Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66470 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα

petrosp13 έγραψε: Το ότι με την συνεχόμενη σημερινή ηλιοφάνεια, το νερό δεν είναι καυτό, θα πρέπει να με κάνει να ανησυχώ;
Επιλεκτικός Calpac 160 Λ 1,5 χρόνου ζωής
Περιοχή Θεσσαλονίκης (θερμοκρασίες 0-8 βαθμούς)


φιλε πετρο και γω σημερα την ιδια απορια,με ηλιο απο ανατολη ως δυση και με 10 βαθμους εξωτερικη ειχα απλα χλιαρο νερο - οχι καυτο οπως επιθυμεις εσυ-.προχθες ανεβηκα στη σκεπη να συμπληρωσω υγρα μετα απο 2 χρονια που τον αγορασα και απο 1 λιτρο οπως μου ειπε ο μαστορας οτι θα θελει το πολυ, εριξα 3λιτρα.επισης ο ηλιακος σε κακα χαλια ελιωσαν οι μονωσεις των σωληνων σκουρια στις βιδες και χεσμενος απο τους γλαρους :woohoo: κ επειδη η σκεπη ειναι κεκλιμενη σε 5 οροφο και τοποθετημενος στη γωνια κ δε σκοπευω να κανω τον ταρζαν πειτε μου αν γνωριζετε 1) ειναι λογικο το χλιαρο νερο που ειχα; 2) εχω 2 καθρεφτες αν βαλω φελιζολ στον εναν ή και στους 2 μονο καλοκαιρι θα τον προστατεψω; ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66473 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
Κατά πάσα πιθανότητα και σε μένα μιλάμε για απώλεια υγρών αλλά η πλάκα είναι ότι πέρσι είχαν έρθει οι τεχνικοί και έκλεισαν μια διαρροή που είχε στο σύστημα των υγρών και έχανε
Και φέτος πάλι τα ίδια ή απλά εξατμίστηκε το υγρό το καλοκαίρι;
Προφανώς θα πρέπει να ζεσταίνει ικανοποιητικά ο ηλιακός με 4-5 ώρες πλήρους ηλιοφάνειας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66546 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα

petrosp13 έγραψε: Το ότι με την συνεχόμενη σημερινή ηλιοφάνεια, το νερό δεν είναι καυτό, θα πρέπει να με κάνει να ανησυχώ;
Επιλεκτικός Calpac 160 Λ 1,5 χρόνου ζωής
Περιοχή Θεσσαλονίκης (θερμοκρασίες 0-8 βαθμούς)


Αν δεν τον είχες ζεστάνει καθόλου με ηλεκτρικό τις προηγούμενες μέρες, τότε είναι φυσιολογικό να μην ζεστάθηκε αρκετά χτες. Θα είχε νερό 10 βαθμών μέσα, το οποίο μιας μέρας χειμωνιάτικη ηλιοφάνεια δεν αρκεί να το πάει στους 45-50 βαθμούς. Και στον δικό μου τον επιλεκτικό Pyramis, χτες πήγε περίπου 35-40 βαθμούς, καθότι είχε πριν πάνω από εβδομάδα να τον δει ήλιος. Με 35 βαθμούς όμως, έβαλα 5-10 λεπτά ηλεκτρικό και κάναμε μιά χαρά μπάνιο 3 άτομα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66664 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα

Asteris έγραψε:

petrosp13 έγραψε: Το ότι με την συνεχόμενη σημερινή ηλιοφάνεια, το νερό δεν είναι καυτό, θα πρέπει να με κάνει να ανησυχώ;
Επιλεκτικός Calpac 160 Λ 1,5 χρόνου ζωής
Περιοχή Θεσσαλονίκης (θερμοκρασίες 0-8 βαθμούς)


Αν δεν τον είχες ζεστάνει καθόλου με ηλεκτρικό τις προηγούμενες μέρες, τότε είναι φυσιολογικό να μην ζεστάθηκε αρκετά χτες. Θα είχε νερό 10 βαθμών μέσα, το οποίο μιας μέρας χειμωνιάτικη ηλιοφάνεια δεν αρκεί να το πάει στους 45-50 βαθμούς. Και στον δικό μου τον επιλεκτικό Pyramis, χτες πήγε περίπου 35-40 βαθμούς, καθότι είχε πριν πάνω από εβδομάδα να τον δει ήλιος. Με 35 βαθμούς όμως, έβαλα 5-10 λεπτά ηλεκτρικό και κάναμε μιά χαρά μπάνιο 3 άτομα.


σωστο αυτο που λες δε το σκεφτηκα asteris.πως θα το ζεστανω με ρευμα ομως;εχω το boiler στο παταρι που ζεστενεται με το λεβητα και με ρευμα ενω ο ηλιακος ειναι ανεξαρτητος.γυρναω τη βανα καθε φορα που θελω να επιλεξω νερο απο ηλιακο ή νερο απο λεβητα και ρευμα.να φωναξω υδραυλικο να μου κανει το νερο του ηλιακου να περνα μεσα απο το boiler και να ανεβαζω τους βαθμους αναβοντας 5-10 λεπτα το ρευμα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66693 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
Οι ηλιακοί έχουν αντίσταση σαν τους απλούς θερμοσίφωνες, ώστε αν δεν ζεσταθούν από τον ήλιο, να ζεσταίνονται από το ρεύμα. Και συνήθως είναι πολύ οικονομικότερο να ζεσταίνεις το ήδη χλιαρό νερό του ηλιακού, παρά να ζεσταίνεις εξ'αρχής το κρύο boiler. Οι ηλιακοί βέβαια είναι εκτεθειμένοι έξω στο κρύο, οπότε κρυώνει το νερό τους πιο γρήγορα, αλλά πάλι, συνήθως με 10 λεπτά ρεύμα κάνουν άνετα 3-4 άτομα μπάνιο.

Ο ηλιακός σου μάλλον δεν έχει συνδεθεί στο ρεύμα. Βάλτον και αυτόν και δες στην πορεία ποιό σε συμφέρει να ανάβεις, αυτόν ή το εσωτερικό boiler.

Αυτά που σου λέω ισχύουν όταν δεν δουλεύει ο λέβητας να ζεσταίνει το boiler, άνοιξη και φθινόπωρο δηλαδή. Καλοκαίρι εννοείται δουλεύεις ηλιακό, χειμώνα το boiler μέσω λέβητα.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66759 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα

Asteris έγραψε: Οι ηλιακοί έχουν αντίσταση σαν τους απλούς θερμοσίφωνες, ώστε αν δεν ζεσταθούν από τον ήλιο, να ζεσταίνονται από το ρεύμα. Και συνήθως είναι πολύ οικονομικότερο να ζεσταίνεις το ήδη χλιαρό νερό του ηλιακού, παρά να ζεσταίνεις εξ'αρχής το κρύο boiler. Οι ηλιακοί βέβαια είναι εκτεθειμένοι έξω στο κρύο, οπότε κρυώνει το νερό τους πιο γρήγορα, αλλά πάλι, συνήθως με 10 λεπτά ρεύμα κάνουν άνετα 3-4 άτομα μπάνιο.

Ο ηλιακός σου μάλλον δεν έχει συνδεθεί στο ρεύμα. Βάλτον και αυτόν και δες στην πορεία ποιό σε συμφέρει να ανάβεις, αυτόν ή το εσωτερικό boiler.

Αυτά που σου λέω ισχύουν όταν δεν δουλεύει ο λέβητας να ζεσταίνει το boiler, άνοιξη και φθινόπωρο δηλαδή. Καλοκαίρι εννοείται δουλεύεις ηλιακό, χειμώνα το boiler μέσω λέβητα.


δυστυχως ο λεβητας δε δουλευει ΠΟΤΕ.ή μαλλον μονο 45' για να ζεστανει το μποιλερ καθε μερα!μονο τζακι κ θερμοπομπους το βραδυ.φωναζω εναν ηλεκτρολογο να το κανω.καλο μου ακουγεται.thanks

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ