Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94666 από γιαννης-δραμα

FanOfLife έγραψε: Οι δοκιμές συνεχίστηκαν με τον αέρα στο +3 και μετά στο +6. Αποτέλεσμα δεν είδα. Στο +3 το κλίνκερ είναι πάνω κάτω όσο και με τον αέρα στο 0. Η αποδιδόμενη θερμοκρασία είναι πάνω κάτω η ίδια.

Στο παρακάτω βίντεο βλέπετε τον αέρα στο +6. Το αξιοπερίεργο είναι ότι ανεβάζοντας τον αέρα υπάρχουν διαστήματα όπου η φλόγα σχεδόν εξαφανίζεται! Πηγαίνοντας σταδιακά από το 0 -> +3 -> +6 το φαινόμενο μεγεθύνθηκε.

Όλα τα βίντεο που έχω ανεβάσει είναι στο P3.

Ειναι λογικο να πεφτει η φλογα πιο γρηγορα εφοσον δινεις περισοτερο αερα(καιγετε το πελλετ πιο γρηγορα)!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": FanOfLife

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94673 από FanOfLife
Απαντήθηκε από FanOfLife στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει

γιαννης-δραμα έγραψε: Ειναι λογικο να πεφτει η φλογα πιο γρηγορα εφοσον δινεις περισοτερο αερα(καιγετε το πελλετ πιο γρηγορα)!


Αύξησα και το πέλλετ από 0 σε +6. Η φλόγα δυνάμωσε, αλλά έχω θερμοκρασία καυσαερίων 230 βαθμούς αυτή τη στιγμή; Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο;

Ότι και να έχω κάνει η σόμπα δεν δείχνει να έρχεται στα σύγκαλά της, αν εξαιρέσουμε την αλλαγή στον αέρα εισαγωγής (έβγαλα την εξωτερική σωλήνα ώστε η σόμπα να παίρνει αέρα από μέσα). Τείνω να πιστέψω ότι τελικά το πρόβλημα είναι η καμινάδα (10 μ. φ80).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95766 από FanOfLife
Απαντήθηκε από FanOfLife στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει
Υπάρχει κάποιος να σχολιάσει τα τελευταία βίντεο που ανέβασα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα οποιαδήποτε σχόλια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97080 από trelos_panos
Απαντήθηκε από trelos_panos στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει
βλέπω διαφορά στο χρώμα της φλόγας,άλλαξες καθόλου pellet;Έχει καλύτερη απόδοση τώρα;φαίνεται πως δουλεύει καλύτερα από πρώτα αλλά δεν νομίζω να σε έχει ικανοποιήσει ακόμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97316 από FanOfLife
Απαντήθηκε από FanOfLife στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει

trelos_panos έγραψε: βλέπω διαφορά στο χρώμα της φλόγας,άλλαξες καθόλου pellet;Έχει καλύτερη απόδοση τώρα;φαίνεται πως δουλεύει καλύτερα από πρώτα αλλά δεν νομίζω να σε έχει ικανοποιήσει ακόμα.


Διαφορά προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο; Καίω πλέον Golden Nuggets. Εξακολουθώ να έχω κλίνκερ πάντως. Μετά από 5-6 ώρες καύσης σχεδόν όλες οι τρύπες στον πάτο έχουν βουλώσει.

Η αύξηση του αέρα μείωσε μεν το κλίνκερ αλλά δεν το εξάλειψε. Από ένα σημείο και πέρα δεν μπορώ να αυξήσω άλλο, γιατί πλησιάζει του 250 βαθμούς η θερμοκρασία των καυσαερίων (250 είναι το ανώτατο όριο βάσει των ρυθμίσεων της σόμπας).

Διαφορά πάντως στην αποδιδόμενη στο χώρο θερμοκρασία δεν διαπίστωσα.

Η σεζόν έχει πλέον τελειώσει. Από την επόμενη θα κάνω το μόνο πράγμα που απομένει να δοκιμάσω, δηλ. να μειώσω το μήκος της καμινάδας. Αν και αυτό αποτύχει, τότε απλώς θα έχω κάνει την πιο αποτυχημένη αγορά στη ζωή μου μέχρι τώρα :blush:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97319 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει
Δοκίμασε με ένα φίλτρο, όπως αυτό . Στις επόμενες δημοσιεύσεις έχει και κάποιες πληροφορίες για την κατασκευή του.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ