Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72911 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
Μιας και γνωστός είχε τα ίδια προβλήματα (λίγο ζεστό νερό χωρίς πρόβλημα στο κάτοπτρο) με τον θεματοθέτη, του είπα μήπως αν το άνοιγε έβγαζε άλατα.
Ανοιξε λοιπόν ο ηλιακός, βγήκε η αντίσταση, τρέξαν τα νερά, ΑΛΛΑ, άδειασε μέχρι το χείλος της τρύπας που άνοιξε.
Ανοίξε τις βρύσες από το ζεστό στο σπίτι και δεν τρέχουν.
Εμεινε ο ηλιακός μισός άδειας, μισός γεμάτος νερό.
Και απορώ? Γιατί?
Πως στο καλό να το αδειάσει?
Το κακό είναι ότι οι σωλήνες που έχει για να κυκλοφοράει νερό στον ηλιακό είναι κολλητές πλαστικές και δεν θέλει να τις κόψει. (είπε να την κάνει μόνος τη δουλειά. Χωρίς μάστορα.)
Καμιά ιδέα?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72917 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα

GeoTa έγραψε: Έβαλα armaflex και απο επάνω έβαλα και υαλοβάμβακα με επενδυση αλουμινιου (μου περισσευε βασικα).

Δεν πιστευω να υπάρχει θέμα απο αποψη υγείας;;


μην ανησυχεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72921 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα

Gdevil έγραψε: Μιας και γνωστός είχε τα ίδια προβλήματα (λίγο ζεστό νερό χωρίς πρόβλημα στο κάτοπτρο) με τον θεματοθέτη, του είπα μήπως αν το άνοιγε έβγαζε άλατα.
Ανοιξε λοιπόν ο ηλιακός, βγήκε η αντίσταση, τρέξαν τα νερά, ΑΛΛΑ, άδειασε μέχρι το χείλος της τρύπας που άνοιξε.
Ανοίξε τις βρύσες από το ζεστό στο σπίτι και δεν τρέχουν.
Εμεινε ο ηλιακός μισός άδειας, μισός γεμάτος νερό.
Και απορώ? Γιατί?
Πως στο καλό να το αδειάσει?
Το κακό είναι ότι οι σωλήνες που έχει για να κυκλοφοράει νερό στον ηλιακό είναι κολλητές πλαστικές και δεν θέλει να τις κόψει. (είπε να την κάνει μόνος τη δουλειά. Χωρίς μάστορα.)
Καμιά ιδέα?


γιατι να τον αδειασει εντελως ?
η αντισταση πιανει αλατα ,,,την ξαναβαζει κι τελος
για να τον αδειασει πρεπει να τον ξεσυνδεσει και για να αδειασει και τελειως πρεπει να φυσηξει απο την μια σωληνα ...αν ειναι καπνιστης ασ το ξεχασει :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72924 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
Εχμ,... να... :huh: .. :( .. βασικά.. γκουχ γκουχ..
φαντάστηκα ότι τα άλατα θα ήταν στο πάτο του βαρελιού. Την αντίσταση δεν την είχε συνδεδεμένη. Ζεστό νερό από τον ήλιο ήθελε και γιαυτό δεν είχε συνδέσει την αντίσταση.
Αλλά ζεστό νερό είχε ελάχιστο, ακόμα και σε μέρες με καλή ηλιοφάνεια.
Χωρίς να έχει πρόβλημα (τουλάχιστον εμφανές) το κάτοπτρο.
Πάνω στην αντίσταση είχε λίγα άλατα. όχι πολύ πράγμα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72927 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
Για να τον αδειάσει τώρα, πρέπει να ανοίξει μιά βρύση κρύου νερού (έχοντας κλειστή την κεντρική βάνα). Εγώ για να το γλυτώσω αυτό, έβαλα μιά βάνα με Ταυ στην είσοδο του κρύου νερού πάνω στον ηλιακό. Εννοείται ότι θα βρει άλατα στον πάτο του boiler. Αν δεν έχει αρκετό ζεστό νερό, μάλλον θέλει και συμπλήρωμα στο παραφλού.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90959 από evankouros
Απαντήθηκε από evankouros στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
Γεια χαρά! :)

Έχω ένα ηλιακό κλειστού τύπου (δεν είναι μπόιλερ), τοποθετήθηκε πριν 5-6 χρόνια. Ενώ όταν τοποθετήθηκε ζέσταινε το νερό με λίγη ηλιοφάνεια (καμιά ώρα), τώρα δεν... :( Παρά τον ήλιο που έχουμε στη Θεσσαλονίκη αυτές τις μέρες, αρνείται πεισματικά να ζεστάνει το νερό.

Λόγω κρίσης & ανεργίας εδώ & 2 χρόνια, υπάρχει & η σχετική... "α-ευρω-δραχμία" :sick: , οπότε άρχισα το googleάρισμα ψάχνοντας να βρω πληροφορίες τι & πώς πρέπει να γίνει, ώστε να το κάνω μόνος μου (πιάνουν τα χέρια μου). Έτσι βρήκα αυτό το ωραίο DIY θέμα σας!

Επειδή όμως δεν έχω γνώση του τι πρέπει να κάνω & φοβάμαι μην κάνω καμιά πατατιά :oops: , θα ήθελα τα φώτα σας. Τράβηξα λοιπόν φωτογραφίες τον ηλιακό μου τις οποίες θα παραθέσω & θα προσπαθήσω να περιγράψω ένα-ένα τα βήματα που φαντάζομαι ότι χρειάζονται. Αν κάτι απ' τη διαδικασία που φαντάζομαι & γράφω στη συνέχεια είναι λάθος ή/& πρέπει να γίνει κάτι άλλο πριν ή μετά από κάποιο βήμα, σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει να διορθώσει/συμπληρώσει! Δεν είναι η πρώτη φορά που θα γίνω ρεζίλι λέγοντας/γράφοντας/κάνοντας κάτι, οπότε υπάρχει το ελεύθερο & για τη σχετική καζούρα! :P

[Γενική όψη 1]


[Γενική όψη 2]


[Γενική όψη 3]


Τα βήματα που φαντάζομαι:

1/ Κλείνω το κρύο νερό που πάει στον ηλιακό από τη βάνα που δείχνω?



Με τη βαλβίδα που δείχνω πρέπει να κάνω κάτι; Την πίεσα για λίγο κι έβγαλε λίγο νερό, οπότε την άφησα & σταμάτησε. Μου θύμισε το σύστημα για την εξαέρωση των καλοριφέρ. :unsure:


2/ Ξεβιδώνω τις βίδες που έχω σημειώσει με βελάκια, ώστε στη συνέχεια ν' αλλάξω το ανώδιο;




Προτού πάω στο 3ο βήμα & σας ζαλίζω με ερωτήσεις πώς αδειάζω τελείς το νερό, πώς βγάζω όλα τα άλατα, αν θέλει κάποιο πλύσιμο & πώς γίνεται :whistle: ... μήπως τα βήματα 1-2-...-ν δεν χρειάζονται, αφού ο ηλιακός μου δεν είναι μπόιλερ; :whistle: Αν δεν κάνω λάθος, το ανώδιο χρησιμεύει για να μαζεύει τα άλατα όταν ο ηλιακός είναι μπόιλερ & μέσα υπάρχει αντίσταση. Από τη στιγμή όμως που ο δικός μου δεν είναι μπόιλερ, λογικά δεν πρέπει να υπάρχει ανώδιο ούτε να έχουν μαζευτεί άλατα.
Μήπως λοιπόν πρέπει απλά να ξεβιδώσω από πάνω τις υποδοχές ( βαλβίδες είναι; ) που έχω σημειώσει στην παρακάτω φωτογραφία & να συμπληρώσω αντιψυκτικό υγρό για ηλιακούς θερμοσίφωνες;
Αν ναι, πόσο να βάλω; Όσο πάρει, ή μέχρι μια ποσότητα (π.χ. 1 lt) & μετά να συμπληρώσω με νερό;
Το νερό να είναι απιονισμένο ή βρύσης;
Επειδή έχω περίσσευμα αντιψυκτικού από παλιά (4-5 χρόνια), πειράζει να το χρησιμοποιήσω ή "χαλάει" κι αυτό; :unsure:
Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω; Το μόνο που σκέφτηκα είναι να βάλω νέο τεφλόν όταν θα ξαναβιδώσω αυτές τις υποδοχές/βαλβίδες στη θέση τους.
Σημειώνω πως παρατήρησα ότι στη μια βαλβίδα (στη δεξιά, που είναι στην κατακόρυφο πάνω από την έξοδο του ζεστού νερού) βγαίνει εύκολα το κόκκινο καπάκι της, ενώ στην άλλη όχι. Ν' ανησυχώ για κάποιο λόγο;





Sorry αν σας κούρασα, θα εκτιμήσω όποια απάντηση μου δώσετε! :)

...lost in translation...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by evankouros.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ