Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30835 από ACIDBLACK
Απαντήθηκε από ACIDBLACK στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
μετα απο χιλια ζορια βρηκα πελλετ ξυλου κaλης ποιοτητας για να κανω το πρωτο καψιμο στην βεραντα για να ξεμυρισει
να την βαλω μπρος σκετη χωρις καμιναδα η να συνδεσω οπως οπVς και την καμιναδα?
Εχω παεισε τεσσερα μεγαλα καταστηματα για πυραντοχη σιλικονη και δεν εχει κανεις!!
θα καψω ενα στουβαλι bionergy point.

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31007 από bemyguest
Απαντήθηκε από bemyguest στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
εχω κανει την τοποθετηση μονος μου και εχω μερικες αποριες.
1.το μπουρι ειναι σε ευθεια οριζοντια γραμμη μηκους 1 μετρου και στο τελος εχει τοποθετηθει μια ανοξειδωτη γωνια προς τα πανω.το προβλημα ειναι πως κατα την καυση απο το μπουρι πεταγονται σπιθες που και που και επισης η σταχτη που βγαινει με τον καπνο διασκορπιζεται στην βεραντα.με την τοποθετηση καπελου λυνεται το προβλημα? η θα εχω θεμα επιδη το μπουρι ειναι κοντο και τοποθετημενο χαμηλα?
2.στην εισαγωγη του αερα,στο τελειωμα του σωληνα εχω κολησει ενα τουλι ετσι ωστε να μην εισερθει καποιο σκουπιδι απο εκει.ειναι σωστο η ετσι περιοριζω την εισροη αερα?ειναι περασμενο μονη φορα

παραθετω και φωτο φια καλυτερη κατανοηση





Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by bemyguest. Αιτία: φωτο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31020 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Βασικά κόντινε το οριζόντιο τμήμα και τοποθέτησε ένα μέτρο κάθετα, και ύστερα βάλε το καπέλο. ;)

Αλλά γράφεις.....σπίθες, κάπνα, στάχτη, βλέπω και μελανιασμένο το μπουρί :dry: .....πόσα kw σόμπα έχεις και τι καύσιμο καις ?
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31142 από bemyguest
Απαντήθηκε από bemyguest στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
το μπουρι δεν ειναι μελανιασμενο.απλα ειναι νυχτα τραβηγμενη η φωτο και αντανακλα το σωμα μου στο μπουρι.η σομπα ειναι 12kw και εχω καψει το σερβικο.
οταν λεω σταχτες μην φανταστεις κατι τραγικο απλα κατι σαν σκονη ειναι το οποιο επικαθεται και στην γωνια του μπουριου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31199 από thlanarass
Απαντήθηκε από thlanarass στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

bemyguest έγραψε: το μπουρι δεν ειναι μελανιασμενο.απλα ειναι νυχτα τραβηγμενη η φωτο και αντανακλα το σωμα μου στο μπουρι.η σομπα ειναι 12kw και εχω καψει το σερβικο.
οταν λεω σταχτες μην φανταστεις κατι τραγικο απλα κατι σαν σκονη ειναι το οποιο επικαθεται και στην γωνια του μπουριου


####################################################
Κοψε την σωληνα 10εκ απο τον τοιχο και συνδεσε περι το 1 μετρο απο το αλουμινενιο σπιραλ.
Παρε 1 τσιγκινο κουβα μεγαλο οσο γινετε βαλετον μεχρι την μεση νερο και γυρνα το σπυραλ
μεσα στον κουβα ωστε αυτη η σκονη να πεφτει και να κολαει στο νερο.
Τον καπνο στο αναμα δεν τον γλιτωνεις αλλα την σκονη που λες(σταχτη που την ρουφαει το βεντιλαντερ καυσαεριων ειναι) θα μενει μεσα στον κουβα.
Ετσι εκανα και εγω.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by thlanarass.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bemyguest

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31210 από bemyguest
Απαντήθηκε από bemyguest στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
το σπιραλ στο τελειωμα του τι αποστασηθα εχει απο τον κουβα?
αν εχεις καμια φωτο ανεβασε την να το δω.
ευχαριστω εκ τον προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.228 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ