Τι είναι ο Πυρήνας - Πυρήνας ως καύσιμη ύλη

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130111 από vag1234

makis sparti έγραψε: ο αριστερός :sick: είναι μόνο το ξύλο από το κουκούτσι χωρίς σκόνη χωρίς φλούδα αλλά με υγρασία


Ποιο είναι καλύτερο από τα δύο???

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130112 από stratis 1

vag1234 έγραψε:

makis sparti έγραψε: ο αριστερός :sick: είναι μόνο το ξύλο από το κουκούτσι χωρίς σκόνη χωρίς φλούδα αλλά με υγρασία


Ποιο είναι καλύτερο από τα δύο???


Ο αριστερός μόλις στεγνώσει.
Αλλα εχει ενα σοβαρό μειονέκτημα .
Ναι μεν εχει πολυ μεγαλη θερμικη δυναμη λογω λαδιου, αλλά οταν σβήνει μυρίζει λαδίλα ο καπνός.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130113 από Nasikas
Δηλαδη; Ο αριστερός ασπρος σωρός εχει υψηλη υγρασία ?
Θα στοιχηματιζα το αντίθετο, αλλά σιγουρα κατι ξερεις και η φωτο σε ξεγελαει.

Πάντως επειδη έχω την ευχέρεια να μετραω υγρασία με ασφαλή μηχανηματα, εχω βρει σε ανοικτοχρωμο 9,5%, ενω σε σκουρο μετρησα απο 13 μέχρι 18,5% (δειγματα που πηρα κατα καιρους απο διαφορα πτηνοτροφεια, σπιτια, θερμοκηπια)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130114 από makis sparti
ο αριστερός αλλά πρέπει να περάσει από ξυραντήριο για να γίνει έτοιμο προιόν.Οι φωτό είναι από δοκιμή του μηχανήματος από τον ελαιοτριβέα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130116 από Κωνσταντίνος Χατζέλης

stratis 1 έγραψε:

egglezos έγραψε:
επειδή έχω βρεθεί και εγώ στην ίδια θέση να πρέπει να απολογούμαι για "συναδέλφους", θεωρώ ότι βάζετε τον Κο Χατζέλη σε πολύ δύσκολη θέση. Δεν είναι σωστό να απομονώνουμε έναν επαγγελματία και πάνω του να χτυπάμε όλο τον κλάδο, καταλαβαίνετε πολύ καλά τους λόγους. Εξ'άλλου, αυτός ο επαγγελματίας, για να έχει το θάρρος να πάρει τον λόγο εδώ μέσα, μάλλον δεν έχει τίποτα να κρύψει (υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά είναι απλά για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα... :cheer: )... και κρίνοντας από τα "επαγγελματικά κουτσομπολιά" για τους πυρηνελαιουργούς τόσα χρόνια στον κλάδο μας, μόνο καλά λόγια ακούγονται για την επιχείρηση του Κου Χατζέλη και το προϊόν του. Και πιστέψτε με, τα τελευταία χρόνια, έχω ακούσει τα μύρια όσα "κουτσομπολιά" για τα διάφορα πυρηνόξυλα στην Ελλάδα, καλά και κακά...


Ο κυριος Χατζελης εγινε απο μονος του αυτόκλητος υπερασπιστής του κακου σκελους του κλαδου του.
Ανέσυρε ενα παλιό μου ποστ που προτρέπει τους κακους επαγγελματιες να βελτιωσουν το προιον τους.
Δεν κατηγόρησα προσωπικά ουτε τον κ. Χατζελη ουτε το προιον του, γιατι ουτε τον γνωριζω αλλα και δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε πυρηνοξυλο απο το εργοστασιο του,για να εχω ιδίαν γνώμη.
Αντιθετως με κατηγορησε οτι 'βγαζω πορισματα,κανω οικονομοτεχνικες αναλυσεις και διαφορα αλλα, οτι εχω περασει σε αλλο level,αλλα οπως λεει,καλο ειναι αν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι,να μην το λεμε'.
Σε τι δεν ειμαι σιγουρος??
Στο οτι μερικες φορες εβρισκα μεσα πετρες για να χτισω μαντροτοιχο??
Στο οτι ηταν τοσο υγρο και βρωμαγε?
Στο οτι κολαγε ο κοχλιας με κίνδυνο να καει το μοτερ??
Το οτι μερικες φορες το εσπρωχνα με ενα ξυλο για να ξεφρακαρει απο το σιλο και να το πιασει ο κοχλιας?
Ξερετε ποση σκονη θα γλυτωνα αν πουλάγανε καθαρα πυρηνοξυλα και δεν χρειαζοταν στο πανω μερος του σιλο η σιτα??
Οταν χυνουμε το τσουβαλι απο ψηλά (λογω σιτας η οποια μπαίνει για να κρατησει τα ξενα σωματα) σηκωνεται παρα πολυ σκονη.


Κυριε Στρατη,εξαρχης ξεκαθαριζω σε ολα μου τα post,οτι δεν μπορω να γνωριζω το τι πουλαει ο καθενας και πως το πουλαει,οποτε δεν θεωρω οτι εγινα αυτοκλητος υπερασπιστης του κλαδου μου.
Ασχετα απο αυτο ομως,ο χαρακτηρισμος βιομηχανικο σκουπιδι δεν στεκει,αυτο ηταν ενα απο τα 'κουφα' που ειπατε,γι αυτο κ σας απαντησα.Επισης,ναι εξακολουθω να πιστευω οτι λετε πολλα χωρις να γνωριζετε.Γνωριζετε ποσο μας στοιχιζει η αγορα ελαιοπυρηνων,ποσα πληρωνουμε για εξανιο για την εκχυλιση του πυρηνελαιου,ποσο ρευμα πληρωνουμε,ποσα εργατικα πληρωνουμε (ολο το χρονο και ας δουλευουμε 3-4 μηνες),ποσο στοιχιζει η συντηρηση των εγκαταστασεων,ποσο στοιχιζουν οι οποιες ζημιες,ποσα πετρελαια καινε οι φορτωτες-φορτηγα μας και πολλα πολλα αλλα,ωστε να βγαλετε ολα αυτα τα συμπερασματα που βγαλατε?(ειπατε:'το κοστος παραγωγης ειναι μηδενικο','μονο ενα τσουβαλιασμα κανουμε' και διαφορα αλλα).
Μιλησατε και για τιμες παρελθοντος....
Μηπως ειναι λογικο αφου πλεον το πετρελαιο δεν κανει 20 ευρω,να μην κανει και το πυρηνοξυλο 50 που εκανε καποτε?Με την αυξηση της τιμης του πετρελαιου,δεν θα πληρωσουμε και παραπανω μεταφορικα για να παραλαβουμε πυρηνες?
Το εξανιο δεν θα ακριβυνει?Οι φορτωτες μας δεν θα καψουν πολυ περισσοτερο?Συν τη δεη και πολλα πολλα αλλα...
Σχετικα με τη φωτο,θεωρω πιθανοτερο,να ειναι ελαιοπυρηνες που καποιο ελαιοτριβειο 'πεταξε' στην χωματερη,παρα πυρηνοξυλο πυρηνελαιουργειου.
Μονο στα παραπανω,διαφωνουμε,σχετικα με οτιδηποτε αλλο,μαζι σας ειμαι,δεν εχω σκοπο να υπερασπιστω κανεναν,ουτε θιχτηκα απο κατι,το σωστο ειναι τα παραπονα να ακουγονται και ο καθενας να κανει την αυτοκριτικη του.
Καλο βραδυ
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Κωνσταντίνος Χατζέλης.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130118 από Κωνσταντίνος Χατζέλης

makis sparti έγραψε: α ξέχασα να γράψω τι βλέπετε :whistle: στην πρώτη φωτό είναι το αποτέλεσμα του μηχανήματος που βλέπετε στην δεύτερη φωτό και είναι το ξύλο από διφασική πυρήνα όχι όλο.Δίπλα του το πυρηνόξυλο όπως το παίρνουν από τα πυρηνελαιουργεία οι καταναλωτές.

Κυριε Μακη,δεν ξερω τι ειναι το πρωτο,το δευτερο παντως δεν ειναι αυτο που λετε,γιατι δεν μοιαζει με αυτο της δικιας μου φωτο.Αν εχετε οποιαδηποτε αντιρρηση,απ οτι βλεπω απο το ονομα μας ειμαστε και 'γειτονες',οποτε μπορειτε ευκολα να το διαπιστωσετε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ