Καμινάδα για σόμπα pellet

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137602 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
Οταν νοικιάσεις ένα σπίτι, ένα από τα βασικότερα θέματα που σε απασχολούν είναι (πλέον) η θέρμανση.
Από τη στιγμή που δεν λειτουργεί ο κεντρικός λέβητας, ποια ήταν η συμφωνία με τον ιδιοκτήτη (που είναι μάλιστα κι αυτός που αντιδράει για την σόμπα) περί θέρμανσης;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137635 από vagosofron
Απαντήθηκε από vagosofron στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
Ρε παιδιά, δεν υπάρχει κάποια αντιδικία, απλά ο άνθρωπος ανησυχεί ( και με το δίκιο του) για το αν οι μυρωδιές θα φτάνουν στο σπίτι του ( 3ος κ 4ος οροφος μεζονέτα).
Όπως επίσης και εγώ δεν θέλω να αγοράσω την σόμπα και μετά να καταλήξει τραπεζάκι του καφέ.
Όταν μπήκα στο σπίτι το ήξερα οτι όλοι οι ένοικοι χρησιμοποιούν εναλλακτικές μεθόδους θέρμανσης και πως ο λέβητας του κτιρίου είχε να λειτουργήσει 2 χρόνια.
Η απορία μου είναι αν οι σόμπες πέλλετ υποστηρίζουν χρήση καμινάδων σε τέτοιο μήκος ( εντός και εκτός σπιτιού) ή λόγω χαμηλής θερμοκρασίας καυσαερίων δεν θα φτάνουν μέχρι την ταράτσα?
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by vagosofron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137639 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet

vagosofron έγραψε: Σωστά αυτά που λες και συμφωνώ μαζί σου, αλλά δεν θέλω να εμπλακώ σε αντιπαραθέσεις.
Είναι και περίεργοι οι ιδιοκτήτες,


Συγνώμη αλλά αυτό εγώ δε το εξέλαβα ως "απλά ο άνθρωπος ανησυχεί"

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137656 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
αυτη η καμιναδα που περιγραφεις ειναι εκτος προδιαγραφων οποιουδηποτε κατασκευαστη
κανεις δεν μπορει αν σου απαντησει οτι θα η δεν θα δουλευει σωστα ...υπαρχουν πολλοι παραγοντες ακομα και τοπικοι που επηρεαζουν
το πιθανοτερο ειναι οτι θα εχεις προβληματα ακομα και στο καθαρισμα ...αλλα γενικα απεγευγουμε το περασμα μεσα απο υπνοδωματια ειδικα αν λειτουργει η σομπα το βραδυ
ως προς το υψος δεν υπαρχει προβλημα γενικα ,,,τα οριζοντια τμηματα ειναι παντα το προβλημα και πανω απο 2-3 μετρα δεν συνιστωνται
οσο για την μυρωδια ....ξυλο καιμε αρα μυριζει ....πολυ λιγοτερο ομως απ οτι μυριζει ενα τζακι και ειδικα ανοιχτο .... στην δικη μου περιπτωση που εχω καμιναδα στο μπαλκονι πιο πολυ μου μυριζουν τα τζακια των γειτονων (που μαλιστα ειναι και αρκετα ψηλοτερα) παρα η σομπα μου οταν βγαινω στο μπαλκονι και οι γειτονες που βρισκονται σε αποσταση λιγοτερη απο 6 μετρα δεν εχει διαμαρτυρηθει (απεναντιας εχουν εκφρασει και ενδιαφερον αν και καινε αεριο) ...δυστυχως αυτα εχουν αν κανουν με σχεσεις καλης γειτονιας τις οποιες σαν νεος προφανως δεν εχεις εξασφαλισει αρα θα πρεπει να παρεις καποιο ρισκο αφου εξασφαλισεις μια μινιμουμ αποδοχη ...ο ιδιοκτητης μπορει ναχει κι αλλα πραγματα στο μυαλο του και ναναι επιφυλακτικος γενικα απο σενα εξαρταται να τον πεισεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vagosofron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137671 από vagosofron
Απαντήθηκε από vagosofron στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet

Fokion έγραψε:

vagosofron έγραψε: Σωστά αυτά που λες και συμφωνώ μαζί σου, αλλά δεν θέλω να εμπλακώ σε αντιπαραθέσεις.
Είναι και περίεργοι οι ιδιοκτήτες,


Συγνώμη αλλά αυτό εγώ δε το εξέλαβα ως "απλά ο άνθρωπος ανησυχεί"


Περίεργοι είναι γενικά, αλλά ως προς το συγκεκριμένο ζήτημα ανησυχούν γιατί όπως και εγώ δεν ξέρουν και δεν έχουν δει από κοντά τέτοια σόμπα σε λειτουργία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137673 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
Κοίταξε, αυτά που λέγονται, ότι η καμινάδα pellet βγάζει άγιο μύρο και υδρατμούς, είναι για το μάρκετινγκ.
Λάβε υπόψη σου, ότι είναι μια καμινάδα που βγάζει προϊόντα καύσης. Μια χαρά καπνούς και μυρωδιές βγάζει. Μπορεί να μη βγάζει το "ντουμάνι" και τη μαυρίλα των παλιών τζακιών, αλλά δεν τη λες και πνεύμονα οξυγόνου. Οπότε δεν είναι απίθανο να ενοχλούνται οι απο πάνω σου.
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ