Υγροποίηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62814 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Υγροποίηση
καλημερα και καλες γιορτες φιλε μου

η εταιρεια σου ειναι γνωστη και δεν χρειαζεται διαφημιση ...κατι που απαγορευεται απ το φορουμ
μια και το ανεφερες ομως ...αντεχουν τα κοχυλια σε θερμοκρασιες μπουριων ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63171 από ASIGRITOS
Απαντήθηκε από ASIGRITOS στο θέμα Απ: Υγροποίηση
Δεν κανο διφιμηση δεν την χριαζεται,εγω ασχολουμε με προσοπικη παραγωγη πελλετ με μηχανιματα που εχω κατασκευαση μονος μου και ετιχε καιδιαβασα το προβλιμα που εχεται και απλος για να σας διευκοληνω για να μην πεδευεστε τζαμπα το ανεφερα ο πετροβαμβακας αντεχη εως 1200-1300οC (δοκιμασμενω) και δεν θα εχεις κανενα προβλιμα,απλος θα πρεπη εξωτερικα να τον επενδισης με ψηλη λαμαρινα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63190 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Υγροποίηση

ASIGRITOS έγραψε: Δεν κανο διφιμηση δεν την χριαζεται,εγω ασχολουμε με προσοπικη παραγωγη πελλετ με μηχανιματα που εχω κατασκευαση μονος μου και ετιχε καιδιαβασα το προβλιμα που εχεται και απλος για να σας διευκοληνω για να μην πεδευεστε τζαμπα το ανεφερα ο πετροβαμβακας αντεχη εως 1200-1300οC (δοκιμασμενω) και δεν θα εχεις κανενα προβλιμα,απλος θα πρεπη εξωτερικα να τον επενδισης με ψηλη λαμαρινα.


Δεν περνας κ μια "βολτα" στο νημα "θερμομονωση"?
Μαλλον εκει θα εχεις να μας πεις κ να μας προσφερεις πολλα!!! ;) ;) ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64490 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Απ: Υγροποίηση

ASIGRITOS έγραψε: και ετιχε καιδιαβασα το προβλιμα που εχεται και απλος για να σας διευκοληνω για να μην πεδευεστε τζαμπα το ανεφερα ο πετροβαμβακας αντεχη εως 1200-1300οC (δοκιμασμενω) και δεν θα εχεις κανενα προβλιμα,απλος θα πρεπη εξωτερικα να τον επενδισης με ψηλη λαμαρινα.


Καλά κάνεις και το ανέφερες αλλά ο λόγος που παιδευόμαστε δεν είναι ότι δεν γνωρίζουμε εμείς αλλά ότι οι μάστορες στην περιοχή μας έχουν αλώνια και κάνουν ότι θέλουν αφού τους παρακαλάμε να έρθουν. Είχαμε δει τα σχετικά προϊόντα που αγκαλιάζουν το σωλήνα και τα εύκαμπτα ρολά που μπορούν να κάνουν παρόμοια δουλειά. Όχι, αυτός αυτόν τον πετροβάμβακα δουλεύει, μια χαρά είναι μας είπε. Προφανώς είναι ο πιο φθηνός. Τον έκοψε σε λωρίδες και τον έχωσε όπου μπορούσε ανάμεσα στο μπουρί και στην εξωτερική καμινάδα που έχτισε. Ως αποτέλεσμα εξωτερικά η καμινάδα αλλού είναι πιο ζεστή και αλλού πιο κρύα αναλόγως που έβαλε πετροβάμβακα.

ΤΕΣΠΑ πιστεύω ότι την προστασία με υγροποιήσεις πλέον την έχουμε όπως και για φωτιά στη στέγη. Και δεν θα αφήνουμε ξύλο στη σόμπα τη νύχτα να σιγοκαίει οπότε τουλάχιστον να κοιμόμαστε ήσυχοι.

Δεν είναι τυχαίο ότι σε ξένο σάιτ είχα υπολογίσει κόστος καμινάδας για ξυλόσομπα 1.200 ευρώ. Μέχρι τώρα δώσαμε για την καμινάδα 550 ευρώ. Τραβάει πάρα πολύ καλά γιατί είναι ευθεία πάνω και τραβάει έτσι και το δευτερογενή αέρα που καίει τα καυσαέρια. Δεν βγάζει καπνό σε σχέση με όλες τις άλλες καμινάδες που βλέπω γύρω γύρω και υποτίθεται ότι είναι από ενεργειακά τζάκια και ξυλόσομπες. Σε σχέση με τα 3.500 ευρώ που θα έδινα για πετρέλαιο και το φόβο της ΔΕΗ (κυρίως για διακοπές που είναι συχνές στην περιοχή μας το χειμώνα, απεργίες, κλπ) θεωρώ ότι η ξυλόσομπα είναι καλή επιλογή για αυτονομία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74541 από panos2013
Απαντήθηκε από panos2013 στο θέμα Απ: Υγροποίηση

bill987 έγραψε: Πολύ καλή μόνωση την καμινάδα!!!

Τις πρώτες 2 μέρες που δεν την είχα μονωμένη, γέμισα ένα κουβά .....
Από εκεί και πέρα μόνο σταγόνες είδα εδώ και 2 εβδομάδες!!


Η μόνωση πώς έγινε? Εγώ που έχω πνιγεί με μόνωση θα γλιτώσω?μιλάω για μπουριά σε φωταγωγό και για κουβάδες βρωμιά, απογοήτευση λέμε
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by panos2013.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74596 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Υγροποίηση
τι εννοεις οταν λες εχω πνιγει με μονωση?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ