Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5198 από Asteris
Όποιος ενδιαφέρεται για μεγάλα ύψη και γρήγορη ανάπτυξη, ας δει και το Bamboo Moso. Ξεκινάει σαν μικρό φυτό, μεγαλώνει στο 1-1.5 μέτρο τα πρώτα δύο χρόνια και ξαφνικά στον τρίτο, αρχίζει και παίρνει 30 πόντους την ημέρα. Αντέχει και στους -20, δεν είναι τροπικό. Μέγιστο μέγεθος 30-35 μέτρα και 20-25 εκατοστά διάμετρο καλαμιού...

Φέτος ξεκινάω τα πρώτα μου, από σπόρους...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5206 από jimmys81
καλησπερα και απο εμενα πολυ ωραιο θεμα ανοιξατε με ενδιαφερη αρκετα για σκιαση κατοικιας κυριως το καλοκαιρι.Αν γνωριζει καποιος καποια αλλα δεντρα ας το γραψει εδω για να εχουμε ποικιλια να διαλεξω εγω και καποιοι αλλοι τι δεντρα να φυτεψει.
Θα ψαξω να βρω σπορους για τα δεντρα που ειπατε γιατι μεγαλωνουν πολυ γρηγορα και δεν πρεπει να περασουν πολλα χρονια για να μεγαλωσει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6258 από mastoras
Γεια σας και πάλι.

Σε αυτό το θέμα, θα παρακαλούσα να συζητάμε αποκλειστικά και μόνο για την Παουλόβνια.

Το δέντρο κάνει για πολλές χρήσεις, αλλά ο κύριος λόγος που ξεκίνησα να αναπτύξω μια τέτοια συζήτηση σε φόρουμ με ενεργειακά θέματα, είναι ότι το δένδρο αυτό προορίζεται για ξυλεία.

Μεγαλώνει απίστευτα γρήγορα, και είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό για φύτεμα κάτω από οποιασδήποτε συνθήκες.

Εγώ μόλις πρόσφατα προμηθευτικά αρκετά δένδρα από φυτώριο στην Χαλκιδική, και ξεκινώ το φύτεμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6260 από mastoras

tasosp έγραψε: foxsat
εγω πηρα απο ενα καταστημα (valentine) που πουλαει σπορους εδω στην Βεροια.
4 ευρω κ πρεπει να εχει πανω απο 100 σπορους ...ειναι πολυ μικροι κ φοβαμαι μηπως ειναι δυσκολο το φυτρωμα.


Φίλε μου εδώ και δύο χρόνια προσπαθώ χωρίς αποτέλεσμα να βγάλω φυντάνια από σπόρους.
Μόλις ξεφυτρώσουν πεθαίνουν αμέσως. Δεν ξέρω τι συμβαίνει.

Τελικά αγόρασα φέτος ετοιμα δένδρα, ακριβά μέν, αλλά και τι να κάνεις :(

Για τους σπόρους θα υπάρχει κάποιο κόλπο, και θα πρέπει να βρούμε την λύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6546 από foxsat

mastoras έγραψε:

tasosp έγραψε: foxsat
εγω πηρα απο ενα καταστημα (valentine) που πουλαει σπορους εδω στην Βεροια.
4 ευρω κ πρεπει να εχει πανω απο 100 σπορους ...ειναι πολυ μικροι κ φοβαμαι μηπως ειναι δυσκολο το φυτρωμα.


Φίλε μου εδώ και δύο χρόνια προσπαθώ χωρίς αποτέλεσμα να βγάλω φυντάνια από σπόρους.
Μόλις ξεφυτρώσουν πεθαίνουν αμέσως. Δεν ξέρω τι συμβαίνει.

Τελικά αγόρασα φέτος ετοιμα δένδρα, ακριβά μέν, αλλά και τι να κάνεις :(

Για τους σπόρους θα υπάρχει κάποιο κόλπο, και θα πρέπει να βρούμε την λύση.



Μαστορα οταν λες οτι μολις φυτρωναν πεθεναν,θα ηθελα να μας πεις σε τι σπορειο τους φυτευες?
Ενα απλο,μεσα στο σπιτι,εξω,δωσε μας σε παρακαλω την διαδικασια σου ετσι αφου γνωριζουμε οτι δεν ειχε αποτελεσμα να δοκιμασουμε ο καθε ενας με διαφορετικο τροπο.
Ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6549 από mastoras
Σε γλαστράκια μέσα στο σπίτι, επιφανειακή σπορά, καλυμμένη με ναύλον για την σχετική υγρασία.

Το ναύλον διαφανές γιατί τα σπόρια αυτά θέλουν φως, και 20 βαθμούς θερμοκρασία.

Σε 15-20 ημέρες έχουν φυτρώσει.....σε αυτό το σημείο σταματάει να μεγαλώνει και στην συνέχεια μαραίνετε :(

Περισσότερες πληροφορίες έχω πάρει και εγώ από το παρακάτω βίντεο

Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": foxsat

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ