melinda idro υδραυλικη σομπα

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167411 από farmanic
Απαντήθηκε από farmanic στο θέμα melinda idro υδραυλικη σομπα
καλησπερα,να ρωτησω κατι αν γνωριζει καποιος κατι ή αν χρειαζεται να ασχοληθω παραπανω συμφωνα με αυτο που ειδα.
Σημερα και αφου ειχε 3 μερες να λειτουργησει η σομπα μου αφενως δεν πηρε με την πρωτη μπροστα,υποθετω λογω του οτι ηταν παγωμενη .....αφετερου κατα την λειτουργια της,ετυχε 2 φορες να αδειασει το τασακι απο πελλετ και μετα πεταξε πολυ ,σχεδον το γεμισε το τασακι και η φωτια ηταν πολυ εντονη....
Αυτο εγινε μετα απο 2-3 ωρες χρησης.
Ετσι συμβαινει οταν κοβει σε ταχυτητα ή να αυξησω λιγο την ριψη πελλετ σε ολες τις σκαλες για σιγουρια ,για να μην το ξανακανει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167412 από farmanic
Απαντήθηκε από farmanic στο θέμα melinda idro υδραυλικη σομπα
Επισης η σομπα μου γραφει πισω 400watt,τοσο καιει σε καθε ωρα λειτουργιας ή μονο στην πιο μεγαλη σκαλα και οταν μειωνει την ενταση μειωνει και την καταναλωση ρευματος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167414 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα melinda idro υδραυλικη σομπα
Αν η σκαλα συντηρησης φλογας που πεφτει ειναι η πιο χαμηλη(π.χ. σκαλα 1) μονο σε αυτη τη σκαλα ανεβασε λιγο τα δευτερολεπτα ριψης(π.χ. αν ειναι 1.2sec βαλτο εως το πολυ 1.4-1.5).μην το ανεβασεις υπερβολικα!!!!!!!!!!!τα 400W ειναι η ισχυ που θα τραβηξει η συσκευη στη MAX λειτουργια.οταν ριχνει σκαλες ζηταει λιγοτερα WATT τα εξαρτηματα της(πχ μοτερ)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167484 από farmanic
Απαντήθηκε από farmanic στο θέμα melinda idro υδραυλικη σομπα
Καλησπερα,επανερχομαι δυστυχως οχι για καλο.Μου ελεγαν διαφοροι φιλοι,ανακατεψε Νικο το καινουργιο πελλετ με το περσινο που ειχα θεμα και θα στο καψει ....
Τους ακουσα,δεν ξερω αν φταιει αυτο αλλα απο την ωρα που το εκανα για ενα διαβολικο λογο δεν γυρναει καθολου ο κοχλιας,δεν πεταει σε κανενα σημειο πελλετ,ουτε στην αρχη ουτε και κατα την διαρκεια χρησης.
Τι εννοω διαρκεια χρησης,εβαλα μονος μου μια χουφτα πελλετ,αναψε η φωτια και συνεχισα καθε λιγο να ανοιγω γρηγορα την πορτα και να πεταω λιγο πελλετ,εβγαλε start up,εγραψε work ,μεχρι και ο κυκλοφορητης ξεκινησε.
Σε ολη αυτη την διαρκεια αναβε η ενδειξη της κινησης του κοχλια,ακουγοταν ο βομβος της εντολης,αν τα λεω καλα ,ομως ο κοχλιας ακουνητος.
Ειναι δυνατον αυτο να συμβει επειδη ανακατεψα και εβαλα πελλετ με το οποιο ειχε περιεργη και κακη συμπεριφορα η σομπα στο παρελθον?Μπορει πελλετ με εντονη υγρασια να το κανει αυτο?
Το αφαιρεσα απο την δεξαμενη αλλα μια μικρη ποσοτητα θα υπαρχει στον κοχλια,οποτε τωρα δεν θα επρεπε να γυρναει αν ηταν απο το πελλετ?
Ειναι δυνατον να παθει κατι ο κοχλιας και να θελει αντικατασταση?
Μπορει να φταιει το μοτερ?
Τα ρωταω μηπως εχει καποιος καμια γνωμη για να ειμαι υποψιασμενος πριν ερθει ο τεχνικος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167487 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα melinda idro υδραυλικη σομπα
ολα παιζουν!!!!!οταν εβγαλες το πελλετ καθαρισες μεχρι τα πτερυγια του κοχλια μηπως ειχε συσσωρευτει πολυ σκονη και γυρναει μεσα σε αυτη ο κοχλιας?αδειασε ολο το πελετ να φαινονται τα πτερυγια βαλτη μπροστα και δες ΓΥΡΝΑΕΙ?αν οχι λυσε καπακια και δες αν το μοτερ του κοχλια ειναι βιδωμενο στο κοχλια με την ενωση που εχει η ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΚΟΥΣ?ΚΑΝΕ πρωτα αυτα και πες μας να παμε παρακατω σε αλλη περιπτωση!δες και καποιες φωτο να βοηθηθεις






Συνημμένα:
Last edit: 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167529 από farmanic
Απαντήθηκε από farmanic στο θέμα melinda idro υδραυλικη σομπα
Κωστα μιλησα με τον τεχνικο στον Ξανθακο,αρνηθηκε ευγενικα να ερθει λεγοντας πως δεν εχει χρονο και δεν ξερει ποτε θα μπορεσει κτλ κτλ.Πιστευω πως μαλλον εχει να κανει πως δεν αγορασα την σομπα απο εκει,τραγικο και ειναι αντιπροσωπος της εταιρειας στην Ελλαδα.Εχω μιλησει με καποιον αλλο που θα ερθει να δει τι παιζει.
Μιλησα με το μαγαζι που την αγορασα ,ειναι η ravenna,βρηκα μια κυρια που μου ειπε πως αφου ερθει ο τεχνικος και μου πει τι φταιει,να την παρω τηλεφωνο για να καλυψουν τα ανταλλακτικα εφοσον ειναι στην εγγυηση.
Για να δουμε τι θα γινει.
Εβαλα σκουπα μεχρι εκει που βλεπω τον κοχλια,δεν αλλαξε κατι.
Ανοιξα το πλαινο καπακι και ειδα πως ,αν το πω καλα,εκει που τελειωνει ο κοχλιας στο πανω μερος του,εχει πεσει εξω απο αυτον και μεσα στην σομπα κατι σαν πουδρα απο πελλετ,μηπως φταιει αυτο?
Ειναι δυνατον απο την ροδελα που εχει για στηριξη ο κοχλιας αν το λεω σωστα να βγει πελλετ τριμενο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ