eva calor rita 8.8kw

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158576 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα eva calor rita 8.8kw
Αερας από εξω =μειωση καταναλωσης
Αερας από μεσα =αυξηση καταναλωσης,μειωση υγρασίας σπιτιου,αερισμος σπιτιου,αισθηση κρυου στο σημειο που εισερχεται ο κρυος εξωτερικος αερας(πορτες παραθυρα,τρυπες στον τοιχο).
Ακομα και από εξω να βαλεις να περνεις αερα η σομπα θα περνει και από μεσα αερα απο την αεροκουρτινα και από τεποζιτο πελετ.

Κλειστο καπακι.Στροφες βεντυλατερ 1420 ροη αερα 3,24m/sec



Ανοικτο καπακι.Στροφες βεντυλατερ 1820 ροη αερα 3,22m/sec.


Η σομπα εχει αισθητηρα που μετραει τον αερα που περνα από την εισοδο του αερα καυσης.Οταν δει μειωση στη ροη ανεβαζει τις στροφες για να διατηρησει την οριζομενη τιμη.Στη συγκεκριμενη περιπτωση είναι το 3,25m/sec.
Όταν παει να φραξει από το πελετ αναβαζει παλι στροφες,ετσι ολος (σχεδόν ολος) ο αερας καυσης εισερχεται κατω από το ποτηρακι και το κρατα καθαρο.
Για να περναει σχεδόν ολος ο αερας από το ποτηρακι και να μην καπνιζει εχω δωσει στην τρυπα της αντίστασης αερα από εξω



όπως και στην αεροκουρτινα. Πολυς κοπος και ψαξιμο.Σαν προτυπο ειχα ένα βιντεο στο you tube της palazzetti.
Για οποιον εχει μερακι και ορεξη αξιζει τον κοπο. Εχω σχεδόν μια αεροστεγη σομπα συν το RDS.Η palazzetti νομιζω δεν εχει κατι αναλογω με το rds της ravelli.
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158578 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα eva calor rita 8.8kw
Αερας από εξω =μειωση καταναλωσης
Αερας από μεσα =αυξηση καταναλωσης

αυτο απο που προκυπτει ?
καποτε που προσπαθησαμε να το προσεγγισουμε αναλυτικα δεν φτασαμε σε καποιο συμπερασμα ετσι κι αλλιως οι διαφορες για τα μεγεθη που μιλαμε ειναι ελαχιστες
υποθετω παντως χωρις να το εχω ψαξει περισσοτερο οτι ιδανικα ειναι η μιξη αερα οπως κανουν αρκετα τζακια
δεδομενου οτι αν ο αερας ειναι αρκετα παγωμενος μπορει να επηρεαζει και την καυση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158581 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα eva calor rita 8.8kw
Οταν περνεις αερα απο μεσα ,δηλαδη βαζεις κρυο αερα απο εξω μεσα στο σπιτι απο τις πορτες και τα παραθυρα.
Αυτο σημαινει περνω αερα απο μεσα.
Δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω.
Αφου λοιπον βαζεις κρυο αερα μεσα στο σπιτι και βγαζεις τον ζεστο εξω απο την καμιναδα σημαινει οτι χρειαζεσαι περισσότερη ενέργεια για να τον ζεστάνεις,άρα καις περισσότερο.

Οι διαφορες με τις υπαρχουσες σομπες μπορει να ειναι μικρες αναλογως την κατασκευη γιατι οπως δειχνω στις φωτο παραπανω και αν περνεις αερα απο έξω για την καυση για την αεροκουρτινα θα περνεις απο μεσα. Το τεποζιτο επισης δεν σφραγιζει αεροστεγος,οποτε ενα 60-40 θα ελεγα ειναι η αναλογια.
Θελει πατεντες για να σφραφισεις πληρως τη σομπα,ουτε εγω τη σφραγησα πληρως.Σχεδον πληρως θα ελεγα.
Πριν την αγορασω την ειδα εξονυχιστικα με σκοπο να δω αν μπορω να την αλλαξω οπως θελω.
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158584 από georgegk
Απαντήθηκε από georgegk στο θέμα eva calor rita 8.8kw

georgegk έγραψε: Σε αυτο το σημειο να ευχαριστησω ολους οσους με εχουν βοηθησει με τις γνωσεις τους, και να ευχηθω καλη σαρακοστη σε ολους :)

Εχω ενα θεμα με τον θερμοστατη της σομπας μου, ανεβοκατεβαινει λιγο... ανωμαλα.
Δλδ εκει που ειναι 20.3 παει με την μια 20.9 και αναποδα...
Αυτο μου δημιουργει προβλημα οταν πιανω επιθυμητη θερμοκρασια, διοτι ανεβοκατεβαινει και η σκαλα σχεδον αμεσως... Σε εσας ειναι ετσι η λειτουργια???

Σε ποιο σημειο εχετε βαλειτον θερμοστατη εσεις?
Και κατι αλλο, νομιζω πως η φλογα μου παιρνει υπερβολικο αερα ( φανταστειτε μια φλογα που την φυσας με δυναμη συνεχομεναι με πολυ αερα), ποια ρυθμιση ειναι για να μειωσω τον αερα της καυσης???
Εχω δωσει τις παραμετρους λιγο πιο πανω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158589 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα eva calor rita 8.8kw
το σωστο θα ηταν να απομακρυνεις τον θερμοστατη αν σ απασχολει ...πιο απλο νομιζω θα ηταν να ελεγξεις μ ενα θερμοτερο χωρου τι αποκλιση εχεις και αναλογα ανεβαζεις η κατεβαζεις την ζητουμενη απο την σομπα θερμοκρασια
για ρυθμισεις εχει ανεβασει ο κωστας το κοντρολ της μικρονοβα

δημητρη δεν ισχυει αυτο που λες ...τουλαχιστον οχι ετσι απλοικα γιατι και στις δυο περιπτωσεις θα ζεστανεις πχ 30 μ3 αερα ειτε επειδη θα μπει απο τιθς χαραμαδες ειτε επειδη θα ζεσταθει μεσα στην σομπα και για να στο κανω λιγο πιο δυσκολο και στις δυο περιπτωσεις θα εχουμε πχ 30 μ3 αερα αλλα στην μια θα εχουμε 40 κιλα να ζεστανουμε και στην αλλη 35 γι αυτο τον λογο μπορει να χρειαζονται και διαφορετικες ρυθμισεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158592 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα eva calor rita 8.8kw
Πιστευεις δηλαδή ότι αν μπει στη σομπα που εχει π.χ.600-800 βαθμούς θερμοκρασια ο αερας με -5 αντι για 20 βαθμούς θα την επιρεασει δραματικα, ενω στο χωρο που εχει 20 βαθμούς και μπει με -5 θα εχει το ιδιο αποτέλεσμα.

Ποιος θα εβαζε έναν ανεμηστηρα να φυσαει μεσα στο σπιτι του 40 κυβικα αερα τον χειμωνα;
Ολοι όμως εχουμε αποροφητηρα που βγαζει 300 κυβικα.
Ειναι και ψυχολογικο λιγο το θεμα και η μη κατανοηση ότι οσος αερας βγαινει από ένα χωρο τοσος αναπληρωνεται .
Τον αποροφητηρα θα τον αφησεις και μια ωρα να δουλευει.
Τον ανεμηστηρα που βαζει αερα μεσα ποση ωρα θα τον αφηνες;

Εγω που εβαλα προθερμανση στον αερα δεν ειδα να αλλαζει ουτε κατά ένα βαθμο η θερμοκρασια στα καυσαερια, αν και το ηλπιζα γιατι θελω να ανεβασω λιγο τη θερμοκρασια τους.
Δεν μπορεσα να καταλαβω καμια διαφορα ως προς τη λειτουργια της σομπας.4 χρονια με κρυο αερα και 1 με
ζεστο.
Αν ξερεις κατι παραπανω θα με ενδιεφερε πολύ να μαθω.
Αυτο που λες για 35 και 40 κιλα δεν καταλαβα τι εννοεις.

Για κανα μισαωρο το εχω δοκιμασει να περνω αερα από μεσα,γιατι επεμενε παρα πολύ αυτος που μου την πουλησε,αλλα αυτό που αισθανθηκα στα ποδια μου (κρυο αερα) ηταν αρκετο για να συνεχισω να περνω αερα από εξω.

Βλέποντας πως είναι φτιαγμενη η σομπα μου παρατηρησα ότι ο αερας για την αεροκουρτινα προθερμεται.Δεν είναι απλως τρυπες πανω στην πορτα.Ακολουθει μια διαδρομη που σκοπο εχει να τον ζεστανει πριν μπει στη σομπα.Αυτο δεν το αλλαξα.
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.148 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ