Υγροποίηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38936 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Υγροποίηση

MZach έγραψε:

GT έγραψε:

MZach έγραψε: Εγώ που έχω ανάμικτα ξύλα με 20%-40% υγρασία και δεν έχω μονώσει το μπουρί που περνάει μέσα από τη στέγη και δεν μαυρίζει το τζάμι γιατί τραβάει πολύ η καμινάδα. Άρα ο ελκυσμός είναι πολύ σημαντικός.


Να υποθέσω ότι έχεις φθηνή σόμπα που δε σφραγίζει και πολύ καλά? Ή κάνω λάθος?


Φθηνή ναι, έχω αυτήν www.westbywoodburners.com/Manufacturer/A...Black/132-50031.html αλλά έχει πιστοποίηση για την απόδοσή της και δεν καίει ανεξέλεγκτα γιατί αν κλείσω και το δευτερογενή και δεν έχει καλή θράκα σχεδόν σβήνει η φλόγα. Αν έχει καλή θράκα μπορεί να συντηρηθεί με τον τριτογενή για λίγο. Με συντηρητική καύση καίει περίπου 1,5 κιλό/ώρα (έχω ζυγίσει τα ξύλα για 10ωρη καύση) που αντιστοιχεί στην ονομαστική της ισχύ 6 KW. Θερμοκρασία καυσαερίων λέει στους 270C και έχω 6 μέτρο κάθετο μπουρί Φ150, 2,5 μ στο σπίτι, 2,5 μέσα στην όχι μονωμένη στέγη και 1μ απέξω. Νόμιζα θα βάζαμε μονωμένο στη στέγη αλλά ο μάστορας άλλαξε γνώμη, είπε ότι θα τα μονώσει με πετροβάμβακα αν χρεαιστεί. Για να δούμε στα κρύα. Το μπουρί στην στέγη καίει πάντως οπότε είμαστε προς στιγμήν πάνω από 50C. Θα πάρω θερμόμετρο να μετρήσω θερμοκρασίες στα μπουριά να δούμε πως πάμε. Οπωσδήποτε η υγροποίηση μας απασχολεί γιατί είναι και κάθετο το μπουρί μην τρέχουν μέσα στη σόμπα τα ζουμιά και μας σβήνουν τη φλόγα.


Σκέφτηκα συνδυαστικά το δυνατό ελκυσμό με ενδεχόμενη ανεξέλεγκτη εισαγωγή αέρα (περιμετρικά του τζαμιού σαν αεροκουρτίνα ας πούμε), αλλά αφού λες ότι δεν ισχύει και κουμαντάρεις την καύση, πάω πάσο.

Αλήθεια, η πόρτα έχει υαλοκόρδονο για να σφραγίζει ή κλείνει μέταλλο - μέταλλο? Γιατί αν δεν έχει, λέω μήπως μπαίνει από εκεί ο απαιτούμενος αέρας, αφενός αρκετός για να μη μαυρίζει το τζάμι, αφετέρου λίγος ώστε να μην έχεις και ανεξέλεγκτη καύση...

Διευκρινίζω ότι δεν έχω κάτι με τις "φθηνές" σόμπες, ξέρω δεν είναι εύηχος σαν όρος. Το χρησιμοποίησα γιατί σε αυτές είναι πιθανότερο να μπάζει αέρα απ' όπου να 'ναι. Και γω αν έπαιρνα λίγα θα έδινα, είπαμε, ξυλόσομπα είναι! :P

Αυτό που επισήμανε ο Asteris, πρέπει να το δεις. Aσφάλεια uber alles. Είπαμε να ζεσταθούμε (φτηνά), όχι να λαμπαδιάσουμε κιόλας... ;)


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38958 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Απ: Υγροποίηση

efstathios έγραψε: aithio αρα στην υγροποίηση παίζει ρόλο η παράμετρος της υγρασίας της εκάστοτε περιοχής που είναι το σπίτι.. όχι μόνο η υγρασία των ξύλων θέλω να πω.. σωστά;
Δηλαδή άλλα ποσοστά υγροποίησης έχεις αν το σπίτι σου είναι μέσα σε ρεματιά με αυξημένη υγρασία στον αέρα της περιοχής εκεινης και άλλα ποσοστα έχει ένα σπίτι σε ένα ποιο ξηρό μέρος..;
το παρατήρησει κανένα μέλος εδώ μέσα να μας βοηθήσει;
επίσης εάν υπάρχει εφαρμογή της μετεωρολογίας στο θέμα ελκυσμού και υγροποίησης της καμινάδας τα πράγματα γίνονται πολυ ποιο απλά από ότι τα φανταζόμουν..

aithio έγραψε:

efstathios έγραψε: Υπάρχει κάποιος γνώστης που να μπορεί μας μιλήσει για τις υγροποιήσεις?
αποφεύγονται με μονωμένη καμινάδα η απλά ελαχιστοποιούνται?


Φίλε μου δεν θα έλεγα ότι είμαι ιδιαίτερα γνώστης αλλά ίσως μπορώ να σε βοηθήσω μεταφέροντας κάποια από αυτά που έχω διαβάσει και γνωρίζω.
Αυτά που θα σας γράψω παρακάτω είναι το ρεζουμέ πολλών χρόνων αναζήτησης για να κατανοήσω το φαινόμενο της συμπύκνωσης.
Θα τα πω με απλά λόγια για να το κατανοήσουν και όσοι δεν έχουν ξανασχοληθεί με το θέμα.

Για να γίνει σωστή καύση, είτε έχουμε πετρέλαιο, είτε φυσικό αέριο, είτε ξύλο, χρειάζεται μία ποσότητα οξυγόνου.
Το ποσοστό οξυγόνου στον αέρα είναι σχετικά μικρό για αυτό αναγκαζόμαστε να τραβάμε πολλά κυβικά αέρα για να πάρουμε το οξυγόνο που χρειαζόμαστε.
Ελα όμως που ο αέρας έχει μέσα του και ένα ποσοστό υγρασίας και το ζητούμενο είναι διαφύγει στο περιβάλλον από την καμινάδα σε αέρια μορφή.
Η υγρασία όμως σε αέρια μορφή έχει ακόμα μία ιδιότητα...
Όταν η θερμοκρασία των καυσαερίων πέσει κάτω απο μια συγκεκριμένη θερμοκρασία η υγρασία αλλάζει μορφή και από αέρας γίνεται νερό δυστυχώς και πίσσα.
Αυτό είναι το γνωστό σημείο δρόσου που συχνά πυκνά ακούμε και διαβάζουμε.
Το σημείο δρόσου των καυσαερίων στην βιομάζα είναι περίπου στους 50 βαθμούς Κελσίου.
Όσο όμως ανεβαίνει το ποσοστό υγρασίας των καυσαερίων λόγο και της υγρασίας των ξύλων τόσο ανεβαίνει και η θερμοκρασία συμπύκνωσης (σημείο δρόσου).
Αρα όπως καταλαβαίνεις το μόνο όπλο μας είναι να κρατήσουμε την θερμοκρασία των καυσαερίων σε μια θερμοκρασία πάνω απο τους 50 βαθμούς και αν έχουμε υγρά ξύλα ακόμα περισσότερο.
Να λοιπόν γιατί οι κατασκευαστές ξύλου προτείνουν τρίοδες θερμοστατικές βάνες στους λέβητες για να κρατάμε τις επιστροφές των νερών σε μια θερμοκρασία άνω των 50βαθμών.
Και να γιατί βγήκαν και αυτές οι πανάκριβες ανοξείδωτες μονωμένες καμινάδες. Για να προλάβουν τα καυσαέρια να βγουν από το καπέλο της καμινάδας σε θερμοκρασία πάνω από το σημείο δρόσου και να μην συμπυκνωθούν. ;)

ευχαριστώ, υπάρχει κάποιος τύπος υπολογισμού του ελκυσμού?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38959 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Απ: Υγροποίηση

Asteris έγραψε: Αμονωτο μπουρί μέσα από στέγη. Έτσι έχασε την στέγη του ο κουμπάρος πρόπερσυ και έδωσε 5-6 χιλιάρικα μες στο καταχείμωνο για καινούργια. Ήτανε πάντως ωραίο show από ότι είπαν οι γείτονες, φωτιές και πυροτεχνήματα μέσα στην νύχτα...


Θα το ξαναδώ αλλά δεν νομίζω να καίγονται τα κεραμίδια γιατί δεν έχει καμία μόνωση η στέγη, μόνο ένα ξύλινο σκελετό και κεραμίδια. Θα δω λίγο το σκελετό αν υπάρχει πιθανότητα πουθενά να υπερθερμανθεί αν και δεν ακουμπάει στο μπουρί.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by MZach.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38961 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Υγροποίηση
Φιλε μου τα κεραμιδια δεν καιγονται.
Απο την ξυλεια της σκεπης να φοβασαι.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38962 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Απ: Υγροποίηση

GT έγραψε: Σκέφτηκα συνδυαστικά το δυνατό ελκυσμό με ενδεχόμενη ανεξέλεγκτη εισαγωγή αέρα (περιμετρικά του τζαμιού σαν αεροκουρτίνα ας πούμε), αλλά αφού λες ότι δεν ισχύει και κουμαντάρεις την καύση, πάω πάσο.

Αλήθεια, η πόρτα έχει υαλοκόρδονο για να σφραγίζει ή κλείνει μέταλλο - μέταλλο? Γιατί αν δεν έχει, λέω μήπως μπαίνει από εκεί ο απαιτούμενος αέρας, αφενός αρκετός για να μη μαυρίζει το τζάμι, αφετέρου λίγος ώστε να μην έχεις και ανεξέλεγκτη καύση...

Διευκρινίζω ότι δεν έχω κάτι με τις "φθηνές" σόμπες, ξέρω δεν είναι εύηχος σαν όρος. Το χρησιμοποίησα γιατί σε αυτές είναι πιθανότερο να μπάζει αέρα απ' όπου να 'ναι. Και γω αν έπαιρνα λίγα θα έδινα, είπαμε, ξυλόσομπα είναι! :P

Αυτό που επισήμανε ο Asteris, πρέπει να το δεις. Aσφάλεια uber alles. Είπαμε να ζεσταθούμε (φτηνά), όχι να λαμπαδιάσουμε κιόλας... ;)


Όχι έχει υαλοκόρδονο, η σόμπα τραβάει καλά λόγω του εξάμετρου κάθετου μπουριού. Αν δεν είχε καλό έλεγχο αέρα δεν θα προλαβαίναμε να την ταϊζουμε. Προφανώς ζεσταίνουμε και λίγο το θεό αλλά με τέτοια ξύλα τι περιμένεις. Αρκεί να γλυτώσουμε καπνό και υγροποιήσεις. Πάντως με τη μέχρι τώρα κατανάλωση είμαστε στα αναμενόμενα, και δεν έχουμε σκοπό να ξεπεράσουμε τα 2,5 κιλά/ώρα που είναι το μάξιμουμ συνιστώμενο και για λόγους ασφαλείας. Θα δω και τη στέγη ξανά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38966 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Απ: Υγροποίηση

stergiosbik έγραψε: Φιλε μου τα κεραμιδια δεν καιγονται.
Απο την ξυλεια της σκεπης να φοβασαι.


Χμ, είναι της πλάκας η στέγη, έχει μόνο ένα σκελετό από καδρόνια και τα κεραμίδια χωρίς σανίδωμα ή μόνωση. Γιαυτό μάλλον και ο μάστορας αποφάσισε για αμόνωτο μπουρί. Σου λέει δεν κινδυνεύει η στέγη αλλά δεν είναι και τελείως εκτεθειμένο το μπουρί σαν να είναι απέξω για υγροποιήσεις. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας πάντως και θα ρίξω και μια ματιά καλού κακού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ