Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #11142 από Μηχανοδηγός
Το κυβέλια είναι ακριβώς στην στάση, ξηροί καρποί, καφέ, ποτά, είναι φίλος μου αυτός που το έχει ο Παναγιώτης, εγω μένω απο πάνω.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Μηχανοδηγός.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #11475 από Μακης
Λοιπόν μετά την αυτοψία των υποψηφίων εκτάσεων αυτές δείχνουν να περνούν το τεστ.Θα φανεί βέβαια καλύτερα με την φύτευση και μετά με το τι ανάπτυξη θα έχουν τα φυτά. Επειδή όμως εγώ οφείλω να το επιχειρήσω θα αρχίσω για φέτος μάλλον με 1 ίσως και 1,5 στρέμμα.Έτσι θα φανεί αν περνούν όχι μόνο το τεστ αλλά και το διαγώνισμα.

Μάστορα με όσο κοίταξα λιγάκι για το εμπόριο και τους Βούλγαρους και τα εργοστάσια δεν βρήκα κάτι, μπορείς να μου πεις από που μπορώ να μάθω περισσότερα για αυτούς; Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #11482 από mastoras
Βασικά καλή επιτυχία. ;)

Οτι γνωρίζω επί του θέματος, το έμαθα από ψαχτήρι στο ιντερνετ, και αυτό στα γρήγορα χωρίς να κρατώ στοιχεία και σημειώσεις.

Και αυτό γιατί προς το παρών, δεν με ενδιαφέρει η μικρή ποσότητα δένδρων που θα φυτέψω, να πάει για πούλημα. Την προορίζω για πριονίδι και πέλλετ.

Δεν σταματάμε όμως να ψάχνουμε και να ενημερωνόμαστε. Οπότε ότι νέο μαθαίνω η βρίσκω τυχαία για το δένδρο, θα το δημοσιεύω εδώ για να μπορούμε όλοι να έχουμε το ίδιο κοινό αρχείο.

Το ίδιο συνιστώ να κάνετε και εσείς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #11501 από foxsat
Να ενημερωσω οτι την προηγουμενη Κυριακη εριξα σε κουτι φελιζολ καμια 200αρια σπορους που αγορασα απο ebay.Το κουτι το τοποθετησα στο κληματοστασιο κατω απο το φεγγιτη.Το σκεπασα με τζαμι για αποφυγη εξατμισης της υγρασιας.Μεχρι σημερα παντος που ειμαι στην 11 ατη μερα δεν εχει γινει τιποτε.Και για να πω και την αληθεια δεν μου φενεται οτι κατι μπορει να γινει.Αλλα θα περιμενω να ζεστανει και λιγο.Ισως να φανει κατι.
Τους υπολοιπους σπορους θα τους δωσω σε φιλο που κανει αυτη την δουλεια να τους βαλει μαζι με ντοματες,αγγουρακια,κλπ κλπ.Να δουμε εκει τι θα γινει.Μολις εχθες παρελαβα και το δευτερο φακελο που μου εστειλαν απο Αυστραλια.Αγορασα και δευτερο φακελακι διοτι κατα την διαδικτιακη ενημερωση καταλαβα οτι η Pawlovnia Tomentosa ειναι μαλλον καλωπιστικο δεντρο ενω η Paulownia Fortunei ειναι αυτο που θελουμε εμεις.Εμ παση περιπτωση θα ενημερωσω μολις εχω κανα αποτελεσμα.

Και να πω για τους φιλους που θελουν 2-3 σπορους για δοκιμη αν τους βαλω σε ενα φακελο και τους στειλω μην ειναι τοσο σιγουροι οτι θα τους βρουν ανοίγοντας τον φακελο.Μιλαμε οτι ειναι μικροσκοπικοι και δεν πιανονταιστα δαχτυλα.Αλωστε με 3-4 € απο ebay αγοραζεις απο 50 μεχρι 400 αναλογα την ποικιλια.Και θεμιτο απο μερους μου ειναι οσο ποιο πολλοι αγορασουμε σπορους και σπειρουμε τοσο περισσοτερο μαθαινουμε απο τις αποψεις και εμπειριες του καθενος.

Αυτα και τα ξαναλεμε. ;) ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12019 από Αgrovann

foxsat έγραψε: Να ενημερωσω οτι την προηγουμενη Κυριακη εριξα σε κουτι φελιζολ καμια 200αρια σπορους που αγορασα απο ebay.Το κουτι το τοποθετησα στο κληματοστασιο κατω απο το φεγγιτη.Το σκεπασα με τζαμι για αποφυγη εξατμισης της υγρασιας.Μεχρι σημερα παντος που ειμαι στην 11 ατη μερα δεν εχει γινει τιποτε.Και για να πω και την αληθεια δεν μου φενεται οτι κατι μπορει να γινει.Αλλα θα περιμενω να ζεστανει και λιγο.Ισως να φανει κατι.
Τους υπολοιπους σπορους θα τους δωσω σε φιλο που κανει αυτη την δουλεια να τους βαλει μαζι με ντοματες,αγγουρακια,κλπ κλπ.Να δουμε εκει τι θα γινει.Μολις εχθες παρελαβα και το δευτερο φακελο που μου εστειλαν απο Αυστραλια.Αγορασα και δευτερο φακελακι διοτι κατα την διαδικτιακη ενημερωση καταλαβα οτι η Pawlovnia Tomentosa ειναι μαλλον καλωπιστικο δεντρο ενω η Paulownia Fortunei ειναι αυτο που θελουμε εμεις.Εμ παση περιπτωση θα ενημερωσω μολις εχω κανα αποτελεσμα.

Και να πω για τους φιλους που θελουν 2-3 σπορους για δοκιμη αν τους βαλω σε ενα φακελο και τους στειλω μην ειναι τοσο σιγουροι οτι θα τους βρουν ανοίγοντας τον φακελο.Μιλαμε οτι ειναι μικροσκοπικοι και δεν πιανονταιστα δαχτυλα.Αλωστε με 3-4 € απο ebay αγοραζεις απο 50 μεχρι 400 αναλογα την ποικιλια.Και θεμιτο απο μερους μου ειναι οσο ποιο πολλοι αγορασουμε σπορους και σπειρουμε τοσο περισσοτερο μαθαινουμε απο τις αποψεις και εμπειριες του καθενος.

Αυτα και τα ξαναλεμε. ;) ;)




Τι γίνανε τα σποράκια foxsat φύτρωσαν?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12305 από foxsat
Τελικα δεν φυτρωσε ουτε ενα.Μα ουτε ενα ( 1 ).
Περιγραφη του τι εκανα.
Πηρα ενα κουτι απο διογκωμενη πολυστερηνη ( φελιζολ) ασπρο σαν αυτο που βαζουνε τα ψαρια.
Το μιγμα του υποστρωματος ηταν:50% φυτοχωμα 40% αμμος αξιου (απο αυτον που ειναι μεσα στα τσουβαλια για σοβα) και 10% χωμα απο τον κηπο μας.Η σπορα εγινε επιφανειακη.Χωρις καθολου παραχωμα καθολου σκεπασμα των σπορων.Στην αρχη τις πρωτες μερες,απο πανω απο το φελιζολ ειχα βαλει ενα τζαμι για συγκρατηση της υγρασιας,πραγμα που εγινε.Μετα αφου εβλεπα οτι δεν γινοταν τιποτε το σκεπασα με το καπακι του για ολικη συσκοτηση.Ολα τα παραπανω με οδηγησαν στην αποτυχια
Προχωρισα σε δευτερο πειραμα με κανονικη σπορα μεσα σε γραστρακι και παραχωμενα 1,5 ποντο.Ελπιδα για δευτερη φορα και βαβαιως θα ενημερωσω για το αποτελεσμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Αgrovann

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.161 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ