Kalor ilaria 22kw

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174228 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Kalor ilaria 22kw
Κώστα ,υπάρχουν άνθρωποι που πιάνουν τα χέρια τους και θέλουν να δοκιμάσουν να ρυθμίσουν την συσκευή τους. Μπορεί να τα καταφέρουν. Αν όχι θα καλέσουν έναν τεχνικό. Άλλοι πάλι δεν έχουν πιάσει κατσαβίδι στη ζωή τους,που λέει ο λόγος, αυτοί έχουν λιγότερες πιθανότητες να το καταφέρουν. Οι ρυθμίσεις δίνονταν από παλιά μεταξύ των συζητήσεων. Γινόντουσαν ένα σωρό συζητήσεις.  Ακόμα και manuals ανέβαιναν εδώ. Οπως είχα γράψει και σε παλαιότερο νήμα το θεωρώ ανόητο π.χ η ρύθμιση για τη θερμοκρασία ανοίγματος του κυκλοφορητή να είναι σε κρυφό μενού. Θα πρέπει να φωνάξεις τεχνικό γι'αυτό; Το κομμάτι του .hardware είναι λίγο πιο περίπλοκο και οι περισσότεροι χρειάζονται βοήθεια τεχνικού και το γνωρίζουν. Για κάποιους όμως η αλλαγή ενός μοτερ, ή αντίστασης, ή πλακέτας , ή οθόνης ή οτιδήποτε άλλο είναι εύκολο. Γιατί να μην το προσπαθήσουν;  Αυτά για την ώρα.
Καλή εβδομάδα σε όλους.
Υ.Γ Μην ξεχνάμε και το ψάρεμα. Μας δίνει και αυτο ενέργεια και ηρεμία.    

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174229 από giannis kalor
Απαντήθηκε από giannis kalor στο θέμα Re:Kalor ilaria 22kw
Ο κύριος Πηχας έχει ένα δίκιο στα γραφόμενα του . Αν έχει βοηθήσει και έχει εισπράξει αχαριστία πάλι το καταλαβαίνω.
Επίσης μην ξεχνάμε ότι είναι η δουλειά του και από αυτό πάει το ψωμί στην οικογένεια του . Οπότε το βλέπει από την σκοπιά του τεχνικού -της δουλειάς του-και το μεροκάματο του. Σαφώς όμως και ο ίδιος θα έχει κάνει ένα μερεμετι στο σπίτι του . Δεν πληρώνει τεχνικούς για όλα . Δεν φέρνει έναν πλακα για ένα ξεκολλημενο πλακάκι . Αν του πιάνουν τα χέρια θα το βάλει μόνος του .
Οι καιροί που ζούμε είναι δύσκολοι.
Δεν είναι εύκολο να γνωρίζεις την οικονομική κατάσταση του άλλου και τις υποχρεώσεις του .
Το μόνο εύκολο είναι να πεις πάρε τεχνικό πάρε και ένα σκασμός ανταλλακτικά . Κοινώς χρεώσου πχ με 200€-300€. Το αν σου περισσεύουν είναι μια άλλη ιστορία .
Το οποίο δεν αφορά τον τεχνικό . Αυτός έκανε την δουλειά του θέλει να πληρωθεί . Αν στο λύσει οφείλει να πληρωθεί .
Αλλά εμένα Μαρεσει να παλεύω και να το προσπαθώ μόνος . Πχ δεν θα πάρω τεχνικό να μου αλλάξει το υαλοκορδονο . Γιατί αν πάρω θα θέλει ένα 20€ για αυτόν και 20€ για τα ανταλλακτικά του . Θα μου βγει 40€ . Χεράκια έχω θα το αλλάξω μόνος και θα μου βγει 10€ . Τα 30€ θα τα ξοδέψω για το γάλα του μωρού μου . Ο τεχνικός χρειάζεται όταν έρθουν τ ζόρια για μενα . Όχι από την αρχή και για κάθε θεματακι. Αν δεν γνωρίζεις και δεν θες να σκαλίζεις γιατί φοβάσαι τότε παίρνεις τεχνικό συνέχεια και τον πληρώνεις. Αλλιως ρωτάς μαθαίνεις κάνεις λαθη κουράζεσαι αγανακτείς αλλά στο τέλος είναι πολύ γλυκό το συναίσθημα ότι τα κατάφερες μόνος . Και κυρίως αποκτάς γνώση . Που δεν συγκρίνεται με τίποτα .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174240 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Re:Kalor ilaria 22kw
ΚΥΡΙΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΑΝΑΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟ ΝΗΜΑ ΣΑΣ ΑΥΤΟ  ΠΑΛΕΨΕ ΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΘΑ ΤΟΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΩΝ ΜΕΝΟΥ ΤΩΝ ΚΟΝΤΡΟΛΕΡ ΤΟΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΥΛΟΓΑΩ ΤΑ ΓΕΝΙΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΑΠΟΔΙΞΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΕΛΛΕΤ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΧΝΙΚΑ !!!!!!!ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΨΕΙ ΦΛΑΤΖΕΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ (ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ 80 GIGA MANUAL ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ 11 ΝΤΟΣΧΕΔΕΣ ΓΕΜΑΤΟΥΣ ΜΕ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!!!!!!!)ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ !!!!ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΖΩΗ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΘΑ ΠΟΝΕΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕΣ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ!!!!!ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΦΕΡΕΙΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!!!!ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΞΕΡΩ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ¨¨¨ΜΑΣΤΟΡΙΑ¨¨¨¨¨¨¨.ΑΥΤΑ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΣΤΗ ΓΑΛΑΝΗ ΡΟΦΕ!!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174242 από giannis kalor
Απαντήθηκε από giannis kalor στο θέμα Re:Kalor ilaria 22kw
Κύριε Πηχα δεν διαφωνώ με τα γραφόμενα σας . Επίσης κατανοώ το σκεπτικό σας . Στην τελική είναι η δουλειά σας και είναι σεβαστή . Στα φορουμ όμως μπαίνεις για ανταλλαγή απόψεων . Για αλληλοβοήθεια και όχι για την ευκολη λύση που είναι να καλέσεις τον τεχνικό με το αζημιωτο .
Εγώ μόλις τώρα τελειώνω την μετάφραση του κοντρολλερ μου.
Ξέρω ότι το banc μου για εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι το ο0.
Το λογισμικό που είναι περασμένο είναι το Idro 05.
Με κοντρολλερ το i023
Και ξεκινώ να εντρυφω στον κόσμο του πέλλετ .


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174245 από KYRMI
Απαντήθηκε από KYRMI στο θέμα Re:Kalor ilaria 22kw
Ο Κώστας με έχει βοηθήσει και ανοίξει τα μάτια πολλές φορές με την Ravelli που έχω εδώ και τόσα χρόνια με της οδηγίες -απαντησεις του.

Έχω μάθει πολλά!! Αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε την σόμπα μας σαν αυτών και να πετύχουμε την οικονομία στο Maximum. Ο μάστορας είναι μάστορας εμπειρια-γνωσεις.

Και τέλος για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις αν προσέξεις στο φόρουμ επειδή έχουν δει ότι είναι γνώστης ο Κωστας απευθύνονται προσωπικά σε αυτών σε αυτόν για λύση!!

Δεν υπάρχουν πολλοί γνωστές τεχνικοί!!

Από το να κρυώσει η οικογένεια μου δεν θα κοιτάξω να την βγάλω τζάμπα.

Άλλο να συζητάμε απορίες σχετικά με την λειτουργία και το τι πιθανών φταίει και άλλο να ζητάς ρυθμίσεις!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174247 από giannis kalor
Απαντήθηκε από giannis kalor στο θέμα Re:Kalor ilaria 22kw
Kyrmi αν δεις δεν ζήτησα ρυθμίσεις .
Παρουσιασα τα προβλήματα μου και ακούω τις προτάσεις του καθενός για την λύση τους .
Εκτιμώ ότι μου είπε ο Κώστας και οι λοιποί . Απλά η λογική των φορουμ είναι η ανταλλαγή απόψεων . Προτιμώ να μου πει κάποιος την άποψη του ακόμα και λάθος . Γόνιμη συζήτηση να γίνεται και ανταλλαγή απόψεων .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ