Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31499 από stratri1
Απαντήθηκε από stratri1 στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Λοιπόν, κύριοι συμφορουμίστες και κύριε Μοσχαλη, αυτό είναι ένα σχέδιο του σπιτιού. Έχω προσθέσει ένα κομμάτι που έλειπε από την φωτοτυπία, στο επάνω μέρος. Συγχωρήστε τις παρεμβάσεις μου!!!!


Το 1 είναι η είσοδος στο διαμέρισμα.
Το 2 είναι η θέση που έχω επιλέξει να βάλω τη σόμπα, με άμεση έξοδο στο μπαλκόνι.
Το 3 είναι η θέση για τη δεύτερη σόμπα, που θα φυσάει στα υπνοδωμάτια. Εκεί μπορεί να μπει ΜΟΝΟ σόμπα με μικρό βάθος. Ο διάδρομος έχει πλάτος 1 μέτρο.
Τα α, β και γ είναι τα υπνοδωμάτια.
Ο διάδρομος από το 1 έως το 3 έχει μήκος 7 μέτρα.
Η κουζίνα χωρίζεται από το σαλόνι με ένα πάσο. Ουσιαστικά είναι ενιαίος χώρος περίπου 50 τετραγωνικά.
Τα υπνοδωμάτια είναι χοντρικά 40 - 45 τμ.

Το μπουρί της σόμπας στο 3 (ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΕΙ) θα πρέπει να περάσει μέσα από το μπάνιο και με μια γωνία να περάσει τον εξωτερικό τοίχο και να καταλήξει στο πίσω μπαλκονάκι. Μια οριζόντια διαδρομή που την υπολογίζω κάτι λιγότερο από 2 μέτρα. Ή θα ξηλώσω προσωρινά την πόρτα της (γ) κρεβατοκάμαρας και θα κάνει μια διαδρομή πάλι περίπου 2 μέτρων.
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι χρειάζομαι φίλτρο (ή φίλτρα καμινάδας) καθώς δεν αντέχω τη μουρμούρα που σίγουρα θα έχω από τους γείτονες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31519 από nivosgr
Απαντήθηκε από nivosgr στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Μια ερώτηση παρακαλώ: Μου είπαν στη συνάντηση που είχαμε με τα μέλη του φόρουμ στην Παιανία ότι ο ΜΟΣΧΑΛΗΣ έχει και σόμπα καναλιζατη.
Ομολογώ ότι ούτε στην έκθεση, ούτε στα φυλλάδια, ούτε στο σαιτ έχω δει σόμπα με κανάλια.

Έχω ένα ενεργειακό τζάκι 12 kw στον πρώτο όροφο -σαλόνι- περίπου 50 τμ.
Από την εσωτερική σκάλα θα ανεβαίνει φυσικά θερμοκρασία και στον δεύτερο όροφο που είναι περίπου 67 τμ.

Ο δεύτερος όροφος αποτελείται από τρία υπνοδωμάτια, κουζίνα και μπάνιο. (Ανεβαίνεις την εσωτερική σκάλα βρίσκεις διάδρομο. Απέναντι ένα δωμάτιο, δεξιά κουζίνα και μπάνιο. Από την άλλη πλευρά του διαδρόμου στο τέρμα άλλα δυο υπνοδωμάτια, το ένα αριστερά και το άλλο δεξιά)

O asteris μου έχει πει να περιμένω τα κρύα για να δω στην πράξη τι θα κάνει το τζάκι.

Αν χρειαστεί πως θα μπορούσα να ενισχύσω τη θέρμανση σε αυτό τον όροφο;

Γνωρίζω ότι η κατάλληλη λύση είναι κεντρικός λέβητας πυρηνοξυλου ή πελλετ αλλά δεν με βλέπω για φέτος. Αν έβαζα μια απλή σόμπα πελλετ ή ξυλου 8- 10 kw στην άκρη του διαδρόμου θα έκανα κάτι ή τσάμπα τα δίφραγκα :woohoo: ;

Υπόψη οτι το σπιτι ειναι μονοκατοικία οπότε δεν εχουμε προβλημα με καμιναδες
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by nivosgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31645 από -mike-
Απαντήθηκε από -mike- στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

nivosgr έγραψε: Μια ερώτηση παρακαλώ: Μου είπαν στη συνάντηση που είχαμε με τα μέλη του φόρουμ στην Παιανία ότι ο ΜΟΣΧΑΛΗΣ έχει και σόμπα καναλιζατη.
Ομολογώ ότι ούτε στην έκθεση, ούτε στα φυλλάδια, ούτε στο σαιτ έχω δει σόμπα με κανάλια.

Έχω ένα ενεργειακό τζάκι 12 kw στον πρώτο όροφο -σαλόνι- περίπου 50 τμ.
Από την εσωτερική σκάλα θα ανεβαίνει φυσικά θερμοκρασία και στον δεύτερο όροφο που είναι περίπου 67 τμ.

Ο δεύτερος όροφος αποτελείται από τρία υπνοδωμάτια, κουζίνα και μπάνιο. (Ανεβαίνεις την εσωτερική σκάλα βρίσκεις διάδρομο. Απέναντι ένα δωμάτιο, δεξιά κουζίνα και μπάνιο. Από την άλλη πλευρά του διαδρόμου στο τέρμα άλλα δυο υπνοδωμάτια, το ένα αριστερά και το άλλο δεξιά)

O asteris μου έχει πει να περιμένω τα κρύα για να δω στην πράξη τι θα κάνει το τζάκι.

Αν χρειαστεί πως θα μπορούσα να ενισχύσω τη θέρμανση σε αυτό τον όροφο;

Γνωρίζω ότι η κατάλληλη λύση είναι κεντρικός λέβητας πυρηνοξυλου ή πελλετ αλλά δεν με βλέπω για φέτος. Αν έβαζα μια απλή σόμπα πελλετ ή ξυλου 8- 10 kw στην άκρη του διαδρόμου θα έκανα κάτι ή τσάμπα τα δίφραγκα :woohoo: ;

Υπόψη οτι το σπιτι ειναι μονοκατοικία οπότε δεν εχουμε προβλημα με καμιναδες



φιλε μου με μια αεροθερμη πελλετ 8- 10 kw ο επανω οροφος θα καληφθει πληρως

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31651 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

φιλε μου με μια αεροθερμη πελλετ 8- 10 kw ο επανω οροφος θα καληφθει πληρως

ποτέ δεν ξέρεις Μικε.
Δυστυχως με την φουρια του Σ/Κ στην εχθρικη Αττική δεν μπορεσα να εκπληρώσω την υπόσχεση να επισκεφτω το σπίτι του Νίκου.
Αλλά :
Και να μην καλύψει πλήρως , θα συμβεί εκείνο που συνέβη σε 4 σπίτια που έχω βάλει.
Η σόμπα 10,5 κιλοβατ έκαιγε γυρω στις 16 ωρες την ημέρα καιγοντας 15-20 κιλά- ανάλογα με το κρυο που έκανε-.

Γυρω στις 7 το βραδυ, άναβαν για 20 λεπτα το καλοριφερ πετρελαίου, (είχαν και ζεστό νερό χρήσης), έπαιρναν όλα τα δωμάτια μία δόση θερμότητας και μετα όλοκληρο το σπίτι ήταν σπεσιαλ.
Συντηρούσε η σόμπα τα παντα.
Και η κατανάλωση πετρελαιου δεν ξεπέρασε τα 500 λίτρα (Β. Ελλαδα-σπιτια άνω των 100 τμ όλα)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31693 από nivosgr
Απαντήθηκε από nivosgr στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Αν γινεται με σκετη αεροθερμη ακομη καλυτερα, γιατι με τα καναλια κινδυνευει και το σπιτι να γινει ολίγον Καραγκιόζης.
Κώστα σε εμπιστευομαι και προτιμω να περιμενω αρκει να γινει δουλεια.
Ελα μια μερα να φαμε να πιουμε και να τα πουμε.
Η κυρια μου μαγειρευει υπεροχα.
Μπορει να μην ειμαστε Βλάχοι αλλα και εμεις οι Σαμιώτες ειμαστε φιλοξενοι

Υ.Γ: Αφου δουλεψε η σκετη αεροθερμη στη Βορειο Ελλάδα δεν θα δουλεψει στην Αττική;
θα προσπαθησω να σκαναρω σχεδιο να σου στειλω Κώστα ωστε να εχεις τους χωρους.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by nivosgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32399 από stratri1
Απαντήθηκε από stratri1 στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Να ευχαριστήσω την εταιρεία του κ. Μοσχάλη για την απάντησή τους. Τελικά δεν την γλυτώνω τη δεύτερη σόμπα, απ' ότι φαίνεται.
Θα κάνω πρώτα μια απόπειρα με την μια στο σαλόνι, αλλά τουλάχιστον στα μεγάλα κρύα δεν πιστευω να με καλύψει. Είδομεν.

@ ACIDBLACK
Αυτό με το "ηλεκτροκίνητο κανάλι αέρα" τι ακριβώς είναι;;;;
Χαιρετίσματα στην Κρήτη. Έχω κάνει το μήνα του μέλιτος και μόνο... μέλια θυμάμαι :) από εκεί.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by stratri1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.334 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ