Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93616 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει

γιαννης-δραμα έγραψε: Οχι δεν εκανα τιποτα στην σομπα των πεθερικων μου ομως η διατομη του μεγαλου καθετου κοματιου ειναι φ150(στο μπαρμπεκιου δηλαδη :lol: ),παει απο φ80 σε ενα κουτι(καπνοσυλεκτης),απο το κουτι βγαινει κανα μετρο σε φ125 και απο εκει συνδεεται στη καμιναδα του μπαρμπεκιου φ150(13-15 μετρα)!Και δουλευει καλυτερα και απο την δικια μου :blink:

Εγκυκλοπαιδική ερώτηση:
Με ίδιο πελλετ και ίδιες ρυθμίσεις έχεις και ίδια θερμοκρασία καυσαερίων στις δυο σόμπες?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93623 από γιαννης-δραμα

Stavrax έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε: Οχι δεν εκανα τιποτα στην σομπα των πεθερικων μου ομως η διατομη του μεγαλου καθετου κοματιου ειναι φ150(στο μπαρμπεκιου δηλαδη :lol: ),παει απο φ80 σε ενα κουτι(καπνοσυλεκτης),απο το κουτι βγαινει κανα μετρο σε φ125 και απο εκει συνδεεται στη καμιναδα του μπαρμπεκιου φ150(13-15 μετρα)!Και δουλευει καλυτερα και απο την δικια μου :blink:

Εγκυκλοπαιδική ερώτηση:
Με ίδιο πελλετ και ίδιες ρυθμίσεις έχεις και ίδια θερμοκρασία καυσαερίων στις δυο σόμπες?

Οχι δεν εχουν ιδια θερμοκρασια καυσαεριων,η δικια μου εχει σαφως λιγοτερη θερμοκρασια καυσαεριων(καθοτι πιο καινουργιο μοντελο και με μεγαλυτερη αποδοση),τωρα των πεθερικων ειναι η r70 7kw και η δικια μου flavia 9 kw canalizzatto(οχι για πολυ ακομα γιατι οδευει προς πατρικο),ιδιο πελλετ αλλα οι ρυθμισεις αλλαζουν.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stavrax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94017 από FanOfLife
Απαντήθηκε από FanOfLife στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει
Έχω τρεις μέρες τώρα που πειραματίζομαι με τη ρύθμιση του αέρα. Αρχικά πήγα από το -9 στο -8, μετά στο -5 και σήμερα δουλεύω τη σόμπα στο 0.

Σε ότι αφορά την απόδοση θερμότητας της σόμπας στο χώρο δεν διαπίστωσα καμία διαφορά. Με θερμοκρασία έξω που αγγίζει τους 14 βαθμούς δεν έχω ούτε 20 μέσα!!!

Η μόνη ουσιαστική διαφορά που παρατήρησα από τα μέχρι τώρα πειράματα ήταν στο κλίνκερ με την αλλαγή της εισαγωγής του αέρα. Παίρνω αέρα από μέσα πλέον και το κλίνκερ έχει μειωθεί πάρα πολύ. Και πάλι όμως διαφορά στην θερμοκρασία μέσα δεν κατάλαβα.

Ανεβάζω και ένα βίντεο με τη φλόγα στο πρόγραμμα P3 και τον αέρα στο 0. Αν μπορεί κάποιος να διαπιστώσει κάποια διαφορά ανάμεσα στο αρχικό βίντεο και αυτό είναι ευπρόσδεκτες οι παρατηρήσεις του.


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94029 από STAF
Απαντήθηκε από STAF στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει
νομιζω οτι θες ακομη ενα με δυο κλικ αερα παραπανω

παντως ειναι καλυτερα απο το πρωτο βιντεο, να εχεις

υποψη σου οτι και οι τοιχοι σου ακομη δεν εχουν στεγνωσει

και παιζουν μεγαλο ρολο την εχω πατησει και εγω ετσι

στο σπιτι μου δεν ζεσταινοταν με τιποτα για δυο χειμωνες

τον τριτο ηρθε στα ισα του ;)

Γιώργος

Μόνο αν στούς νεότερους μάθεις τα μυστικά σου
μεγάλη θα'ναι η προκοπή και η χαρά δικιά σου!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": FanOfLife

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94285 από FanOfLife
Απαντήθηκε από FanOfLife στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει
Ανεβάζω και ένα βιντεάκι με τη σόμπα σε λειτουργία στο -9 (αέρας) αλλά με εισαγωγή αέρα καύσης από μέσα. Αν θέλει κάποιος να συγκρίνει το προηγούμενο βίντεο με τον αέρα στο 0, τότε θα πρέπει να κάνει τη σύγκριση με αυτό το βίντεο και ότι το αρχικό, όπου είχα εισαγωγή αέρα απ' έξω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94640 από FanOfLife
Απαντήθηκε από FanOfLife στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει
Οι δοκιμές συνεχίστηκαν με τον αέρα στο +3 και μετά στο +6. Αποτέλεσμα δεν είδα. Στο +3 το κλίνκερ είναι πάνω κάτω όσο και με τον αέρα στο 0. Η αποδιδόμενη θερμοκρασία είναι πάνω κάτω η ίδια.

Στο παρακάτω βίντεο βλέπετε τον αέρα στο +6. Το αξιοπερίεργο είναι ότι ανεβάζοντας τον αέρα υπάρχουν διαστήματα όπου η φλόγα σχεδόν εξαφανίζεται! Πηγαίνοντας σταδιακά από το 0 -> +3 -> +6 το φαινόμενο μεγεθύνθηκε.

Όλα τα βίντεο που έχω ανεβάσει είναι στο P3.

Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by FanOfLife.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ