Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80105 από Stathman
Απαντήθηκε από Stathman στο θέμα Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)
Καλησπέρα και απο εμένα.
Πρόσφατα μετατρέψαμε το τζάκι μας σε ενεργειακό.
Εγκαταστήσαμε μία κασσέτα της Jolly Mec από την οποία είμαστε υπερευχαριστημένοι.
Επειδή πρόσφατα την πάτησα αγοράζοντας κάποια ξύλα όχι και τόσο ξερά, άρχισα να ψάχνω εναλλακτική λύση.
Ενώ έψαχνα λοιπόν στο διαδύκτιο έπεσα ,μεταξύ άλλων, πάνω στο φόρουμ σας και διάβασα για τις μπρικέτες.
Η πρώτη δοκιμή που έκανα ήταν με τις μπρικέτες Schweighofer τις οποίες τις πήρα από το Leroy για 3,5€/10kg.
Χωρίς να γνωρίζω τίποτα για την ποιότητά τους μου έκαναν αρκετά καλή εντύπωση, ωραία φλόγα, διάρκεια, πεντακάθαρες, ακριβές όμως.
Μετά διάβασα και έμαθα ότι θεωρούνται από τις πολύ καλές.
Πριν μερικές μέρες πήγα στο κατάστημα του κ. Γιώργου, τον οποίο τον έμαθα από εσάς,
και προμηθεύτηκα μερικές από τις μπρικέτες του.
Έχει διάφορα είδη, εγώ πήρα λίγες από όλες για να κάνω τις δοκιμές μου.
Τελικά κατέληξα σε αυτές με την τρύπα γιατί μου διαρκουν περισσότερη ώρα με αρκετά καλή φλόγα.
Πήγα και προμηθεύτηκα μερικές ακόμα γιατί έμεινα ευχαριστημένος και μου φαίνεται αρκετά καλή και η τιμή τους.
Επειδή είμαι καινούργιος στο άθλημα αν έχετε κάποια συμβουλή-υπόδειξη-πρόταση θα με βοηθούσε πολύ.
Καλή συνέχεια...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80123 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)

Stathman έγραψε: Καλησπέρα και απο εμένα.
Πρόσφατα μετατρέψαμε το τζάκι μας σε ενεργειακό.
Εγκαταστήσαμε μία κασσέτα της Jolly Mec από την οποία είμαστε υπερευχαριστημένοι.
Επειδή πρόσφατα την πάτησα αγοράζοντας κάποια ξύλα όχι και τόσο ξερά, άρχισα να ψάχνω εναλλακτική λύση.
Ενώ έψαχνα λοιπόν στο διαδύκτιο έπεσα ,μεταξύ άλλων, πάνω στο φόρουμ σας και διάβασα για τις μπρικέτες.
Η πρώτη δοκιμή που έκανα ήταν με τις μπρικέτες Schweighofer τις οποίες τις πήρα από το Leroy για 3,5€/10kg.
Χωρίς να γνωρίζω τίποτα για την ποιότητά τους μου έκαναν αρκετά καλή εντύπωση, ωραία φλόγα, διάρκεια, πεντακάθαρες, ακριβές όμως.
Μετά διάβασα και έμαθα ότι θεωρούνται από τις πολύ καλές.
Πριν μερικές μέρες πήγα στο κατάστημα του κ. Γιώργου, τον οποίο τον έμαθα από εσάς,
και προμηθεύτηκα μερικές από τις μπρικέτες του.
Έχει διάφορα είδη, εγώ πήρα λίγες από όλες για να κάνω τις δοκιμές μου.
Τελικά κατέληξα σε αυτές με την τρύπα γιατί μου διαρκουν περισσότερη ώρα με αρκετά καλή φλόγα.
Πήγα και προμηθεύτηκα μερικές ακόμα γιατί έμεινα ευχαριστημένος και μου φαίνεται αρκετά καλή και η τιμή τους.
Επειδή είμαι καινούργιος στο άθλημα αν έχετε κάποια συμβουλή-υπόδειξη-πρόταση θα με βοηθούσε πολύ.
Καλή συνέχεια...

Από την μικρή εμπειρία που έχω σχετικά με την καύση μπρικέτας σε ενεργειακό τζάκι, αυτό που έχω να σου πω είναι ότι οι μπρικέτες Schweighofer είναι από τις καλύτερες που κυκλοφορούν στην αγορά.
Μόνο να ξέρεις πως για να κάνεις σχετική οικονομία και για να έχεις μεγαλύτερη απόδοση αφού το τζάκι σου ανάψει καλά τότε ρίξε μέσα τις μπρικέτες και χαμήλωσε πολύ ή κλείσε τελείως τον αέρα ώστε να κερδίσεις ζέστη στο χώρο.
Γενικά είναι μία καλή λύση αν δεν φρόντισες να προμηθευτείς έγκαιρα ξύλα.
Διότι αν έχεις ξερά ξύλα τότε δε συμφέρει η μπρικέτα ειδικά στη βόρεια Ελλάδα που τα ξύλα έχουν 100€ ο τόνος και η μπρικέτα 300€.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80194 από smaragdenios
υπαρχει η μπρικετα XXXXXXXXXXXXXXXXX briquette.





Edit by GT : Διαγράφηκε η επωνυμία
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80369 από Stathman
Απαντήθηκε από Stathman στο θέμα Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)

Από την μικρή εμπειρία που έχω σχετικά με την καύση μπρικέτας σε ενεργειακό τζάκι, αυτό που έχω να σου πω είναι ότι οι μπρικέτες Schweighofer είναι από τις καλύτερες που κυκλοφορούν στην αγορά.
Μόνο να ξέρεις πως για να κάνεις σχετική οικονομία και για να έχεις μεγαλύτερη απόδοση αφού το τζάκι σου ανάψει καλά τότε ρίξε μέσα τις μπρικέτες και χαμήλωσε πολύ ή κλείσε τελείως τον αέρα ώστε να κερδίσεις ζέστη στο χώρο.
Γενικά είναι μία καλή λύση αν δεν φρόντισες να προμηθευτείς έγκαιρα ξύλα.
Διότι αν έχεις ξερά ξύλα τότε δε συμφέρει η μπρικέτα ειδικά στη βόρεια Ελλάδα που τα ξύλα έχουν 100€ ο τόνος και η μπρικέτα 300€.


Οκ, ευχαριστώ.
Είχα πάρει ξύλα, αλλά δυστυχώς τα έκαψα και εκεί άρχισε το πρόβλημα με τα ξύλα.
Αντε να βρεις τέτοια εποχή ξερά και σε καλή τιμή.
Δύσκολο. Ένας μου έφερε σχεδόν πέλλετς αντί για ξύλα.
Τα πήρε πίσω κι έφυγε.
Τα επόμενα ήταν χλωρά...
Επειδή λοιπόν όλα αυτά τα ξεχνάς με τις μπρικέτες, άρχισα να ενδιαφέρομαι.
Οι τιμές στην Αθήνα δεν έχουν και τόσο μεγάλη απόκλιση.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by GT. Αιτία: Επιδιόρθωση παράθεσης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80370 από Stathman

smaragdenios έγραψε: υπαρχει η μπρικετα XXXXXXXXXXXXXXXXX briquette.





Edit by GT : Διαγράφηκε η επωνυμία


Πόσο κοστίζουν;

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by GT. Αιτία: Τροποποίηση παράθεσης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80387 από GT

smaragdenios έγραψε: υπαρχει η μπρικετα XXXXXXXXXXXXXXXXX briquette.





Edit by GT : Διαγράφηκε η επωνυμία


Επαναλαμβάνω αυτό που σας έχει συσταθεί και από το Διαχειριστή: διαβάστε προσεκτικά τους Όρους Χρήσης και Κανόνες Λειτουργίας του φόρουμ πριν συνεχίσετε.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ