληθεί και φυσικά μόνο για τζάκια !!!ποιο συγκεκριμένα υπάρχει τζάκι λέβητας της Kratki με 84,5 % ενεργειακή απόδοση που φτιάχτηκε για πώληση ειδικά στην Γερμανία το οποίο έχει ισχύ 13,5 ΚW με 9,5 στο νερό και 4 απο απαγωγή !!το έχω συνδέσει στο μαγαζί με εγκατεστημένη ισχύ στα σώματα 20 KW .το τζάκι δεν είναι στον ίδιο χώρο με τα σώματα !!!έχω κάνει διάφορες δοκιμές για να μετράω θερμοκρασίες στα σώματα !!χωρις να κλείσω κανένα σώμα με το τζάκι να έχει μέσα 8 κιλά ξύλα πιάνω 45 βαθμους στα σώματα και σε 2-3 56 βαθμούς .
όλα είναι θέμα πιστοποίησης !!αυτό το τζάκι για να πουληθεί σύμφωνα με τα ΚW του στη Γερμανία έπρεπε να έχει
0,08 CO για αυτό και πιστοποίηση έχει πάρει για τα 13,5 KW .αυτή η εστία χωράει και 8 και 10 και 12 κιλά .για αυτό ρώτησα αν στο φίλο μας χώραγε τόσα κιλά ξύλο !!!!

άσχετο αλλά εχεις χαθεί !!!πίτα θα κόψουμε οι νοτιοελλαδήτες ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123180 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα S.O.S !!! Στραβωσε η σόμπα ???!!!
πηγα φανταρος γι αυτο :P
πιτα?...κατσε να μας μπει με το καλο και βλεπουμε
αν ομως πιασεις καμμια προβατινα βαλε καμμια φωνη ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123301 από ippomas
Απαντήθηκε από ippomas στο θέμα S.O.S !!! Στραβωσε η σόμπα ???!!!
Eχω την εντυπωση Κοσμα οτι η πιεση που δουλευε η σομπα με την υψηλη θερμοκρασια σου δημιουργησε το προβλημα, και αυτος ηταν ο λογος που σου ρωτησα στην προηγουμενη ενοτητα που εγραψα γι αυτο θα πρεπει να προσεξης και στην επομενη οποια φιρμα και αν ειναι να εχεις χαμηλωτερες πιεσεις. Ο λογος που σου το αναφερω ειναι οτι εχω την ιδια σομπα αλλα σε λειτουργια δευτερου χρονου με ανοικτο δοχειο διαστολης και δεν εχει παρουσιαση καποιο προβλημα αλλα και πιεσεις τελειως διαφορετικες, εχω επισης δει και καποια του ιδιου κατασκευαστη με επισης ανοικτου τυπου δοχειο και χωρις φουρνο χωρις προβλημα επι δυο χρονια λειτουργιας. Οπως και να χει το πραγμα δεν μιλαω οτι γνωριζω τους κατασκευαστες μια και την πηρα μεσω αντ/που ουτε την συμπεριφορα του που θα επρεπε να ενδιαφερθη και να σκυψη πανω απο το προβλημα που προεκυψε. Θα εχουμε το νου μας και πιστευω οτι θα πετυχης κατι καλυτερο.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123354 από KRASOULIOS
Απαντήθηκε από KRASOULIOS στο θέμα S.O.S !!! Στραβωσε η σόμπα ???!!!
Τελικά παίζει μεγάλη σημασία σε τι έμπορο θα πέσεις και τι πράγμα θα σου πουλήσει!!
Μπορεί κανείς να μου πει με ποιον τύπο μπορούμε να υπολογίσουμε τα πραγματικά kw μιας ξυλοσομπας βάσει των στοιχείων της??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123355 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα S.O.S !!! Στραβωσε η σόμπα ???!!!
κανονικα εχει κανει τις πραξεις ο κατασκευαστης πριν απο σενα οποτε δεν μπορεις

ο τροπος παντως ειναι κιλα καυσιμου χ θερμογονος καυσιμου χ βαθμο αποδοσης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123432 από Kosmas71
Απαντήθηκε από Kosmas71 στο θέμα S.O.S !!! Στραβωσε η σόμπα ???!!!
Και να κανω εγω μια ερωτηση... Επειδή ακριβως στις σομπες εχουμε ανεξελεκτη καυση , βαζοντας την απαραιτητη ποσοτητα ξυλων για να λειτουργησει η σομπα το κλαπετο στην εξοδο των καυσαυεριων πρεπει να ειναι κλειστο ή ανοιχτο ? Αν ειναι κλειστο τα ξυλα καιγονται πιο σιγα αλλα δημιουργειται και κρεόζοτο, αν το κλαπετο ειναι ανοιχτο τα ξυλα καιγονται πιο γρηγορα, αποφευγουμε την δημιοιυργια κρεόζοτου αλλα αποδιδει η σομπα οπως πρεπει ή την ζοριζουμε ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ