Τι είναι ο Πυρήνας - Πυρήνας ως καύσιμη ύλη

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106245 από OANNHSEA

Γενικότερα συμφωνώ μαζί σου, απλά έχω μια ένσταση στο παρακάτω κομμάτι:

Για την ακρίβεια έχω και εγώ ένσταση στο κομμάτι που έγραψα... :lol:
Μην βαράτε ήταν πρωί...
Εγώ έχω στο αρχείο μου: (κατά μέσο όρο)
50% υγρασία 2,0 Kw/Kgr
10% υγρασία 4,35 Kw/Kgr
Οπότε έχεις απόλυτο δίκιο...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106251 από vag1234

DOOM_NX έγραψε: Τώρα είπες τη λέξη-κλειδί: «Παρόμοια»
Η μόνη ομοιότητα που έχει το πυρηνόξυλο με το ξύλο είναι το -ξυλο στο όνομα. Μιλάμε για αυξημένα επίπεδα στάχτης, κλίνκερ, χλώριου, θείου και αποκλειστικότητες όπως εξάνιο και λάδι. Αυτό το καύσιμο παντού προτείνεται για καυστήρες βιομάζας και όχι για καυστήρες πέλλετ ξύλου.


τεσπα αλλό πράγμα λέω εγώ, άλλο πραγμα λες εσύ. 'Αλλη λογική επιλογής υλικού έχω εγώ άλλη εσύ. Εγώ τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα εσύ μόνο πελλετ ξύλου. Ο δικός μου τα καίει όλα, ο δικός σου καίει μόνο πέλλετ ξύλου.

Απλά θεωρώ ότι το υλικό της creta, πελετοποίηση καθαρού πυρηνόξυλου με πρόσμιξη πεύκου ή οξιάς σε ένα ποσοστό παρουσιάζει ενδιαφέρον και είναι ίσως (θα το δούμε πως θα πάει όλο τον επόμενο χειμώνα) η οικονομική λύση για καύσιμο στην κεντρική και νότια Ελλάδα. Το κύριο μειονεκτημά μάλλον θα είναι ότι δεν θα μπορεί να καεί στις περισσότερες σόμπες και σε πολύ ευαίσθητους λέβητες (θα διερευνηθεί φαντάζομαι περισσότερο αυτή η δυνατότητα από κάποιους χρήστες) αλλά υπάρχουν αντίστοιχα πολλοί λέβητες βιομάζας που θα μπορούν άνετα να το κάψουν οπώς π.x. mavil, thermostahl, termodinamik, fuzzy logik, adgreen, samaras κλπ.

Ουσιαστικά αυτό το υλικό μειώνει τα μειονεκτήματα του σκέτου πυρηνόξυλου και του δίνει ένα πλεονέκτημα με την προσμιξη ξύλου.

Τα παραπάνω δεν τα γράφω για να κάνω διαφήμιση μιας και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα το υλικό αυτό, θα γίνει και αυτό μέσα στον επόμενο χειμώνα.

Τώρα αν ο κος Creta στην πορεία χαλάσει την ποιότητα του ή αρχίσει να μας ζητάει κανένα κουφό ποσό ανα τόνο, καλύτερα να αλλάξει φορουμ διότι δεν θα πάρει ανάσα εδω μέσα!!! :evil: :evil:

Γι' αυτό σαν απλός καταναλωτής που ενδιαφέρομαι για το βέλτιστο και οικονομικό θα παρακαλούσα να μην γίνονται αναίτιες επιθέσεις χωρίς να υπάρχουν απτές αποδείξεις.
Βέβαια δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι και ο creta ξέφυγε λίγο στις τοποθετήσεις του (και εγώ ξέφυγα διότι φτάσαμε στο σημειο να σαμποτάρουμε το ελληνικό δαιμόνιο και την ελληνική παραγωγή).

Εντάξει doom?????????

Αλλωστε θέλουμε ΦΘΗΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!! ή δεν θέλουμε??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106255 από DOOM_NX
Αδυνατώ να σε καταλάβω... Από τη μία λες δεν το έχεις δοκιμάσει, από την άλλη σε βλέπω σίγουρο για την ποιότητά του από τα γραφόμενά σου.

Εγώ απλά στέκομαι στο ότι είναι ένα καύσιμο εκτός προδιαγραφών ΕΝ 14961-2, οπότε δεν έχει νόημα να μιλάμε ούτε για σόμπες πέλλετ ούτε για ευαίσθητους και αναίσθητους λέβητες πέλλετ. Όσο αναίσθητος και να είναι ο λέβητας, με 8% στάχτη αντί για 1% που σχεδιάστηκε, σίγουρα κάπου θα τα παίξει.

Αν το προϊόν προωθούνταν για σόμπες και λέβητες βιομάζας δε θα υπήρχε καμία αντίδραση. Όταν προσφέρεται ως αντικατάσταση των πέλλετ ξύλου και μάλιστα πολύ κοντά στην τιμή τους... ε, λογικό είναι να υπάρχουν αντιδράσεις, δε νομίζεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106259 από vag1234

DOOM_NX έγραψε: Αδυνατώ να σε καταλάβω... Από τη μία λες δεν το έχεις δοκιμάσει, από την άλλη σε βλέπω σίγουρο για την ποιότητά του από τα γραφόμενά σου.

Εγώ απλά στέκομαι στο ότι είναι ένα καύσιμο εκτός προδιαγραφών ΕΝ 14961-2, οπότε δεν έχει νόημα να μιλάμε ούτε για σόμπες πέλλετ ούτε για ευαίσθητους και αναίσθητους λέβητες πέλλετ. Όσο αναίσθητος και να είναι ο λέβητας, με 8% στάχτη αντί για 1% που σχεδιάστηκε, σίγουρα κάπου θα τα παίξει.

Αν το προϊόν προωθούνταν για σόμπες και λέβητες βιομάζας δε θα υπήρχε καμία αντίδραση. Όταν προσφέρεται ως αντικατάσταση των πέλλετ ξύλου και μάλιστα πολύ κοντά στην τιμή τους... ε, λογικό είναι να υπάρχουν αντιδράσεις, δε νομίζεις;


Τα σχόλια των χρηστών που το δοκίμασαν ως σήμερα λένε ότι είναι σχετικά καλό ( με λίγο παραπάνω στάχτη). Αυτό έχω καταλάβει ως σήμερα και έγραψα ότι δεν το έχω δοκιμάσει, απλά σύμφωνα με αυτά που έχω δοκιμάσει ως σήμερα και τον τρόπο με τον οποίο συμπεριφέρονται υποψιάζομαι πως θα συμπεριφερθεί το συγκεκριμένο υλικό.
Τώρα, είναι εκτος προδιαγραφών ΕΝ τάδε ή τάδε.. So what?? και τι έγινε δηλαδή, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν με ικανοποιήσει σαν υλικό, όπως φαντάζομαι και πολλούς άλλους χρήστες.
Είπε ο creta οτί έχει πιστοποίηση EN και δεν το θυμάμαι??
Γνωρίζεις αποδεδειγμένα εσύ προσωπικά ότι το συγκεκριμένο υλικό έχει 8% στάχτη?? Το έγραψε κάποιος άλλος χρήστης?? μπορεί να είναι 2 ή 3 ή 4%.. Όταν θα το δοκιμάσω θα σου πω ακριβώς πόση στάχτη έχει, την ζυγαρια γι' αυτή την δουλεία την έχω μέσα στο λεβητοστάσιο μονιμα. Δεν έχεις μόνο έσυ doomlabs!!

και ναι ουσιαστικά αντικαθιστάς το πέλλετ ξύλου με το πέλλετ μίξης καθαρού πυρηνόξυλου-ξύλου με ότι αυτό συνεπάγεται. Αν αποδειχτεί τελικά ότι και τα δύο έχουν 5 kw θερμογόνο, το ένα στοιχίζει 300€/τον και το άλλο π.χ. 245€/τον που είναι το πρόβλημα??

Σε κάποιες σόμπες θα καεί σε κάποιες άλλες όχι, δεν θα το λύσουμε εμείς. Γι' αυτό παίρνεις 5 τσουβαλάκια για δοκιμή, αν σου κάνει έχει καλώς.
ή αντίστοιχα αν κάποιος αγόρασε λέβητα που μπορεί να κάψει μόνο ΕΝ πελλετ με τιμή 400€/τον (όπως μας έδωσε εκτίμηση ένας έμπορος) ας πρόσεχε!!
Δεν θα κάνω έγω προσωπικά αγώνα υπερ της αποκλειστικότητας του ΕΝ για να γίνουν πιο πλούσιοι οι ρουμάνοι και οι αυστριακοί!!!
Στηρίζω την πιστοποίηση αλλά μέσα σε λογικά πλάισια για την τσέπη μου. Δεν θα δουλεύω σαν το σκύλο από τις 8:00 ως της 24:00 για να έχω θέρμανση για τα παιδιά μου και να πληρώνω τους γερμανορουμανοαυστριακούς.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by vag1234.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80, mastoras, stratis 1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106262 από DOOM_NX
Δε μίλησε κανείς για πιστοποίηση. Μίλησα για προδιαγραφές καυσίμου. Μπορεί να μην ενδιαφέρουν εσένα με το λέβητα βιομάζας, αλλά ενδιαφέρουν αυτούς που έχουν μηχανήματα που καίνε πέλλετ ξύλου. Όταν λειτουργείς ένα μηχάνημα με καύσιμο εκτός προδιαγραφών, πρέπει να αναμένεις και τα ανάλογα αποτελέσματα. Δεν το βλέπω σοφό να φορτώνεις το ακριβοπληρωμένο μηχάνημά σου με ουσίες που δε θα έπρεπε ποτέ να δει και να ακυρώνεις την εγγύηση.

Σχετικά με τη στάχτη, τόσο παρουσιάζεται στη βιβλιογραφία αυτή του πυρηνόξυλου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106263 από vag1234

DOOM_NX έγραψε: Δε μίλησε κανείς για πιστοποίηση. Μίλησα για προδιαγραφές καυσίμου. Μπορεί να μην ενδιαφέρουν εσένα με το λέβητα βιομάζας, αλλά ενδιαφέρουν αυτούς που έχουν μηχανήματα που καίνε πέλλετ ξύλου. Όταν λειτουργείς ένα μηχάνημα με καύσιμο εκτός προδιαγραφών, πρέπει να αναμένεις και τα ανάλογα αποτελέσματα. Δεν το βλέπω σοφό να φορτώνεις το ακριβοπληρωμένο μηχάνημά σου με ουσίες που δε θα έπρεπε ποτέ να δει και να ακυρώνεις την εγγύηση.

Σχετικά με τη στάχτη, τόσο παρουσιάζεται στη βιβλιογραφία αυτή του πυρηνόξυλου.


Για αυτό είπα ότι θα είναι στην κρίση του κάθε καταναλωτή μετά από την αντίστοιχη δοκιμή που θα κάνει αν θα αγοράσει ένα τέτοιου είδους καύσιμο.

Η βιβλιογραφία όντως δίνει 8% στάχτη στο πυρηνόξυλο. Αλλά, αν έχει αφαιρεθεί αρκετή υγρασιά με την πελετοποίηση, είναι καθαρό από ψιχα και έχει γίνει πρόσμιξη με ξύλο, υπολογίζω ότι όταν το δοκιμάσω θα έχει η στάχτη ένα εύρος 2-4%.. Θα αποδειχθεί βεβαιώς στην πράξη.
μην με αναγκάζεις όμως τώρα μέσα στον Αύγουστο να παραγγείλω 10 τσουβάλια για δοκιμή. δεν έχω προλάβει ούτε τον λέβητα να καθαρίσω ακόμα. και έχω 2000€ έξοδα με τα βαφτίσια του μικρού..
Επειδή φέτος έχω ήδη bioenergy και alpha wood και έχω σκοπό να αγοράσω και μία παλέτα creta καθώς και να αγοράσω 300-400 kg πιστοποιημένο γερμανικό, διότι φέτος με τις δοκιμές που θα κάνω θέλω να καταλήξω ποια καύσιμα με συμφέρει τελικά να καίω από πλευράς απόδοσης, στάχτης(συχνότητας καθαρισμού) και τιμής.
Επίσης στην σόμπα νερού πελλετ της μητέρας μου θα δοκιμάσω όλα τα παραπάνω. Πέρσι έκαψε πιστοποιημένο για το λίγο διαστημα που την δούλεψε..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ