Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137740 από BIKH
Το κτήμα μας 3 χρονών!
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by BIKH.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137758 από mastoras
Υπέροχη φυτεία, μπράβο σας να την χαρείτε και κάποια στιγμή να δικαιωθούν οι κόποι σας.

Μια ερώτηση καθώς μεγαλώνει το δένδρο, αφαιρείτε τα τελευταία κλαδάκια η το αφήνεται και μόνο του παίρνει αυτήν την μορφή που βλέπω ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137762 από BIKH
Κλαδάκια δεν κόβουμε παρα μόνο καθαρίζουμε τα λαίμαργα (όπως τα λένε) τα φυλλαράκια δηλαδή που βγάζει το δέντρο προσπαθόντας να δημιουργήσει κλωνάρι, τα υπόλοιπα φύλλα πέφτουν μόνα τους! Στο ύψος που έχει τώρα φυσικά είναι αδύνατο να αφαιρέσουμε τα λαίμαργα οπότε τώρα από εκεί και πάνω θα αρχίσει να δείχνει περισότερο με δέντρο με κλαδιά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137791 από panosf01
Μπραβο πανεμορφες φωτο.Εχουν ανθισει?Να ανεβασεται φωτο οταν θα ειναι ανθισμενα.Καλη επιτυχια στο εγχειρημα σας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137796 από supergeorge
Πρωτα πρωτα,θελω να ευχαριστησω το φορουμ και τους φιλους εδω μεσα,γιατι απο δω εμαθα πρωτη φορα για την Παουλοβνια.
Πριν 3 χρονια περιπου,αν δεν κανω λαθος.Ειχα ξαναγραψει και παλια.
Ξεκινησα με σπορους απο το διαδυκτιο,αλλα σε λαθος εποχη,Αυγουστο,τοτε σας διαβασα.Φυτρωσαν αλλα λογω Φθινοπωρου και χαμηλων θερμοκρασιων πεθαναν ολα.Περιοχη Κοζανης.Δοκιμασα ξανα τελος Ανοιξης Αρχες Ιουνιου και ειχα επιτυχια.Μαλιστα βρηκα κοντα στην περιοχη μου δεντρα Παουλοβνιας αρκετα ανεπτυγμενα και σπορους αμετρητους.Περυσι ειχα σε σακουλακια καμμια 170 και φετος την Ανοιξη και μετα σταδιακα ολο το καλοκαιρι φυτευα.Ολα πιαστηκαν.Φετος την Ανοιξη ξαναφυτεψα σπορους και εχω παλι επιτυχια.Ουτε ξερω ποσοι ειναι.Ηδη ανοιγω τρυπες για νεες φυτευσεις.
Θελουν νερο ομως αρκετο οπως διαπιστωσα.
Τις φυτευω σε δασακι με βελανιδιες,οι οποιες ειναι αρκετα αραιες και θα τις αντικαταστησω πληρως.Το χωμα ειναι αοργωτο και σκληρο.Ανοιγω τρυπες και ριχνω νερο σταδιακα να μαλακωνει μεχρι να φτασω 80 ποντους περιπου βαθος και 20 πλατος.Ετσι εκανα και στις πρωτες και πανε μια χαρα.Του χρονου πιστευω οτι θαχουν αναπτυξη,γιατι φετος ηταν ταλαιπωρημενες.
Βικη,ειδα την φυτεια σου και τρελαινομαι.
Ελπιζω με τα δεδομενα τα δικα μου να σε φτασω καποια στιγμη.
Αν θες πες μου το υψομετρο που εχεις και τι αλλο ιδιαιτερο χρειαζεται.
Παρελειψα να πω ,οτι στο σπιτι μου εχω μια περσυνη Παουλοβνια που φετος ειναι 3 μετρα περιπου.Του χρονου ισως την κοψω χαμηλα για να δυναμωσουν οι ριζες και να βγει ποιο ισιος ο κορμος.Ακομα στα πειραματα ειμαι.
Να ειστε καλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140019 από poll
Παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου πει τι πάθανε τα δεντράκι μου


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.224 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ