Τι είναι ο Πυρήνας - Πυρήνας ως καύσιμη ύλη

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #130173 από Κωνσταντίνος Χατζέλης

vag1234 έγραψε:

Κωνσταντίνος Χατζέλης έγραψε:

vag1234 έγραψε: Η 'καλή' ποιότητα που μου πούλησαν πέρσι με 170€/τον+30€ μεταφορικά.. Βιομάζα την ονόμαζαν με 4500kcal θερμογόνο. 19% υγρασία μετρημένη με υγρασιόμετρο. Βέβαια τότε ήμουν ψάρι ακόμα και δεν γνώριζα τα θέματα του πυρηνόξυλου.


Αυτο ειναι πυρηνοξυλο? ;)
Οτι και ειναι παντως 19%,ειναι μεγαλο νουμερο,το ιδιο και το 4500Kcal κατα τη γνωμη μου.
Και το ιδιο και τα 170+30.
Εχει πεσει μια γενικη προσαυξηση σε ολα :)


Μέτρηση της υγρασίας με υγρασιομετρο ..

Αυτο λεω και εγω,ειναι αυξημενη η υγρασια,φαινεται και απο το πως εχει κολλησει το υλικο στα δακτυλα.
Και δεδομενης αυτης της υγρασιας μου φαινεται οτι θα επρεπε να ειναι πιο κατω και η θερμογονος και η τιμη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #130174 από Κωνσταντίνος Χατζέλης

stratis 1 έγραψε:

Κωνσταντίνος Χατζέλης έγραψε:

stratis 1 έγραψε:

Κωνσταντίνος Χατζέλης έγραψε:
Κε Στρατη νομιζω ειστε αστειος,με κανετε και γελαω καθε φορα που ποσταρετε,να το κανετε συχνοτερα.
Ποσταρω μερικες φωτο για να διαπιστωσετε οτι για πολλοστη φορα μιλατε χωρις να γνωριζετε,με αποτελεσμα να εκτιθεστε.
Οπως θα δειτε απο τις παρακατω και υποδομες υπαρχουν και πολλες στεγασμενες αποθηκες για το πυρηνοξυλο των πελατων μας.


(ps:το εικονιζομενο,με τις αποθηκες να ειναι γεματες,βρισκεται εξω,μη βροχερη μερα και προοριζεται για ιδιοκαταναλωση,προτιμησα ομως να φωτογραφησω αυτο,γιατι με τοσο φως στη φωτο,δυσκολο να κρυφτουν τυχον 'ατελειες')


Νομιζω κυριε Χατζελη οτι ο αστειος και γελοιος ειστε εσεις που δεν ξέρετε μετα απο τοσα χρονια (απο το 1970 γραψατε) να διαφημίζεται την επιχειρηση σας.
Αντιθετως δείχνεται με τη πρωτη φωτογραφια το προιον σας εκτεθειμενο στη βροχη.
Και αντι να βρειτε μια σοβαρή δικαιολογία με βρίζετε αποκαλώντας με αστείο.
Μαθετε πρωτα κοινωνικη συμπεριφορα και υστερα προσπαθειστε να πεισετε τον κοσμο οτι το ξυνισμενο πυρηνοξυλο ειναι καλο
δικας τα γραφομενα..nnn.energ.gr/index.php?option=com_kunena...46&Itemid=384#129850 απο εδω
Σχετικα με το 'σαπισμα' που αναφερθηκε,ειναι μια ζυμωση η οποια γινεται στο σαρκωδες μερος του πυρηνοξυλου(45%),η οποια προκαλει μονο αυτη την αλλαγη στη μυρωσδια και στο χρωμα του υλικου.Το ξυλωδες μεροςφυσικα (55%),παραμενει ανεπαφο και συμφωνα με μετρησεις που εχουμε κανει,δεν συμβαινει καποια αλλαγη στην συνολικη θερμογονο δυναμη.Ο

Κυριε Στρατη ειμαι ακομα 29 χρονων,που θα παει,θα 'μαθω και κοινωνικη συμπεριφορα' :)
Προς το παρον ξερω να παραγω εξαιρετικο πυρηνοξυλο,οτι κανει εδω και δεκαετιες ο πατερας μου και ο παππους μου.Σας ποσταρα μερικες απο τις φωτο των εγκαταστασεων μας,ιδιες με αυτες που ειχατε ποσταρει πριν σαν παραδειγμα.Σας ειπα οτι το πυρηνοξυλο της φωτο,ειναι ιδιο με αυτο που πουλαμε για οικιακη χρηση,γιατι οπως βλεπετε,δεν ηταν βροχερη η μερα,οποτε το στεγασμενο με το μη στεγασμενο ειναι ακριβως το ιδιο.
Την βροχερη μερα,πουλαμε το μη βρεγμενο της αποθηκης στον κοσμο και εμεις καιμε αυτο που ειναι εκτος αποθηκης γιατι η αποθηκη γεμισε.Δεν μπορω να καταλαβω τι δεν καταλαβαινετε,μηπως επρεπε να κανουμε το αντιστροφο?
Σχετικα με το περσινο,συντομα θα ποσταρω και αποτελεσματα αναλυσεων,για να λυθει η απορια σας.
Βλεπετε εγω μιλαω με αριθμους,με φωτογραφιες λεγοντας πραγατα που εχω τσεκαρει οτι ισχυουν,εσεις γενικολογειτε συνεχεια,λετε αοριστιες,ανακριβειες και τελικα ποιο το νοημα?
Επειδη δεν εχω χρονο,ουτε ορεξη να ειμαι ολη την ωρα στο Forum για να σας απανταω,θελετε να δηλωσω οτι το πυρηνοξυλο ειναι το πιο αχρηστο καυσιμο?Πειτε μου σας παρακαλω,ποιο διαφημιζουμε,για να ξερω για να γραψω και για αυτο,να τελειωνουμε, :) :P :blush: :evil: γιατι οπως καταλαβαινετε ειναι αυξημενος ο φορτος εργασιας μου και δεν γινεται να συνεχιστει αυτο.
Ευχαριστω


Μάλλον θα πρέπει να σταματήσετε να γράφετε στο φόρουμ γιατι οπως τη δυσφημίζεται θα την κλείσετε την επιχείρηση του μπαμπα σας.

Σας απαντουσα τοσες φορες,γιατι νομιζα οτι κανουμε μια σοβαρη αντικειμενικη συζητηση ενηλικων,που δεν επηρεαζεται απο τυχων ανασφαλειες,αβεβαιοτητες,απωθημενα κτλ,γι αυτο και εμπαινα στη διαδικασια να απαντω με αναλυτικες εξηγησεις,να βρισκω και να ανεβαζω φωτο κτλ,αλλα τωρα καταλαβα με τι στυλ ανθρωπου συζηταω.Δεν νομιζω να νομιζετε οτι ειστε ο πρωτος η ο τελευταιος ανθρωπος αυτου του στυλ,που συναντω ειτε στην προσωπικη ειτε στην επαγγελματικη μου ζωη,οποτε καλο θα ηταν αν θελετε να πρωτοτυπησετε να διαλεξετε αλλο τομεα.
Οποτε οπως καταλαβαινετε η συζητηση μας τελειωνει εδω.
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Κωνσταντίνος Χατζέλης.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stratis 1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #130185 από Nasikas
Θα μπορουσαμε να μάθουμε τόσα πολλά για τον πυρήνα, αλλα για ακόμα μια φορά , εξ αιτιας χαρακτηρισμων και επιθετων, χανουμε την ευκαιρία.

Σιγουρα μεγάλος εχθρος της βιομάζας ειναι η υπαιθρια αποθηκευση και η μη τσιμεντενια πλατεία αποθηκευσης.
Και εκει έγκειται η διαφορά απο επαγγελματία σε επαγγελματία.

Όπως εγραψα πριν, μου κανει εντύπωση η διαφορα υγρασίας αναμεσα σε δειγματα που έχω πάρει απο διαφορους λεβητες.
Αλλη καυση (και απόδοση) έχει πυρηνόξυλο με 18,5% - και αλλη καυση με 12%. (τεραστια διαφορά)

Και βεβαια οι μετρησεις δεν γινονται με υγρασιόμετρα ακίδας που βλέπω σε διάφορους επαγγελματίες.... Εχουν μεγαλη διαφορά οι μετρησεις τους.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #130189 από stratis 1
Και που να δητε κ Νασικα τι αποδοση εχει το πυρηνοξυλο με 7% υγρασια.
Αν δεν εχουμε υγρασιομετρο ,πιανουμε στο χερι μας το πυρηνοξυλο και το σφίγγουμε.
Το αφηνουμε να πεσει κατω και ξεσκονιζουμε το χερι με το αλλο χερι.
Αν παραμεινει λερωμενο τοτε εχει υγρασια μεγαλη.
Αν οταν το αγγίξουμε το αισθανόμαστε κρυο και παλι ειναι μεγάλη η υγρασία του.
Το ξερό πυρηνοξυλο οταν το ανακατευουμε βγαζει σκονη.
Ο ηχος του οταν ακουμπαει σε κατι μεταλικο οπως φτιαρι η στο σιλο ειναι οξύς.
(τα λεω αυτα γιατι δεν εχουμε ολοι υγρασιομετα)
Και το σπουδαιότερο ειναι οτι με τοσο χαμηλή υγρασία, δεν σαπιζει και δεν μυριζει ξυνιλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #130190 από Κωνσταντίνος Χατζέλης
Κυριε Nασσικα,,ακριβως ετσι ειναι.
Σχετικα με το 'πολυ χαμηλης υγρασιας' πυρηνοξυλο.Το λανσαραμε φετος αυτο το προιον(ξηραινεται 2η φορα,για να πεσει η υγρασια απο το 12-13%,στο 7-8%) και μαζι με καποιες αλλες ευεργετικες αλλαγες,προκυπτει εξαιρετικο αποτελεσμα.Σε μερικους λεβητες ισως χρειαστουν καποιες αλλαγες στις ρυθμισεις:η παραπανω αερας,η λιγοτερο υλικο συνηθως,η και τα δυο απ οτι μας λενε καποιοι απο τους πελατες(καποιοι αλλοι δεν πειραζουν τπτ,το ιδιο και εμεις,στον λεβητα των γραφειων και του σπιτιου μας,combi+Σαμαρας)
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Κωνσταντίνος Χατζέλης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #130234 από fritakos

Κωνσταντίνος Χατζέλης έγραψε: Κυριε Nασσικα,,ακριβως ετσι ειναι.
Σχετικα με το 'πολυ χαμηλης υγρασιας' πυρηνοξυλο.Το λανσαραμε φετος αυτο το προιον(ξηραινεται 2η φορα,για να πεσει η υγρασια απο το 12-13%,στο 7-8%) και μαζι με καποιες αλλες ευεργετικες αλλαγες,προκυπτει εξαιρετικο αποτελεσμα.Σε μερικους λεβητες ισως χρειαστουν καποιες αλλαγες στις ρυθμισεις:η παραπανω αερας,η λιγοτερο υλικο συνηθως,η και τα δυο απ οτι μας λενε καποιοι απο τους πελατες(καποιοι αλλοι δεν πειραζουν τπτ,το ιδιο και εμεις,στον λεβητα των γραφειων και του σπιτιου μας,combi+Σαμαρας)


κ Χατζέλη υπάρχει κάπου στην Αθηνα που θα μπορούσα να αγοράσω 2-3 τσουβαλια απο το πυρηνοξυλο πολύ χαμηλής υγρασίας για δοκιμη ;
Σε τι τιμή έρχεται ο τόνος στην Αθηνα. Για να μην παραβιαστεί κάποιος κανόνας του φόρουμ το email μου είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ