Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40766 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα ΜΠΡΙΚΕΤΤΑ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ :lol: :lol: Οπως εχω γραψει, βρεθηκε ενα καταστημα απ'οπου μπορω να προμηθευτω περ.100 κιλα μπρικεττα για δοκιμη. Ομως μου φαινεται περίργο να ειναι η τιμη απαγορευτικη. Δηλαδη τα 10κιλα χρεωνονται 5Ε. Τα 960κιλα χρεωνονται 280Ε. Στα 10 κιλα κοστιζει το κιλο 0,5Ε. Στα 960κιλα κοστιζει το κιλο 0.29Ε. Βεβαια η μπρικεττα εχει περισσοτερα πλεονεκτηματα απο το ξυλο. Ετσι σ'αυτην την περίπτωση, πρέπει να αγορασεις τα 960κιλά για δοκιμή;;; Αντε αν εχεις τα χρηματα να το ρισκαρεις :dry: και να αγοράσεις. Αν ομως ειναι μαπα το καρπουζι;;; Τι κάνεις;;; Η απάντηση σας μπορει να ειναι ψαξε για αλλον. Αυτό θα κάνω. Αλλα μαλλον η τιμη ανα κιλο για τα λιγα που θέλω, να ειναι περ. η ιδια. Εδω βλέπουμε για αλλη μια φορα την Ελληνικη επιχειρηματηκοτητα. Ο ιδιος εχει παλεττα μπρικεττα 1000κιλων Αυστριακη με 325Ε. Ο rivol μου εδωσε site απο μαγαζι που βρισκεται ομως στην Θεσ/νικη που εχει την ιδια μπρικεττα (Αυστρικη γραφουν και οι δυο) που πουλάει την παλεττα των 1000κιλων προς 285Ε, αλλα με τα μεταφορικα για Αθηνα (μενω ανατολικη Αττικη) μου κοστιζει 325Ε. Θα περασω απο το μαγαζι για να μιλησω με καποιον υπευθυνο. Εκτός αυτου στα Καλυβια, που εδρευει το μαγαζι, εχει πολλες ταβερνες που μας προμηθευουν με αρκετη χοληστερινη. Λεω να συνδιασω εργασία με τροφη. Παω να δω τους Μαραθονοδρόμους. ΚΑΛΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40770 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα ΜΠΡΙΚΕΤΤΑ
Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα αλλά και πάλι 5 € για απλή δοκιμή δεν χάλασε ο κόσμος.

Καλή όρεξη με τα κοψίδια :cheer:

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40969 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)
Αν ειναι να παρω μπριγκετα με 500 ευρω τον τονο τοτε καλυτερα να εμενα με το πετρελαιο,(ξανα μανα τα ιδια θα πω),10 λιτρα πετρελαιο δηλ. 12,8 ευρω (σημερινη τιμη)= 111 κw επι 80% η αποδοση του λεβητα(παλιος λεβητας) =88,8 kw,ξυλολεβητας αποδοσης 72% (θεωρειτε σουπερ το 72%) και με κορυφαια μπριγκετα με 7,6% υγρασια που εχει 5 kW/kg 500 ευρω τα 960 κιλα παρακαλω!
Υπερβολικα πραγματα ρε παιδι μου!
Καλα με 500 ευρω που ζητουν για 960 κιλα μπριγκετα (ναι την εχω δει με τα ματια μου σε μαγαζι φιλου εμπορα εδω στην περιοχη μου)βγαινει και πιο ακριβα απο το πετρελαιο δηλ. 13 ευρω !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41327 από qbrain
Απαντήθηκε από qbrain στο θέμα Απ: Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)
καλήμερα, καινούριους εδω, ψάχνοντας για λύσεις σε ενα πρόβλημα που αντιμετωπίζω σε ενα κανονικό τζακι, θα ήθελα την γνωμη σας.

αρχικά θα παραθέσω τα στοιχειά για να ξέρετε τι εχω

εχω λοιπόν ενα κανονικό τζακι σε διαμέρισμα τελευταίου οροφου(5ος) περίπου 8 ετων το οποίο δεν ειχε ανάψει ποτε, φέτος ειπα να κανω την αρχη αγόρασα μισο τονο ελιά κορμό, έλεγξα οπτικά την καμινάδα και είδα φως, η καμινάδα επανω δεν εχει στρόγγυλο καπελο, ειναι απλά με τεσσερα ανοίγματα περιμετρικα, καίγοντας λοιπόν τα προσανάμματα και έχοντας αρκετα μεγαλη φλογα βαζω ενα κούτσουρο ελιας(δυστυχώς εινια ολα αρκετά μεγάλα, δεν υπάρχουν μικρα) άρχισε να καίγεται κανονικά με ικανοποιητική φωτιά, ομως μολις τα προσανάμματα καήκαν εντελώς το κούτσουρο μετατράπηκε σε ενα τεράστιο κοκκινο καρβουνο χωρις φλόγα, αυτο το φαινόμενο επαναλήφθηκε 3-4 φορες βάζοντας και μικρα κλαδιά, οσο υπήρχε καποιο μικρο ξυλο οχι ελιάς υπηρχε και φλόγα πανω στην ελια, μόλις το μικρο τελείωνε τοτε έπαυε και η άφλογα, τα ξύλα εινια εντελώς στεγνά, ομως οταν δεν ειχα φλογα ειχα περισσότερο καπνο, ο οποίος (μικρή ποσότητα) πέρναγε και στον χωρο εξω απο το τζακι, εδω πρεπει να πληροφορήσω οτι υπάρχει μια τρυπα 6 x 6 cm στην πισω πλευρά του τζακιου, πιθανόν για εισαγωγη αερα και δημιουργια υποπιεσης, το θεμα μου εινια οτι δεν ξερω μηπως είναι πολυ μεγαλη η τρυπα και γιαυτό μου βγάζει λιγο καπνο εξω απο το τσακι γιατι η τρυπα εινια σχετικα ψηλα, και δεν μπορώ να καταλάβω γιατι η ελια δεν καιγετε και γινετε θρακα, κατι παρομιο εγινε και ενα κουτσουρο αλλου δεντρου που δοκίμασα απο ενα γείτονα (αγορά απο praktiker δεν ξέρω τη δέντρο ηταν) άπλα αυτο έβγαζε λίγη φλόγα,

και για να κλείσω, σκεφτόμουνα να δοκιμάσω και μπρικετες(75% ελιά και 25% οξιά και πεύκο) που βρήκα με 4 ευρώ τα 10κιλα και ελιά κούτσουρο μαζί, εσείς τι λέτε?

By Qbrain

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41331 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Απ: Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)
Για να κάψει το τζάκι και να έχει φλόγα θέλει ποιο μικρά ξύλα και τουλάχιστον δυο, ώστε να μπουν σταυρωτά. Επίσης καλό είναι να έχεις σχάρα κάτω από τα ξύλα για να κυκλοφορεί ποιο εύκολα ο αέρας.

Η ελιά γενικά δεν φημίζεται για την φλόγα της για αυτό και την καίμε συνδυαστικά με κάποιο αλλο άξυλο, οξιά για παράδειγμα.

Αλέξης

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by rivol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41338 από qbrain
Απαντήθηκε από qbrain στο θέμα Απ: Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)

rivol έγραψε: Για να κάψει το τζάκι και να έχει φλόγα θέλει ποιο μικρά ξύλα και τουλάχιστον δυο, ώστε να μπουν σταυρωτά. Επίσης καλό είναι να έχεις σχάρα κάτω από τα ξύλα για να κυκλοφορεί ποιο εύκολα ο αέρας.

Η ελιά γενικά δεν φημίζεται για την φλόγα της για αυτό και την καίμε συνδυαστικά με κάποιο αλλο άξυλο, οξιά για παράδειγμα.


υπάρχει σχάρα αυτού του τυπου

και δεν έβαζα μονο ενα κούτσουρο, ειχα 2 η 3 καθε φορα, το κακό με την σχάρα ειναι οτι τα μικροτερα ξυλα που ηταν απο κάτω μολις καιγονταν λιγο έπεφταν στο συρταρακι απο κατω, αν χρησιμοποιήσω μπρικετα συνδυαστικά με την ελια θα κερδισω κατι η θα ειναι το ιδιο πραγμα, αντι για μπρικετα να παρω οξια δλδ?

By Qbrain

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ