Συζήτηση για πώληση καυσόξυλων κατ' όγκον

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113671 από rivol

rivol έγραψε: Όχι δεν είναι διαφήμιση. Τον συγκεκριμένο τον έχουν μέσα στο energ.gr. τιμές ξύλου / Αθήνα

Σχετικό link

Αγόρασα 8 κυβικά αλλά ακόμα δεν τα έχω ντανιάσει σωστά για να δω πόσο με έκλεψαν. Ένα κυβικό στα σίγουρα υπολογίζοντας τα χύδην και φυσικά για απόδειξη ούτε λόγος :blush:


Μιας και τα ξύλα ντανιάστικαν κανονικά, η πραγματική τελικά ποσότητα ήταν 6 κυβικά και όχι 8 που πλήρωσα. Ο κύριος Αναστασόπουλος με έκλεψε δηλαδή 160€ και το ποιο αστείο της υπόθεσης είναι ότι σε τηλεφωνική επικοινωνία, μου τόνισε ότι " τα ξύλα που πουλάω προς 80€/κυβικό είναι ημιχύδην και αν ήθελες πραγματικά στοιβαχτό κοστίζει 110€/κυβικό". Χα χα χα το ακούσαμε και αυτό από τους εμπόρους " ΗΜΙΧΥΔΗΝ ".
Προσοχή λοιπόν γιατί στο στοιβαχτό πέφτει πολύ κλέψιμο όπως επίσης και σε αυτούς που πουλάνε σε big bag. Το καλύτερο είναι να αγοράζεις σε παλέτα που φαίνονται τα ξύλα πως είναι ντανιασμένα και από τις τέσσερις πλευρές, η ζητάς τιμή για χύδην και αγοράζεις χύδην, πόσο ποιο χύδην να γίνει το χύδην.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113738 από GeoTa

rivol έγραψε:

rivol έγραψε: Όχι δεν είναι διαφήμιση. Τον συγκεκριμένο τον έχουν μέσα στο energ.gr. τιμές ξύλου / Αθήνα

Σχετικό link

Αγόρασα 8 κυβικά αλλά ακόμα δεν τα έχω ντανιάσει σωστά για να δω πόσο με έκλεψαν. Ένα κυβικό στα σίγουρα υπολογίζοντας τα χύδην και φυσικά για απόδειξη ούτε λόγος :blush:


Μιας και τα ξύλα ντανιάστικαν κανονικά, η πραγματική τελικά ποσότητα ήταν 6 κυβικά και όχι 8 που πλήρωσα. Ο κύριος Αναστασόπουλος με έκλεψε δηλαδή 160€ και το ποιο αστείο της υπόθεσης είναι ότι σε τηλεφωνική επικοινωνία, μου τόνισε ότι " τα ξύλα που πουλάω προς 80€/κυβικό είναι ημιχύδην και αν ήθελες πραγματικά στοιβαχτό κοστίζει 110€/κυβικό". Χα χα χα το ακούσαμε και αυτό από τους εμπόρους " ΗΜΙΧΥΔΗΝ ".
Προσοχή λοιπόν γιατί στο στοιβαχτό πέφτει πολύ κλέψιμο όπως επίσης και σε αυτούς που πουλάνε σε big bag. Το καλύτερο είναι να αγοράζεις σε παλέτα που φαίνονται τα ξύλα πως είναι ντανιασμένα και από τις τέσσερις πλευρές, η ζητάς τιμή για χύδην και αγοράζεις χύδην, πόσο ποιο χύδην να γίνει το χύδην.


Από το καλοκαίρι έγγραφα πώς περισυ πήρα χύδην 16κυβικά και όταν τα στοιβαξα μετά βίας έφταναν τα 11κυβικά....

Αλλά και ντανιασμένα σε παλέτες, πάλι βρήκαν τρόπο να με κλέψουν...πώς; Από έξω φαίνονται όμορφα ντανιασμένα και στο εσωτερικό που δεν τα βλέπεις, τα ρίχνουν όπως να ναι. Άσε που βάζουν και κάτι σαβούρες πεύκα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118136 από angelk
Παιδιά για κοιτάξτε λίγο τον πίνακα μετατροπής στο παρακάτω αρχείο.
www.efpolis.gr/filesbase/1564_%CE%95%CE%...E%AD%CE%B1%CF%82.xls
Αν και δεν ξέρω πόσο ακριβής είναι, ο πίνακας αυτός με βοήθησε πραγματικά
στη σύγκριση αγορών με το κυβικό ή με το βάρος. Βοηθάει επίσης να καταλάβεις
τις διαφορές που προκύπτουν ανάλογα με το ξύλο.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by angelk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": rivol

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118164 από Gdevil
To πρόβλημα είναι ότι σπάνια θα βρείς ξύλα με 20% υγρασία.
Οπότε για μεσέ και οξιά αν θυμάσε το 360 τότε τα υπολογίζεις όλα.
1 κυβικό μεσέ και οξιά χωρίς καθόλου νερό έχουν 360 κιλά
ξαναλέω...
360...
το μόνο που θυμάμαι...


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122632 από panosv
Παιδιά βρήκα σε ένα κατάστημα που πουλάει ξύλο που έχει επεξεργαστεί και έχει αποξηρανθεί συσκευασία Big Bag αλλά έδειχνε πολύ big και μου είπε οτι είναι 1,4 κυβικά και το δίνει 125 ευρώ.
Προφανώς χύδην αλλά για τη ποσότητα είναι νομίζω τιμή αγοράς για Αθήνα. Το τελευταίο κυβικό που πήρα ήταν σε μεταλλικά κλουβιά και φυσικά χύδην άρα λογικά πολύ κάτω από κυβικό και κόστιζε 115.
Πήρα ένα σακί απλά να δοκιμάσω και μου έκανε εντύπωση γιατί ήταν όντως πολύ στεγνά (στο μαγαζί μου τα μέτρησε και με υγρασιόμετρο και έδειχναν κάτω από 10%) και έπαιρναν αμέσως αλλά κρατούσαν κιόλας. Είχα την εντύπωση τι επειδή έχουν κάπως μικρό μέγεθος και είναι τόσο στεγνά θα καιγόντουσαν πολύ γρήγορα.
Το ένα κυβικό μου είπε είναι 20 τσουβάλια. Το τσουβάλι το πήρα και το ζύγισα και ήταν 20 κιλά. Άρα το κυβικό βγαίνει σε αποξηραμένη οξιά 400 κιλά. Νομίζω λογικό είναι αν σκεφτούμε οτι ήταν αρκετα τακτοποιημένα μέαα στο τσουβάλι. Επίσης στο big bag θα είναι και παραπάνω οπότε από το να πληρώνω την υγρασία του άλλου νομίζω καλή επιλογή είναι. Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι αντίστοιχ με αποξηραμένα ξύλα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122654 από dimlyk
αν δεις τον πινακα παραπανω θα δεις οτι οπως τα λες αυτο ειναι κοντα 400 κιλα
δηλ 310 περιπου ο τονος ....μηπως ειναι πιο φτηνες οι μπριγκετες ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ