melinda idro υδραυλικη σομπα

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167530 από farmanic
Απαντήθηκε από farmanic στο θέμα melinda idro υδραυλικη σομπα
και κατι αλλο που ξεχασα,την προηγουμενη φορα που ειχε βγαλει ο τεχνικος τον κοχλια, στο σπιρωμα του εξωτερικα σε καποια σημεια το μεταλλο γυαλιζε και σε καποια αλλα ηταν θολο.Ειναι φυσιολογικο αυτο γιατι σε καποιες φωτογραφιες που ειδα στο ιντερνετ ειναι παντα γυαλιστερο το μεταλλο.
Ειναι δυνατον ενας κοχλιας να ειναι στραβος και να βρισκει καπου και να κολλαει?
Μπορει να παθει κατι ενας κοχλιας ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167533 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα melinda idro υδραυλικη σομπα
Όλα αυτά που γράφεις παίζουν !!!!καταρχήν πιστεύω να έχεις καθαρή
καμινάδα και ταφ !!!!!κάτι μου λεει ότι έχεις βουλωμένο σωληνάκι υποποιησης.εχει ένα διάφανο σωληνάκι βγάλτε και φυσιξε το μα το στόμα.σημαδεψε τη θέση στον αισθητήρα (εχει 2 θέσεις προσοχή).βαλτη πάλι μπροστά και δες αν δουλευει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167591 από farmanic
Απαντήθηκε από farmanic στο θέμα melinda idro υδραυλικη σομπα
Καλησπερα,τελικα το προβλημα ηταν πολυ πιο απλο,μου ειπε πως για καποιο λογο ειχε κολλησει ο κοχλιας,τον κουνησε ελαφρα και ξεκινησε να δουλευει κανονικα,δουλεψε και η σομπα μια χαρα μετα αρκετες ωρες.
Ειναι δυνατον να υπαρχει καποιο μεγαλο κομμματι πελλετ και να τον φρακαρει?
Την σακουλα με το πελλετ να την γυρναω και να πεφτει το πελλετ στην δεξαμενη ή με κανενα στυλ φτυαρι?
Καλου κακου το πελλετ που οταν το εβαλα μου δημιουργησε θεμα,το πεταξα.
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167635 από farmanic
Απαντήθηκε από farmanic στο θέμα melinda idro υδραυλικη σομπα
Καλησπερα σας,να ρωτησω κατι αν γνωριζει καποιος .Η σομπα μου και θεωρω ολες εχουν στο μενου μια επιλογη θερμοκρασιας,οταν επιλεξουμε π.χ 20 βαθμους και η σομπα τους φτασει στον χωρο που ειναι θα κατεβασει αυτοματα ταχυτητα ή θα κατεβασει ταχυτητα οταν πιασει την θερμοκρασια νερου που επισης εχουμε επιλεξει.
Τι απο τα δυο την επηρεαζει?
Επισης αν πιασει την θερμοκρασια που εμεις θελουμε στον χωρο μπορουμε απο μονοι μας να μειωσουμε την ταχυτητα της σομπας,λογικα δεν επηρεαζει κατι υποθετω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167637 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα melinda idro υδραυλικη σομπα
Όταν τη δουλεύεις με το θερμοστάτη νερών όταν φτάσει εκεί που έχεις ορίσει τα νερά ρίχνει σκάλες ισχύος κάνοντας συντήρησης μέχρι να κρυώσουν και ξαναδινει να τα ξαναπιασει.αν τη δουλεύεις με θερμοστάτη χώρου και πιάσει το σπίτι στο μενού πιθανόν το δικό σου έχει 2 επιλογές (τα πιο πολλά ΚΟΝΤΡΟΛΕΡ έχουν) η μπαίνει σε off και όταν ζητήσει το σπίτι κάνει όλη τη διαδικασία από αρχή(ρίψη πέλλετ προφορτωση αναμα κανονική λειτουργία κ.α.) η μπαίνει σε συντήρηση φλόγας στην χαμηλότερη ισχύ ώστε κρατά τα νερά σχεδόν ζεστα και όταν το σπίτι ζητήσει τα στέλνει μέσα ζεστά.φυσικα και μπορεί να υπάρχουν μεγάλα κομμάτια πέλλετ και ανομοιόμορφα σε μήκη καθώς και σκόνη που κρατάει ο κοχλίας να μην μπορεί να στέλνει πέλλετ με σταθερή ροή η να ρίχνει κούφιες η και καθόλου και να μπαίνει σε σβυσιμο η αλλαρμ
Last edit: 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167809 από farmanic
Απαντήθηκε από farmanic στο θέμα melinda idro υδραυλικη σομπα
ΚΑλημερα σας,να ενημερωσω για οποιοδηποτε μπορει να του τυχει πως ολα τα προβληματα που εβγαζε η δικη μου σομπα,επειτα απο δικη μου ανακαλυψη και οχι του τεχνικου που ειχε ερθει τα εβγαζε απο κακης ποιοτητας πελλετ.
Διαπιστωσα πως ειχε πολυ μεγαλη ποσοτητα σε τριμμα και σκονη εντονη που υποθετω καθοταν κατω στον κοχλια και τον ειχε τρελανει.Αυτο σταματησε μολις πηρα αλλης εταιρειας που δεν ειχε τιποτα απο αυτα και πλεον δειχνει να δουλευει πολυ σωστα μεχρι στιγμης.Οποτε πολυ μεγαλη προσοχη στο πελλετ που ριχνουμε μεσα,εγω πλεον δεν γυρναω την σακουλα για να γεμισω την δεξαμενη αλλα το βαζω σιγα σιγα και προσεκτικα για να παρακολουθω τι εχει μεσα η σακουλα.
Δυο μονο ερωτησεις αν γνωριζει καποιος,το ταφ στην καμιναδα εμενα ειναι εκτος σπιτιου και πριν λιγες μερες απο μια βιδα που ειναι στο κατω τμημα εβγαζε ενα σκουροχρωμο υγρο,την εσφιξα λιγο και σταματησε.
Εκανα καλα?
Δευτερον αν αφου πιασει την θερμοκρασια χωρου που εχω βαλει και φτασει κοντα στη θερμοκρασια νερου που εχω βαλει(αν καταλαβαινω καλα ποτε δεν πιανει απολυτα την θερμοκρασια νερων,παντα ειναι ενα κλικ πιο κατω)
δεν πρεπει να πηγαινει σε φαση modulation ή πρεπει εγω να την βαζω να δουλευει στην πρωτη ή δευτερη σκαλα?
Αν την βαλω π.χ στην πρωτη σκαλα θα συνεχισει να κραταει το νερο πανω απο 60 βαθμους για να το κυκλοφορει στα καλοριφερ ή οχι?
Ευχαριστω εκ των προτερων....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ