Τι είναι ο Πυρήνας - Πυρήνας ως καύσιμη ύλη

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106186 από stratis 1

OANNHSEA έγραψε: Από εκεί και πέρα όμως το πυρηνόξυλο, αναλόγως και του λαδιού που έχει μέσα ή και του είδους της ελιάς, δεν ξεπερνάει τα 8000 Kj/Kg - όσο και ο μέσος του ξύλου με υγρασία 50%...
.


Εδω σε βρισκω υπερβολικό!!!!!!!
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106187 από stratis 1

DOOM_NX έγραψε: Αν το πυρηνόξυλο δεν κερδίζει σε θερμίδες/κιλό από την πελλετοποίηση... Πολύ αισιόδοξο το βλέπω αυτό το 5000+ kcal/kg για τα pellet πυρηνόξυλου.


Το πυρηνοξυλο και καθε ξυλο που γινεται πελλετ αποκτα περισσοτερες θερμιδες για εναν λογο.
Διοτι η πελλετοποιηση κατεβαζει την υγρασια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106189 από OANNHSEA

Εδω σε βρισκω υπερβολικό!!!!!!!

Μα καθόλου!!!

Θα ξεκινήσω από το τέλος του τελευταίου μηνύματος σου για να σου δείξω ότι το κείμενο του πανεπιστημιακού που παράθεσες είναι λάθος..

Ξυλώδες μέρος (ξύλο πυρηνόξυλου) : 3.440 Kcal / Kgr
Σαρκώδες μέρος (ψύχα πυρηνόξυλου) : 2.800 Kcal / Kgr

Το ξύλο του πυρηνόξυλου ήδη βγαίνει και πωλείται ξεχωριστά από κάποιες εταιρείες.
Όσοι το έχουν δοκιμάσει σε πέλετ λένε ότι δεν ξεχωρίζει σε καύση kai se ap;odosh από το πέλετ οξιάς ή από το πέλετ ελιάς.
Άρα έχει τουλάχιστον 4300 Kcal/Kg...
Η πούλπα όμως που απομένει δεν μπορεί να πουληθεί με τίποτα για καύση!!! και πρόπερσι τα πυρηνελουργεία είχαν φτάσει στο σημείο να απειλούν τα ελαιουργεία που έβγαζαν το ξύλο ότι δεν θα τους πάρουν την πούλπα...
Γιατί;
Μα γιατί όσοι την έχουν δοκιμάσει λένε ότι θέλουν πάνω από 2,5 φορές τον όγκο του πυρηνόξυλου για φτάσουν την απόδοση του πυρηνόξυλου, συν φυσικά όλα τα προβλήματα που παρουσιάζονται στην καύση της ίνας...

Και είναι απόλυτα λογικό!!!
Η πούπλα είναι ίνα!!!
Είναι λογικό το ξύλο να έχει 4300 Kcal/Kgr και η ίνα να έχει 2800 Kcal/Kgr;!;!;!

Σκέψου πιο λογικά:
Πόσο είναι το ρημάδι το ποσοστό του ξύλου στο πυρηνόξυλο;
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106191 από vag1234

DOOM_NX έγραψε: Αν το πυρηνόξυλο δεν κερδίζει σε θερμίδες/κιλό από την πελλετοποίηση... Πολύ αισιόδοξο το βλέπω αυτό το 5000+ kcal/kg για τα pellet πυρηνόξυλου.


Νομίζω αν δεν έχω λάθος ότι ο creta το αναμιγνύει με πεύκο ή οξυα και του ανεβάζει τις θερμίδες. Κοσκινισμέμο πυρηνόξυλο με σκέτο πελετ πυρηνόξυλυ δεν έχω δει διαφορά στην καύση ιδιαίτερη. Ίσως λίγοτερη στάχτη.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106195 από stratis 1

stratis 1 έγραψε:

OANNHSEA έγραψε: Από εκεί και πέρα όμως το πυρηνόξυλο, αναλόγως και του λαδιού που έχει μέσα ή και του είδους της ελιάς, δεν ξεπερνάει τα 8000 Kj/Kg - όσο και ο μέσος του ξύλου με υγρασία 50%...
.


Εδω σε βρισκω υπερβολικό!!!!!!!



1 cal = 4,182 J
αρα 8000 τζαουλ δια 4,182 =1912 θερμιδες

Σπανιως εκαιγα πυρηνοξυλο (συνηθως κοσκινισμενο επαιρνα) αλλα τοσο μικρη αποδοση μου φαινεται λιγη.
Αλλα δεν επιμενω.
Μηπως ελεγες για σκετη πουλπα??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106198 από DOOM_NX

vag1234 έγραψε: Νομίζω αν δεν έχω λάθος ότι ο creta το αναμιγνύει με πεύκο ή οξυα και του ανεβάζει τις θερμίδες. Κοσκινισμέμο πυρηνόξυλο με σκέτο πελετ πυρηνόξυλυ δεν έχω δει διαφορά στην καύση ιδιαίτερη. Ίσως λίγοτερη στάχτη.

Ο creta μας λέει ότι το τελικό προϊόν έχει 30% μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη από τα πέλλετ ξύλου. Δηλαδή 4100 * 1,3 = 5330 kcal/kg. Για να συμβεί αυτό, με μείξη 80/20, θα πρέπει το πυρηνόξυλο να έχει ΚΘΔ ως έχει 5637,5 kcal/kg. Νούμερο εκτός πραγματικότητας.
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ